DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bilimsel araştırma sonuçlandı: Oruç tutan insanlar sigarayı daha hızlı bırakıyor

Bilimsel araştırma sonuçlandı: Oruç tutan insanlar sigarayı daha hızlı bırakıyor
22.04.2022
209
A+
A-

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinde görev yapan Doç. Dr. Onur Öztürk ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde(OMÜ) görevli Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Ünal önderliğinde Ramazan ayında “Açlığın Sigara Bağımlılığına” etkisi üstüne araştırma yapıldı. 278’sı erkek ve 76’sı bayan edinmek üzere, Türkiye’nin 4 öbür şehrinden toplam 354 hasta üstünde yapılan araştırmada orucun sigara bırakmaya koskocoman etkisi olduğu belirlendi. Bu süreçte araştırmaya tarafından vakaların yüzde 53,7’sinde nikotin yoksunluğu ile baş etmede en önemli nedenin dini duygular ve istek olduğu ortaya çıktı.

Vakaların yüzde 14,7’si, Ramazan ayı baştan başa sigarayı kendiliğinden bıraktı. Araştırmada Ramazan ayında günlük sigara tüketme alışkanlığı olan katılımcıların 285’inde azaldığı gözlemlendi. Ramazan ayında günlük sigara sayısını azaltan bir takım kişiler ise bu düşüşün kendilerinden kaynaklandığını bildirdi.

“Sigara bıraktırma seansları bilhassa Ramazan’da aktive edilebilir”

Yapılan araştırmaya kadar sigara bıraktırma seanslarının Ramazan ayındaki önemine değinen Dr. Öztürk, “OMÜ’de atama yapan Dr. Mustafa Ünal hocamızla beraber milli düzeyde sigara bağımlılığı üzerine bir araştırma gerçekleştirdik. Açlığın sigara bağımlılığında yaptığı etkiyle alakalı bir alıştırma yürüttük. Bunu da uluslararası üstteki sınıf bir akademik dergide yayınlattık. Çalışmaya Ankara’dan, Ordu’dan, Samsun’dan, Düzce’den hastalar dahil edildi. Aile hekimliğinin yanı sıra, psikolojiden ve teolojiden akademisyenler de bulguların değerlendirilme sürecine katıldı. Bir Takım çıktılara ulaştık.

Ramazan ayında sigaraya bırakmanın daha gizli olduğu ve sigarayı bıraktıktan daha sonra geri dönüşün zorlama olduğu, sigara içilmediği dönemlerde insanların sigaraya olan açlığının daha az olduğu gibi bazı tespitlere ulaştık. Bundan dolayı bazı çıkarımlarda bulunduk. Sigara bıraktırma seansları özellikle Ramazan’da aktive edilebilir. Bu, insanları daha rahat başarıya ulaştırabilir. Bu ayda bıraktıktan sonra insanların sigaraya olan açlıkları daha da azalabilir. Ramazan ayında sağlık otoriteleri ve din otoriteleri bir araya gelerek bir takım kampanyalar yürütebilir. Bilhassa iftar saatinden itibaren bizim bazı teknik dokunuşlarımızla ve bir takım medikal tedavilerle beraber sigara bağımlılığın çok daha hızlı bir şekilde önüne geçebiliriz” diye konuştu.

“Yarım paket içme oranı arttı”

Dr. Öztürk, “Sonuçlara bakılırsa Ramazan ayında sigara içmeme konusunda güçlük yaşama oranı Ramazan dışındaki döneme kadar çok daha düşük çıktı. Takriben 2 katlık bir ayrım vardı. başkaca sigara arzulama oranında da ciddi fark laf konusuydu. Ramazan’da ve Ramazan dışındaki sigara içiciliği kıyaslandığında ‘yarım paket içiyorum’ diyenlerin oranı Ramazan ayında 2 kat daha fazla çıktı. ‘Bir paketten pozitif içiyorum’ diyenlerin oranı Ramazan dışındaki dönemde, Ramazan ayındaki döneme tarafından 6 kat daha fazlaydı. Bu çalışmamamız kamuoyuna sunulması konusunda önderlikleri olan İl Sıhhat Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ersin Köksal, “Geleneksel ve Bütünleyici Tıp Merkezimizde çoğu alanda önemli tedaviler uygulanmaktadır. Karadeniz’de kamuda manâlı merkezlerden birisidir. Çoğu tedavinin yanı sıra sigara bırakma ile ilgili de kliniğimiz mevcuttur. Övünç hocamız önderliğinde bu merkezlerimizde çoğu egzersiz yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Furkan Abrek Ünal
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.