DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cora, şehir hastanesiyle ilgili tartışmalara son noktayı koydu

Cora, şehir hastanesiyle ilgili tartışmalara son noktayı koydu
20.04.2022
212
A+
A-

Hastanenin yapılacağı yere aleyhinde çıkanların olduğunu andıran Cora, ”Akyazı stadının bulunduğu yere de karşı çıkanlar oldu. Şimdi benzer kesim Akyazı Stadındaki memnuniyeti bir taraftan açıklama ederken tekrar bir taraftan Akyazı Stadını korumak adına mevcut yerin yanına şehir hastanesi yapılmasına da itirazlar yükseliyor” dedi.

Tartışmaları olağan bulduğunu fakat herhangi bir tehlike oluşturmayacak şekilde bir inşaat süreci gerçekleşeceğini kaydeden Cora, Trabzon’un coğrafi şartları bakımından büyük yatırımları kısa sürede kazandırmanın önünde engel oluşturduğunu belirtti.

Cora, “Trabzon’un topografyası, coğrafyası emrindeki ama böyle büyük bir yatırımları kısa bir sürede kazandırmanın önünde engel oluşturuyor. Yeni alanlar arsalar üretmek gerekiyor. Akyazı’nın bulunduğu alanı arsa olarak ürettiğimizde asasında çok karşısında çıkanlar oldu. Akyazı stadının bulunduğu yere de karşısında çıkanlar oldu. Acilen benzer kesim Akyazı stadındaki memnuniyeti bir taraftan açıklama ederken yine bir taraftan Akyası stadını korumak namına mevcut yerin yanına şehir hastanesi yapılmasına da itirazlar yükseliyor. Şehir hastanesi bölgenin sağlık merkezi olacaktır ve sağlık durumu turizmine katkı maddesi sağlayacaktır. Karadeniz bölgesindeki hastaların Ankara, İstanbul’a gitmesinin önüne geçecek dev bir yatırım 900 yatak kapasiteli bir hastanedir. Pandemi sürecinde gördük ama şehir halkı hastaneleri çok büyük bir elzemdir. Yoğun bakım ünitesi, yatak ihtiyacı, yoğun bakım yatağı ihtiyacını hissetmeyeceğimiz durumlarda tedbir olacak bir projedir. Bu önemli büyük bir yatırımdır dev bir eserdir. Bunun en dürüst yeri şu anda baktığımızda mevcut Akyazı Spor Kompleksinin bulunduğu alandır. Alt ki teknik olarak fore kazık çalışmaları yapılıyor, jeolojik etütler yapılıyor buna kadar hamleler yapılıyor. acilen yüksek teknolojiyle beraber bu alıcı durumlar çok rahatlıkla aşılabiliyor. Şüphesiz ara sıra yapılan yatırımın zamanla yerine oturması yerleşmesi olağan zeminde bile süreyi içeriyor” diye konuştu.

“Herhangi bir tehlike oluşturmayacak şekilde bir inşaat süreci gerçekleşecektir”

İnşaatın tehlike oluşturmayacak şekilde gerçekleşeceğini ifade eden Cora, “Böyle durumlarda da tartışılması olağan buluyorum. Fakat sonuç olarak herhangi bir tehlike oluşturmayacak şekilde bir inşaat süreci gerçekleşecektir. Kaşüstü hastanesi taşınmayacak onun planlamasını yapıyoruz. derhal bütün afiyet tesislerimizi yine etkin bir şekilde değerlendireceğiz. şimdi en önemli düşündüğümüz kemik Hastanesinin taşınma durumu laf konusu. Kemik Hastanesini taşıdığımız süre mevcut oradaki hastaneyi de tekrar sağlık durumu kuruluşu olarak değerlendireceğiz. Afiyet bundan böyle fazla genişledi çok farklı branşlar var. Dolayısıyla daha çok tesislere ihtiyacımız vardır. Mevcut hastaneyi yaptığımız zaman öteki hastaneleri atıl durumda bırakmayacağız” dedi.

öte yandan hastane inşası kapsamında deniz dolgusuna 4 bin 416 fore kazık çakılması işlemi büyük ölçüde tamamlanırken, hastane inşaatı da yükselmeye başladı. Hastanenin betonarme kısmının Ağustos ayına dek bitirilmesi hedefleniyor.

Temeli geçtiğimiz sene atılan Trabzon Şehir Hastanesi‘nin 2023 yılı ortalarında tamamlanması planlanırken, toplam 900 kaliteli yatak sayısının gerekli görülmesi halinde artabileceği belirtildi.

Büyük Kasaba Hastanesi 206 yataklı genel hastane, 146 yataklı bayan doğum hastanesi, 161 yataklı onkoloji hastanesi, 151 yataklı KVC hastanesi, 33 adet ameliyathane, 171 yataklı erişkin yoğun bakım ve 65 yataklı yenidoğan yoğun bakım ünitesini bünyesinde barındıracak. Şehir hastanesinin tamamlanması ile il merkezindeki Kemik Hastanesi, Ahi Âlem Hastanesi ve Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Numune Kampüsü burada toplanacak.

Bekir Koca – Ozan Köse
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.