DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sağlık sisteminde dudak uçuklatan tablo…Bursa’da 27 milyon hastaya bakıldı

Sağlık sisteminde dudak uçuklatan tablo…Bursa’da 27 milyon hastaya bakıldı
17.04.2022
152
A+
A-

Bursa İl Sıhhat Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, pandemi döneminde hastanelerdeki yoğunluğa dikkat çekti. Salgın döneminde ivedi olmayan birçok ameliyat ve işlem yapılmamasına rağmen, 2021 yılında millet, özel hastaneler ve Uludağ Üniversitesi Hastanesi’ni toplam 27 milyon 500 kez ziyaret etti.
Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “Pandemide, insanların bu durumda hastanelere müracaatlarını sınırlandırmalarına rağmen, 2021 yılında yaklaşık 27 milyon 500 bin hasta bakmışız. Nüfus 3 milyon, bizim sayı 9 kat. Cümbür Cemaat sıradan 9 kez bir şekilde doktor ile buluşmuş. Bunun yaklaşık 3,5- 4 milyon kadarı özel hastaneler ve üniversite hastanemiz bünyesinde karşılandı. Belki biri 18 kere gitti, bazısı hiç gitmedi. Fakat poliklinik sayımız 27,5 milyon olarak kayıtlara geçti. Burada 24 milyonunu halk çözdü. Bunun da 11-12 milyon kadarı aile hekimleri, 12 milyon kadarı da devlet hastanelerimizde muayene edildi. Böyle baktığınızda ayda 1 milyon hasta yapıyor. Bu korkunç bir rakam oluyor” dedi.

“Vatandaşlar randevularına riayet etmiyor”

Bir Takım vatandaşların aldıkları randevulara gitmediklerini söyleyen Yavuzyılmaz, “ Randevu almakta sorun yaşadığımız bir takım branşlarımız var. Şöyle bir gerçek de var. Randevu alanların yüzde 25-30’u gitmiyor. Bugün bin randevu varsa 250-300’ü gelmiyor. Ya vazgeçiyor ya randevusu 3-5 gün sonradan ise doktora rica ediyor, muayene oluyor ve randevuyu iptal ettirmiyor. Vatandaşa çağrımız, randevularına riayet etsinler. Eğer gitmiyorsa da iptal etsinler. İptal etsin fakat bekleyen başka hastamız; haktan yararlansın. Biz randevu alanın yerine başka hasta alamıyoruz. Örneğin; 9.10’da bir hastanın randevusu var, o gelmeyince yerine diğer hasta alamıyorsunuz. O sırada bir kişinin randevu hakkı gasp edilmiş oluyor” biçiminde konuştu.

“Bazı branşlardaki eksiklerin tamamlanmasına çalışıyoruz”

Hekim atamaları ve bir takım branşlardaki yeteneksizlik hakkında da konuşan Yavuzyılmaz, “2 ayda bir merkezi atamalarımız oluyor. Zoraki hizmet atamalarımı dediğimiz uzmanlık ve ya hekimlik hakkını kazanmış kişilerin atamaları her 2 ayda bir yapılıyor. Onlarla gelen arkadaşlarımız oluyor. Onlar başlıca uzman doktor bazında 10 ile 15 aralarında değişiyor. Mecburi hizmet; daha mahrumiyet kabul edilen bölgelere yapılıyor. Bizim şehrimiz bu manada doktor olarak emin potansiyeli var. Bunun yanında dönemsel tahsis dönemleri oluyor. Giden ve gelenler oluyor. Bursa’dan giden daima daha azdır. Gelen daha fazladır. Bursa dördüncü büyük kent. Seçim edilen bir şehirdir. Gelen hekim potansiyelimiz daha yüksek oluyor. Kesin branşlarda bazı hastanelerimizde eksiklerimiz var. Kulak- burun- boğaz (KBB) şu an beceriksiz olduğumuz branşlardan bir parça başına. derken, İnegöl’de bizim 2 tane daha KBB uzmanı olsa daha iyi olacak. Değil yok, fakat oradaki potansiyeli karşılayacak düzeyde değil. Kadın doğumda bir iki ilçemizde eksiğimiz var. Böyle emin branşlarda özellikle bazı ilçelerimizde eksiklerimiz var. Bunları da tamamlamaya çalışıyoruz. Hizmeti aksatmamak namına merkezdeki arkadaşlarımızı da görevlendiriyoruz. Gönül istiyor ama oranın kendi hekimi olsun ve hastasına ayrıntılı bakabilsin. Bu ideal olandır, bunu sağlayamadığımız durumda bir hekimin gidip orada hizmet vermesi gerekiyor. Yetersiz bırakmamaya çaba ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Hastanelerdeki doluluk oranı yüzde 85-90

Son olarak hastanelerdeki doluluk oranlarına da değinen Dr. Yavuzyılmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Şu lahza merkezdeki hastanelerin doluluğu hemen hemen yüzde 85-90 oranındadır. Bunda bir iki hastaneyi karşılaştırma alırsak adeta yüzde 100 diyebiliriz. Bizim total yatış oranımız o seviyelere düşüyor ama merkezdeki esas hastanelerin doluluğu yüzde 90 seviyesindedir”

Samet Dürüst
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.