DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Doktor doktor gezip hastalığınıza teşhis koyamıyorsanız sebebi bu olabilir

Doktor doktor gezip hastalığınıza teşhis koyamıyorsanız sebebi bu olabilir
09.05.2022
552
A+
A-

Çağdaş çağın yaygın durumlarından olan bilimsel adı hipokondriyazis olan hastalık hastalığı yer alan kişiler, hekim hekim gezerek kendilerine tanı koydurmaya çalışıyor. İnternet üzerinden yapılan aramalar ise hastalığın seviyesini arttırıyor. Hipokondriyazis ile ilgili veri veren Atlantis Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog Selinay Akman, “Ahali aralarında hastalık hastalığı olarak bilinen durum. Kişinin bedeninde rahatsızlık olduğu düşüncesi ve yoğun rahatsızlık kaygısı yaşaması, bununla beraber fiziksel yakınmaları olması durumudur. Kaynağı genel olarak kişinin jurnal hayatta yaşadığı zorluklar, ilişkisel problemleridir. Bu problemleri bedenine aktarır ve bedeniyle uğraşmaya başlar. Çoğunlukla yetişkinlikte ortaya meydana çıkan bir durumdur. Tıbbi tanılamada, laboratuvar tekniklerinde herhangi bir bulguya rastlanmaz. Birey kendisinin hasta olduğuna yoğun bir şekilde inanmaktadır ve çevresini de ikna etmeye çalışmaktadır. Nasıl tavır gösterirler? Bu kişiler yoğun endişe yaşarlar, yüzde 80’ine buhran, anksiyete eşlik etmektedir. Bunların haricen yoğun internet araştırmaları yaparlar, doktor hekim gezerler. Önce kendileri güvenmek isterler, sonradan da çevresindekileri bu duruma inandırmaya çalışırlar” diye konuştu.

Tanı sürecine de değinen Akman, “Tanılamada en kayda değer noktamız, bizim diğer bulgularla, laboratuvar tekniklerinde, muayenelerde organik bir sebep olmaması. Eğer bu organik sebep var ise hastanın yoğun bir şekilde kaygı yaşayıp yaşayamamasıdır. Organik sebepler olabilir mide ülseri veya migren gibi. Burada bizim için önemli olan hastanın korkusu, endişesi ve bunları fazla ileri düzeyde yaşıyor olmasıdır. Benzer şekilde DSM–5 teşhis kitabında da bu şekilde yer alıyor. Bu stil endişelerin asgari 6 ay içerisinde var oluyor olması bizim için önemli” şeklinde konuştu.

İşte sebepleri

Rahatsızlık hastalığının sebeplerini anlatan Selinay Akman, şu ifadeleri kullandı:

“Kişinin jurnal hayatta yaşadığı hiddet problemleri, düş kırıklıkları, travmaları. Bunlar sebep olarak görülebiliyor. Çoğu sebebi var tabii ki. Bunun yanında ikincil kazançlar sebepler olabiliyor. İkincil gelir dediğimiz şey şu; bir rahatsızlık durumunda, sizin çevreden gördüğünüz alaka veya bir istirahat durumu. Bu stil durumlar geliştiğinde kişi bunları pozitif olarak algılıyor ve bu sefer rahatsızlık hastalığı durumu ortaya çıkabiliyor. Çare sürecine bakacak olursak eğer bu hastalar tedaviye karşı dirençliler. Tabii üstelik iç görülerinin eksik olması. Hekim hekim geziyorlar dediğimiz gibi. Psikiyatrik hap kullanmaları gerektiğinde bir takım bağlı etkileri olabiliyor bu ilaçların. Ilk Olarak hekimin bu tabi etkileri fazla net bir şekilde hastaya anlatması gerekiyor. Aynı şekilde ilacın nasıl işlediği hakkında bilgi vermesi gerekiyor. Bu bağlı etkiyi hasta yaşadığında tekrardan bir araştırma süreci başlayabilir ve kısır döngüye girebilir. Bazen sadece ilaç tedavisi tatmin edici olmayabiliyor. Bu stil durumlarda da uzun soluklu psikoterapiler yani psiko enerjik yaklaşımlar ya da bilimsel davranışçı yaklaşımlar görülebiliyor.”

“Her tıklamada kaygılar artıyor”

“Çağımızın popüler iletişim araçlarından biri internetin faydaları olduğu değin zararlarını da görüyoruz” diyen Akman, “Hastalık zaten en başta doktora gitme hevesinden önce kendisini bilgisayar başında gösteriyor. Hasta ilk olarak bütün sitelerde vücudunda bulduğu bulguları araştırıyor ve kendisine bir hastalık üretmeye ve öncesinde de teşhis koymaya çalışıyor. Bir siteye bakıyor bu var, diğer bir siteye bakıyor bu var. Bütün tanıları araştırıyor ve kendisine ‘Evet ben hastayım’ teşhisi koyuyor. Bundan daha sonra da zaten randevular başlıyor. Branş branş gezmeye başlıyor, ara sıra doktorlarla tartışabiliyor. Çünkü kendisi inanıyor ama çevresindeki kişiler onun hasta olduğuna inanmıyor. Hastalık seyri bu şekilde gelişiyor. İnternette yaptığı tıklamalar arttıkça hastanın da kaygı seviyesi artıyor ve hastalığının ilerlemiş olduğunu söyleyebiliyoruz. Ardındaki da zaten hekim randevuları başlıyor. Hasta branş branş geziyor, zaman zaman da hekim ile tartışmalara girebiliyor” dedi.

Hamza Belirlenmiş Artist
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.