DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: ‘Artık bu bayram bir arada olma zamanı’

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: ‘Artık bu bayram bir arada olma zamanı’
27.04.2022
210
A+
A-

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs salgın sürecinde yeni dönemi İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine değerlendirdi.

Dün gerçekleşen Bilim Kurulu sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre açıklanan, toplu taşıma ve sağlık durumu kuruluşları haricinde bütün kapalı alanlarda maske kullanımın baştan sona kaldırılması konusuna da değinen Prof. İlhan, Covid-19 sürecinin enerjik bir süreç olduğunu ve bu aşamada alınan kararın yerinde olduğunu söyledi. Bundan sonra kişisel önlemlerin daha fazla ön planda olacağına uyarı çeken İlhan, kişide hastalık belirtileri var ise kendini izole etmesinin ve tekrar maske kullanımına itina göstermesinin önemli olduğunu kaydetti. İlhan hem sürecin bu şekilde ilerlemesi halinde Ramazan ardından yaz dönemine doğru vaka sayılarında altında yönlü seyrin daha da hızlanabileceğini kaydetti.

“Vakalar çokken alınacak önlemler ile vakalar azken alınacak önlemler elbette birbirinden öbür”

Takriben iki buçuk yıldır aralıksız Covid-19 sürecinde pek fazla zorlu dönemler yaşandığına dikkat çeken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, “Geldiğimiz aşamada da günlük 2 bin civarı vakamız var ve 10-15 gündür de böyle devam ediyor. Vakalar çokken alınacak önlemler ile vakalar azken alınacak önlemler muhakkak birbirinden farklı. Salgın döneminin devingen bir süreç olduğunu bilmemiz gerekiyor. Vakalar fazla olduğunda, aşı yokken maske takmak, mesafeye dikkatli olmak, kalabalık alanlarda bir araya gelmekten sakınmak dürüst bir yaklaşımken; elinizde aşı gibi bir tabanca olduğu takdirde bundan böyle artan bir şekilde vakaların da aşağı düşmesi ile beraber kişisel önlemlerin ön plana çıktığı, tehlikeli gruplarda aşılamanın devam ettiğini, hepimizin de salgınla mücadeleyi öğrendiğini düşündüğümüzde bu şekilde devam edecek olması fazla da beklenen bir süreçti” ifadelerini kullandı.

“Salgının pandemiden daha ayrı olarak isimlendirebileceğimiz endemik sporadiğe doğru kaydığı takdirde bu kısıtlamaların kalkacağını da bildirmek muhtemel”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar açıklanan istisnai yerler haricinde kapalı alanlarda maske zorunluluğunun kaldırıldığına yönelik karara da değinen İlhan, “Kısa zaman önce Sıhhat Bakanımız açık havalarda maske kullanımına lüzum olmadığını ifade etmişti. Dün itibariyle de Cumhurbaşkanımızın Bilim Kurulu toplantımız sonrasındaki açıklamalarında da yer aldığı üzere bundan böyle kapalı alanlarda maske kullanımına lüzum yok. İki yer istisna ki bu daha önce de konuşulmuştu. Biz de dile getirmiştik. Şuan için afiyet kuruluşlarında risk devam edebiliyor çünkü hali hazırda vakalarımız var. Hastaneye gelen vatandaşlarımızın ayrıca kendilerini koruması keza de eğer enfekteler ise başkalarını enfekte etmemeleri için böyle bir teşebbüs var. Keza toplu taşımalar da çok topluluk olduğu için yeniden böyle bir girişim var. Olgu sayıları binin altına düştüğünde, hatta bundan böyle pandemiden daha farklı olarak isimlendirebileceğimiz endemik sporadiğe doğru kaydığı takdirde bu kısıtlamaların kalkacağını da söylemek olası” şeklinde konuştu.

“Kesinlikle burada maske takmak isteyen vatandaşlarımız varsa onların da nasıl isterlerse pek davranmaları gerektiğini tanımlamak gerekiyor”

Alınan karar ile birlikte toplum içerisinde niçin maske takılıp takılmamasının tartışılması yerine şahısların bireysel önlemlere yönelmesi gerektiğine dikkat eden İlhan, “Muhakkak burada maske takmak isteyen vatandaşlarımız varsa onların da nasıl isterlerse pek davranmaları gerektiğini tarif etmek gerekiyor. Yani toplumda hiçbir vatandaşı ‘niye maske takıyorsun ya da niye maske takmıyorsun’ diye tenkit etmek yerine herkesin açık konuşmak gerekirse kendi bulunduğu yerde kendi risklerini değerlendirerek özellikle 65 yaş üzeri olan, kronik rahatsızlığı olan vatandaşların aşı olarak, öteki vatandaşlarımızın ise bundan böyle öğrendiğimiz şekilde; kapalı alanda kalabalıkta bir araya geliyor ve mesafeyi koruyamıyorsak mutlaka havalandırmaya dikkat etmeli, birbirimiz ile temaslarda da dikkatle ilerleyerek daha iyi bir süreci yaşayabileceğimizi söylemek mümkün” diye konuştu.

