DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bu belirtiler varsa dikkat: Uzmanlar kenelere karşı uyardı

Bu belirtiler varsa dikkat: Uzmanlar kenelere karşı uyardı
07.05.2022
416
A+
A-

Dünyanın çoğu bölgesinde olduğu gibi Türkiye’de de KKKA’nın endemik bir rahatsızlık haline geldiğine uyarı çeken uzmanlar, vatandaşları uyarıyor. Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları-Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Baykam, KKKA vakalarının görülmesinin beklendiğini belirterek hastalıktan korunma yolları ile ilgili bilgi verdi.

KKKA hastalığının yönetiminde üç kayda değer noktanın bulunduğuna aksan yapan Prof. Dr. Baykam, “Birincisi insan vücuduna yapışan keneler yoluyla bulaşan virüsün bulaşını durdurmak. İkincisi hastalığın erken tanınması ile ilgili ayrıca halkın ayrıca sıhhat çalışanlarının duyarlılığını artmak. Üçüncüsü de teşhis veya ön tanı konan hastalara zorunlu tıbbi müdahaleyi yerine getirmek” dedi.

Nisan ayında başlayan kene vakalarının Eylül ayına değin devam edebildiğini belirten Baykam, bu dönemde bilhassa hayvancılıkla uğraşan, tarla ve bahçeye giden insanların kenelerin vücutla temasının olmayacağı şekilde önlem almaları için çağrıda bulundu. Kenelerin uçmadığını, yürüye yürüye insan vücuduna çıktıklarını anlatan Baykam, insanların korunmak için pantolonlarının paçalarını çoraplarının içerisine sokarak kenenin vücuda yapışmasını önleyebileceğini ifade etti.

“Vücutta ne dek kısa tutunursa virüsün geçişi de o kadar azalır”

Tarlada veya bahçede çalışanların evlerine dönüşlerinde vücutlarına kene yapışıp yapışmadığını yoklama etmeleri için çağrıda yer alan Baykam, “Çünkü keneler vücutta ne değin kısa tutunursa virüsün geçişi de o kadar azalır. Kenenin vücuttan hemen uzaklaştırılması gerekiyor. Hem keneye çıplak elle dokunulmamalı. Elimizde bir eldiven veya kumaş parçası olmalı. Onunla tutarak vücuttan uzaklaştırmalıyız. Kenenin vücuttan uzaklaştırılmasında en ideal usul ise pens. Lakin böylece durumlar oluyor ancak kene sıkı tutunduğunda ara sıra çıkaramayabiliyoruz. O zaman da bir sağlık durumu kuruluşuna giderek ivedilikle keneyi çıkarttırmalıyız” diye konuştu.

“Kırsala olan talep nedeniyle vakalarda büyüme var”

2002-2003 yılından itibaren Türkiye’de bu hastalığın vakalarının peşine düşüp takip edilerek tanısının konduğunu anlatan Prof. Dr. Nurcan Baykam, “Olgu sayıları yıllar içerisinde önce artış gösterdi. Daha Sonra bilincin artması, toplumun eğitimi, bakanlığın aldığı önlemler ve hayvanların ilaçlanması derken olgu sayılarında bir düşüş sağlandı. Lakin son dönemde pandeminin etkisiyle yerleşim noktasında kırsala olan talep nedeniyle vakalarda biraz çoğaltma var” şeklinde konuştu.

“Bu bilinç değişikliği pandemi ile birlikte geldi”

Pandeminin toplumda vakalara karşı bir bilinç artışı sağladığını kaydeden Baykam, şunları kaydetti:
“Artık tüm dünya bir salgın hastalığa karşı daha sağduyu ülkü geldi. Bir enfeksiyon hastalığından korunmaya karşın alınan tedbirlerin ne dek kayda değer olduğunu gördü. Bunların pozitif olarak yansıyacağını düşünüyoruz. İnsanlar pandemi döneminde korona virüse gösterdiği hassasiyeti bir KKKA için kene ile temas noktasında benzer önlemleri almakta da aynı hassasiyeti gösterecek. Bu bilinç değişikliği pandemi ile birlikte geldi. Umarız olgu sayıları daha da azalacak. Hem kene temasını en üye indirmek, hemde keneyi çabucak vücuttan uzaklaştıracak önlemleri almalıyız.”

“Şikâyetleri olanlar sağlık merkezlerine tez başvurmalı”

Covid-19 ve KKKA’nın birincil açılış bulgularının birbirine benzediğine dikkat çekici eden Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları-Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Baykam, “Covid-19 pandemisini yaşıyoruz. Sonlarına da geliyoruz inşallah. Burada ilk başlangıç bulguları birbirine fazla benziyor. Çünkü Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nda da birincil bulgular baş ağrısı, ateş, halsizlik, vücutta kas ağrıları, karoser ağırısı, bulantı, bazen ishal, gözlerde ve yüzlerde kızarıklık. Çoğu hastalıkla bu bulgular görülebilmekte. Covid-19’da da aynı bulgular ilk olarak görülebilmekte. bu nedenle bu şikâyetleri olanlar sıhhat merkezlerine çabucak başvurmalı. Ayrıca sıhhat kuruluşlarına başvuran hastalar hayvancılıkla uğraştığını, kene ile temasım olabileceğini ifade ederek mutlaka hekimleri uyarmalılar. Hekimlerimizde bilhassa bu konuda farkındalıkları yüksek olmalı ve sağduyu olmamalılar. Aynı şikâyetlerle gelen hasta mutlaka sorgulanmalı, çünkü erken teşhis fazla manâlı. Erken tanı konduğunda diğer bulaşları önleyeceğimiz gibi hızla gereken tedavilerde yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Muhammed Muttalip Yalçın – Bülent Özkaleli
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.