DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kronik hastalıkların tedavisinde FT’nin önemi

Kronik hastalıkların tedavisinde FT’nin önemi
15.04.2022
154
A+
A-

Fonksiyonel tıp uygulayıcısı olan Şehir Halkı Hastanesi Ivedi Tıp Uzmanı Dr. Karaduman, tıp öğreniminin odak noktasının hastalık olduğunu hatırlattı. Fonksiyonel tıp yaklaşımını ise “kronik hastalıklar için hastalığa değil kaybedilen sağlığa odaklanan, kişinin biyoloji ile ilgili dengesini geri için ‘neler eksik’ veya ‘neler çalışmıyor’ sorularına cevap arayan, bütüncül ve kişiye özgü” olarak özetleyen Karaduman şöyle konuştu:
“Hastalıklara ‘tanı’ adı altında etiketler yapıştırılması zamanla bireye özel durumların gözden kaçmasına ve standart teşhis-çare şemasını yanında getirdi. Ancak her birey beslenmesi, alışkanlıkları, kalıtımsal özellikleri, metabolizması açısından farklıydı. FT yaklaşımında, hekim hastanın yiyecekleri, toksik ve enfeksiyon geçmişi, detoksifikasyon kapasitesi, mikrobiyata dengesi, mitokondriyal fonksiyonu, alıştırma alışkanlıkları, nöroendokrin ağının esnekliği, nitelikli uyku ve hormonal dengesi, sosyal ilişkileri, stres yükü, biyolojik sistemlerin fonksiyonları ve ilişkileri ayrıntılı olarak değerlendirir. Hastamızın hayat tarzına yönelik iyileştirici, motivasyonu artırıcı, destekleyici adımlar atmasında yardımcı olur.”

“Herzamanki tıpta organı tedavi ediyoruz”

Klasik tıbbın hastalık yönetimine odaklı, fonksiyonel tıbbın ise sağlığı korumaya ve geri kazanmaya yönelik olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Karaduman, “Olağan tıpta biz organı çare ediyoruz. O yüzden gastroenteroloji, iç salgı bezleri, romatoloji, kardiyoloji, göğüs ve güya biçiminde bölümlere ayrıldık. Elbette oysa bu gereklidir ve içten bir uygulamadır. Biz FT’de organı değil, organizmayı çare ediyoruz. Daha net bir şekilde hücre düzeyde, hatta direkt olarak mitokondri düzeyinde rejenerasyon, yani yenilenme ve bozulmuş fonksiyonları düzeltmek için uğraşıyoruz” diye konuştu.

Işlevsel tıptan menfaat görecek hastalıklar

Mitokondrilerin neredeyse vücudumuzun enerji fabrikası olduğunu, ama sayı ve fonksiyonlarının defalarca aynı kalmadığını belirten Uzm. Dr. Karaduman, bunun nedenlerini, FT’den fayda görecek hastalıkları şöyle anlattı:
“İlerleyen yaşla, ‘çöp gıda’ dediğimiz pakete girmiş, raf ömrü uzun, lakin insan ömrünü kısaltan besinlerle ve fast-food besin şekliyle, toksinler, pestisitlere maruziyetle ve bütün kronik hastalıklarda mitokondrimizin sayısı ve fonksiyonları azalır, bozulur. Mitokondri sayısının azaldığı, fonksiyonlarının bozulduğu, FT’den fayda görebilecek bu hastalıklar; amnezi, demans, Alzheimer, parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar, insülin direnci, diyabet, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, koroner atardamar hastalığı gibi metabolik sendromlar, romatolojik ve ottoimmün hastalıklar, ülser, reflü, SİBO, ülseratif kolit, crohn, çölyak, besin alerjileri, karaciğer yağlanması gibi sindirim sisteminin kronik sorunları, majör depresyon, yoğun stres, kronik dermansızlık, geçmeyen ağrılar, baş ağrısı, fibromyalji, sıkıntılı etap sendromu, otizm, uyarı eksikliği, imtihan anksiyetesi ve odaklanma sorunları, vitiligo, haşimato tiroidi sayılabilir. FT kronik rahatsızlıkları engellemek, erken aşamada tespit etmek ve tedavisini yerine getirmek için kişisel teknikler kullanır. Akut, acil ya da etkin enfeksiyon sorunları işlevsel tıbbın tahsis alanının dışarıda kalır. Bu sorunlarda herzamanki tıp çok etkili ve başarılıdır. “

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.