DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bakan Varank: ‘Gençlerin varlığı geleceğin aydınlık Türkiye’sinin en büyük teminatıdır’

Bakan Varank: ‘Gençlerin varlığı geleceğin aydınlık Türkiye’sinin en büyük teminatıdır’
16.04.2022
163
A+
A-

Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi 2022 yılı “Mekteb-i Tıbbiyye-i Harika” ödülleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle sahiplerini buldu. Üsküdar Altunizade Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda üniversite bünyesinde başarılı olan akademisyenlere, spor müsabakalarında başarı elde eden Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi öğrencilerine ve sıhhat muhabirlerine ödüller verildi. Ödül töreninde öbür kurumlardan 8 sağlık durumu muhabiri de yaptıkları haberler ile ödül almaya değer görüldü. Ödüller sahiplerine Bakan Varank göre ibraz edildi.

Programda söylev yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Mektebi Tıbbiye-i Inanılmaz’ye Türk Çağdaş Tıbbının ruhu dersek herhalde hatalı olmaz. İbn-i Sinalardan, İbn Rüşdlerden gelen tıp mirasımız Mektebi Tıbbiye-i Olağanüstü ile kurumsallaştı. Bu nadide okul kuruluşundan itibaren, birikimiyle Türk Tıp tarihinin öncüsü oldu. Yetiştirdiği hekimler, cerrahlar ve eczacılar doğru Anadolu’daki nice sıhhat kurumunun temelleri atıldı. Bugün bu miras Afiyet Bilimleri Üniversitesi ile devam ediyor. 3 bine yakın hocası, 20 bini aşkın öğrencisi ve onlarca fakültesi ile Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi sağlık alanında uluslararası bir ekol. Yaptığı hizmetler bundan böyle Orta Asya’ya, Afrika’ya kadar uzanıyor” dedi.

“Sağladığımız sağlık durumu güvencesi baştan sona sosyal devlet olmanın en iyi örneğini ortaya koyduk”

“2002’den itibaren kurduğumuz sağlık altyapısı ve sağladığımız sağlık güvencesi baştan sona sosyal devlet olmanın en iyi örneğini ortaya koyduk” diyen Bakan Varank, “Türkiye’nin toplam sıhhat harcaması 2002 yılında 18 milyar lirayı bile bulamazken bu rakam günümüzde 250 milyar lirayı aştı. Bir taraftan şehir hastaneleri ile reformcu yapılar kurarken doktorlardan hemşirelere kadar en kaliteli sağlık durumu personellerini ülkemizde yetiştirdik. Toplam afiyet personel sayısını ise 295 binden 1 milyona çıkardık. Biliyoruz ancak sağlık sistemimizin kalitesi sağlık çalışanlarının refahı ve hayat kalitesi ile içten orantılı. Bu çerçevede sağlık çalışanlarımızın yaşam standartlarını iyileştirecek hamleleri de gerektiğinde atmaktan çekinmedik. Tüm bu atılımlar doğru teknoloji seviyesi yüksek fakat daha da önemlisi insan dostu bir sıhhat ekosistemi yapı ettik. Dünya ve Türkiye afiyet sistemi en kuvvet sınavını pandemi döneminde verdi dersek nasıl olursa olsun hatalı söylemiş olmayız. Ancak gelişmiş ülkelerin pandemi döneminde nasıl sınıfta kaldığına beraberce şahit olduk. Tabiri caizse hemen hemen komaya girdiler ve ameliyat masasından kalkamadılar. Türkiye ise büyük kasaba hastanelerinden yerli aşısına, doktorundan teknisyenine dek sıhhat ekosistemi ile bu sınavı başarılı bir şekilde atlattı. Öyle ancak Türkiye’nin Covid-19’a aleyhinde verdiği çaba, tüm dünyada misal gösterildi. Bu bağlamda pandemi, afiyet alanında ne değin isabetli adımlar attığımızı bir defa daha gösterdi” dedi.

“Zeki Yaşam ve Sağlık, Ürün ve Teknolojileri Yol Haritası’nı hazırladık”

Teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte sıhhat alanında teşhis, tedavi, tedavi sonrası ve koruyucu afiyet gibi süreçlerde kayda değer atılımların laf konusu olduğunu belirten Bakan Varank, “Biz de bu değişime etap uydurmak ve rekabet gücümüzü gözetmek için suni zekadan biyoteknolojiye kadar stratejilerimizi geliştiriyoruz. Bakanlık olarak ‘Zeki Yaşam ve Sıhhat, Mahsul ve Teknolojileri Yol Haritası’nı hazırladık. Yakında açıklayacağımız bu yol haritası ile stratejik bölge olarak belirlediğimiz hap, tıbbi cihaz ve sağlık bilişim teknolojilerinde yerli ve milli üretime ivme kazandıracağız. Biyoteknoloji Üretiminden Ulusal İlaç Molekül Kütüphanesinin oluşturulmasına değin birçok proje ile Türkiye’nin sağlık alanındaki dönüşümüne bakanlık olarak öncülük edeceğiz” diye konuştu.

“Bilginin peşinden koştuğunuz sürece biz desteklerimizle her daim sizlerin yanında olacağız”

“Benim gençlerimizden istirhamım şudur: Hiçbir süre hayal kurmaktan vazgeçmeyin. Unutmayın ki hayal hazırlamak başarının yarısıdır” diyen Bakan Varank, “Ve çalışmalarınızı hiçbir zaman aksatmayın. Sizleri yolunuzdan alıkoyacak kısır tartışmalardan lütfen uzakta durun. Her daim bilime yönelin ve bilginin peşinden koşun. Göreceksiniz ki bilginin peşinden koştuğunuz sürece biz desteklerimizle her daim sizlerin yanına olacağız. Ve elbette kendinize güvenin. Kendinize güvenerek çalışırsanız inanıyorum ama, Yeni Aziz Sancarlar, Özlem Türeciler, Uğur Şahinler bu salondan, sizlerin arasından çıkacak. Sizin gibi gençlerin varlığı geleceğin parlak Türkiye’sinin en büyük teminatıdır” şeklinde konuştu.

Emre Sertdemir – Ömer Karaoğlu
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.