“Takriben iki buçuk yıldır birlikte yaşadığımız bu zor sürecin artan bir şekilde sonlanmaya içten yol aldığını söylemek mümkün”

Gelinen aşamada hastalığı güçlendirecek ve seyrini değiştirecek farklı bir varyantın gelmesini beklemediklerini, ama gelirse de ona kadar önlemler alınarak ilerleneceğinin altını çizen İlhan, “İnşallah bundan sonraki süreçte de böyle bir tehlike laf konusu olmaz. Hiç beklemiyoruz diyebiliriz lakin çok pozitif beklemiyoruz seslenmek ola ki de daha doğru olacaktır. Fakat çok farklı bir varyant söz konusu olursa salgınla mücadeleyi öğrendiğimiz için hepimiz bununla mücadeleye devam edeceğiz. Lakin bunun çok düşük bir olasılık olduğunu, şuan gitgide artarak normalleşmeye başlayan sürecimizde; takriben iki buçuk yıldır evlerimizde, baskı koşullarda çalışanlarımız, biz bilim insanları, hekimlerimiz ve kayıplarımız ile birlikte yaşadığımız bu baskı sürecin artan bir şekilde sonlanmaya doğru yol aldığını anlatmak mümkün” dedi.

“Artık bu bayram bir arada olma zamanı”

Takriben iki yıldır Ramazan Bayramlarında bir araya gelmelerin kısıtlandığını belirten Bilim Kurulu Üyesi İlhan, bu bayramda bir araya gelinebileceğini hatırlatarak şunları kaydetti:
“İki yıldır vatandaşlarımız Ramazan Bayramı yapmadı ve büyüklerini ziyaret etmediler. Gönüller bir olsa da maddi ve sosyal uzaklık açısından birbirlerinden uzakta durdular. Bundan Böyle bu bayram bir arada olma zamanı. Fakat bir arada olduğumuzda da 65 yaş üzer büyüklerimize, kronik hastalığı olanlara salgın öncesindeki gibi de uyarı etmemiz gerekiyor. Biliyorsunuz salgın öncesinde de grip riski laf konusuydu, solunum yolu ile geçen hastalıklar için riskler söz konusuydu. Kalabalık bir şekilde büyüklerimizi ziyaret edecek isek mutlaka havalandırmaya dikkat etmemiz gerekiyor. Şüphesiz temas edeceğiz, sarılacağız, büyüklerimizin ellerini öpeceğiz, birbirimiz ile kucaklaşacağız fakat bu süreçler içerisinde de tekrar itinalı olmamız gerekiyor. Buradaki anahtar konulardan birisi de özellikler şahısların kendisinde enfeksiyon bulguları varsa, burun akıntısı, alev ve halsizlik gibi. Bu süreçte kendilerini biraz izole edebilirler ve bu süreçte maske takabilirler. Fazla kalabalık olacaksa o zaman büyüklerimiz maske takabilirler, havalandırmaya yine çok uyarı edebilirler.”

“Üzüntü etmemek, olabildiğince özenli bir şekilde ilerlemek, süreci en hasarsız şekilde geçirmemizi sağlayacak”

Ramazan Bayramı dolayısıyla yaşanacak sosyal hareketlilik nedeniyle olgu sayılarının bir nebze artabileceğine lakin endişe doğuracak bir şart oluşmayacağını tahmin ettiklerini vurgulayan İlhan, “Eğer süreci bu şekilde devam ettirirsek inşallah Ramazan sonrasında yaz döneminde daha iyi günleri yaşayabiliriz. Ola Ki hareketliliğin fazla artması ile birlikte, insanların memleketlerine, tatil beldelerine gitmesi ile birlikte eksik da olsa vakalarda artma da meydana gelebilir. Ama bundan üzüntü etmemek, olabildiğince itinalı bir şekilde ilerlemek, süreci en hasarsız şekilde geçirmemizi sağlayacak. Normale ulaşmaya çok yakın olduğumuz şu vakit diliminde bizim elimizi de çok kolaylaştıracaktır kanısındayım” ifadelerini kullandı.
 

Utku Şimşek – Nurullah Geylani
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.