DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

‘Çocuklarda laparoskopik ameliyatın çabuk iyileşme gibi avantajları var’

‘Çocuklarda laparoskopik ameliyatın çabuk iyileşme gibi avantajları var’
15.04.2022
151
A+
A-

Medicana International İstanbul Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Alptekin çocuklarda üroloji ameliyatlarındaki laparoskopik işlemlerle alakalı açıklamalarda bulundu. Tedavinin planlanmasında birinci adımın testisin mevcut olup olmadığının, yerinin ve yapısının saptanması olduğunu bildiren Alptekin, “Fizik muayenede testisler bulunmuşsa çare cerrahi girişim ile testisin torbaya yerleştirilmesidir. Ameliyat öncesi yapılan fizik muayenede testis ele gelmiyorsa bu bebeklerde testisin olup olmadığı, varsa nerede olduğunun bulunması gerekir. Kasık kanalında veya çevresinde ele gelmeyen testis bu bölgenin ultrasonografik incelemesi ile bulunmaya çalışılır. Ultrasonografik incelemede de testis saptanamıyorsa testisin karın içerisinde kalmış olabileceğini düşünmek gerekir. Bu aşamada testisin varlığı veya yokluğunu, varsa yatırım yapmak ve yapılabiliyorsa torbaya indirmek için laparoskopi yapılır. Bulunan testis çok yukarı yerleşimli ise ve torbaya indirilemiyorsa o takdirde iki derece derece bir operasyonla yumurta torbaya indirilir. tek yanlı inmemiş testis vakalarında testis bulunur ama işe haylaz derecede minik olduğu görülürse o testis alınabilir. Üçüncü seçenek ise testis hiç bulunamayabilir” dedi.

“Laparoskopik cerrahide 3 ufak delikten cisim içine girilerek ameliyat yapılır”
Üreteropelvik bileşke darlığı tedavisinde, gizli olan bölümün eksize edilmekte ve üreter böbrek pelvisine yeniden ağızlaştırılmakta olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Alptekin, “Çocuklarda laparoskopik pyeloplastiye karar verirken, çocuğun yaşı ve belirtiler burada tartı kazanmaktadır. Sık tekrarlayan ateşli üriner sistem enfeksiyonları, takiplerde hidronefrozda “böbrek büyümesi” çoğaltma olması, böbrek fonksiyonlarında deformasyon olması, yan ağrısı, hipertansiyon ve taş oluşumu cerrahi gerektiren durumlardır. Laparoskopik cerrahide 3 ufak delikten beden içine girilerek ameliyat yapılır. Son dönemlerde göbek seviyesinden tek delikten gerçekleştirilen laparoskopik ameliyatlar da popüler olmaktadır” şeklinde konuştu.

“Çocuklarda laparoskopik nefrektomi daha mükemmel huylu lezyonlara uygulanmakta”
Çocuklarda laparoskopik nefrektomi daha çok iyi huylu lezyonlara uygulanmakta olduğunu açıklayan Dr. Öğr. Üyesi Alptekin, “Çocuklarda laparoskopik nefrektomi gereklilikleri; multikistik displastik böbrek, sancı, enfeksiypon ve denetleme altına alınamayan hipertansiyon ve protein kaybettirici patolojiler sayılabilir. Ektopik üreter-üreterosele eşlik eden çift toplayıcı sistemli hastalarda, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonuna sebep olan ve çalışmayan üstteki pol olması durumunda ise parsiyel nefrektomi ve üreterektomi gerekebilir. Son dönemlerde çocuk tümörlerinde laparaskopik yöntemle böbreğin çıkartılması ile ilgili araştırmalar da yayınlanmaktadır” diye konuştu.

“Basit böbrek kistleri böbrekte en sıklıkla rastlanan lezyonlardır”
Böbrek kistin, böbrekteki akıcı batmış kesecik olduğunu açıklayan Dr. Öğr. Üyesi Alptekin, “Basit böbrek kistleri böbrekte en sıklıkla rastlanan lezyonlardır. Böbrek kistinin görülme sıklığı yaş ilerledikçe çoğalma göstermektedir. Çoğunlukla rastlantısal olarak, yapılan ultrasonografi sırasında görülür. Klinik belirti veren ve tek olan böbrek kistlerinde ultrasonografi rehberliğinde kiste gönderilen bir iğne ile kist içindeki akıcı boşaltılır ve kist duvarlarının birbirine yapışarak bir daha içinde istikrarsız birikmemesi için yapıştırıcı ‘sklerozan’ madde verilir. Bilhassa tekrarlayan kistlerde veya böbrek içinde, iğne ile ulaşılması riskli ya da güç olan bir yerde olan kistlerde laparoskopik kist eksizyonu uğundur. Laparoskopik teknik ile 3 küçük delikten böbreğin olduğu bölgeye girilerek böbreğin öteki yapılarına hasar vermeden kist boşaltılır ve kist duvarı ayrıntılarıyla çıkartılır” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Alptekin, robotik cerrahi ile yapılan ameliyatları şöyle açıkladı:

Laparoskopik böbrek taşı operasyonları
”Günümüzde çocukluk çağı taş hastalarının çoğunun tedavisi endoürolojik yöntemlerle yapılmaktadır. Başarısız perkütan cerrahi sonrası, üreteropelvik darlığın eşlik ettiği taş hastaları, anormal yerleşimli böbreklerde uygulandığında başarılı sonuçlarının olduğu gösterilmiştir.

Çocuklarda böbrek reflüsü
Vezikoüreteral reflünün cerrahi tedavisinde alternatif bir usul olarak ortaya çıkarmıştır. Ekstravezikal tekniğin başarı oranları yüzde 93-100 oranlarında bildirilmiştir. Tekniğin mesane açılmadan yapılması intravezikal tekniklerdeki doku travmasına bağlı çoğalan hematüri, uzamış mesane kateterizasyonu ve ameliyat sonrası mesane kasılmaları gibi dezavantajlarının izlenmemesini sağlamıştır.

Bebekler ve Çocuklarda üretral darlıklarda sistoskopi
Yenidoğan erkek bebeklerde idrar yapmada güçlük gözlendiğinde akla üretrada zara alt darlık gelir ve idrar kanalından girilen milimetrik kamera eşliğinde cihazlar ile üretra kanalını daraltan zar ortadan kaldırılır. Bu yöntemde vücutta her hangi bir kesi yapılmamakta ve tamamen doğal idrar kanalından girilerek yapılmaktadır.

Çocuklarda robotik cerrahi
Yukarıda saydığımız bütün ameliyatlar bundan böyle daha çağdaş bir usul olan robotik cerrahi ile yapılabilmektedir. Fakat lüzum cihazın ve ameliyatın pahalılığı gerekse her hastanede Robot bulunamaması nedeniyle ve keza çocuklarda endikasyonlardaki kısıtlılık sebebiyle çok sık yapılamamaktadır. Ama yakın gelecekte birçok ameliyatların robot yardımı ile yapılabileceği mecburi bir gerçektir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.