DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

‘Gençlerde çok sık tüketilen enerji içecekleri kalp krizi riskini arttırıyor’

‘Gençlerde çok sık tüketilen enerji içecekleri kalp krizi riskini arttırıyor’
13.04.2022
158
A+
A-

Yürek hastalıkları ansızın artı faktöre yan olarak günümüzde en sık karşılaşılan afiyet problemlerinin başında geliyor. Bunların pat diye fazla faktöre tabi bir hastalık olduğunu söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu, sigara, düzensiz besin, obezite, fazla alkol tüketimi ve aşırı stresin kalp ve damar sağlığı için kayda değer tehlike faktörleri aralarında olduğunu söyledi. Prof. Dr. Hamza Duygu, bununla beraber yaş, cinsiyet, kalıtımsal ve ırksa etkenlerin de kalp ve damar sağlığını bozan tehlike faktörleri aralarında olduğunu belirtti. Yaş, cinsiyet, genetik ve ırksa etkenlerin değiştirilemez etkenler grubunda olduğunu söyleyen Hamza Duygu, sigara tüketimine alt kalp rahatsızlıkları, sağlıksız besin alışkanlıkları, fazla alkol tüketimine yan rahatsızlıklar, oturgan hayat, obezite, kan yağları, tansiyon ve kan şekeri yüksekliğinin ise düzeltilebilir risk faktörleri olduğunu belirtti.

Yeni yaşam tarzı, beslenme alışkanlığını kötü yönde etkiliyor
Modern hayatın ve teknolojinin şipşak getirdiği değişimler sebebiyle toplumun gün geçtikçe farklılaşan bir yaşam biçimi sürdürmeye başladığını söyleyen Duygu, insanların bundan böyle daha az hareket eder haline geldiğini belirtti. Yeni yaşam biçimi ile gıda alışkanlığının fena yönde etkilendiğini de söyleyen Duygu, bu dönemde beslenmenin daha çok hayvansal kaynaklı gıdalara dayandığını belirterek, “Kişiler sebze ve meyve yeterince tüketmemekte. Bedensel aktivite eksikliği ile birleştiğinde yürek damar hastalıklarına yakalanma riski artar. Son yıllarda yirmili veya otuzlu yaşlarda da yürek damar tıkanıklığına günlük pratik olarak daha sık rastlanmaktadır. Bunun en manâlı nedeni ise sigara alışkanlığıdır. Buna ek olarak fiziki aktivitedeki azalma, kilo artışı, beslenmeye yeterince dikkat edilmemesi ve stres de katkıda bulunan faktörler arasındadır” ifadesini kullandı.

Dinç beslenme önemli yürek sağlığı için önemli
Yürek sağlığını korumak açısından ahenkli beslenme alışkanlığının büyük tartma taşıdığını söyleyen Duygu, düzenli ve dinç besin ile kalp damar hastalıklarına niçin olan risk faktörlerinden de uzak durulabileceğini söyledi. Duygu, “Dinç beslenme ile yürek damar hastalıklarına neden olan tehlike faktörlerinden fazla kilo, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı ve yüksek kan basıncı gelişimini geciktirmek ve eksilmek mümkün. Toplumda gitgide artarak batı tipi diyet ve fastfood alışkanlığı giderek artıyor. Bu durumla oysa dinç hayat hedeflenerek uğraş edilebilinir” ifadesini kullandı.

Ahenkli gıda kalp damar hastalığı risklerini azaltıyor
Yeme düzeninin çocukluk yaşlarından oturmaya başladığını söyleyen Duygu, bu yaşlardan itibaren dinç diyet alışkanlığının yerleştirilmesi ile toplumun kalp damar hastalığı riskinin azaltılabileceğini belirtti. Fazla kalori ve tuz tüketiminin önlenmesi, hayvansal yağların azaltılarak nebati yağların taze sebze, liften varlıklı yiyecekler ve balığın daha çok tüketildiği bir yeme düzeninin benimsenmesi gerektiğini söyleyen Duygu, zeytinyağı ve balık tüketiminin daha pozitif olduğu bölgelerde kalp ve damar hastalıklarından ölümlerin daha eksik görüldüğünü söyledi. Duygu, “Toplam tüketilen enerjinin yüzde 30’dan azının hayvansal yağlardan alınması gerekiyor. Öncelik verilmesi gereken bir diğer konu da şeker hastalığı sıklığındaki korkutucu artıştan sorumluluk sahibi olan şişmanlık ve hareket azlığı ile mücadeledir. Bu konuda toplum düzeyinde verilmesi gereken çaba topluma eğitim aracılığıyla bilinç kazandırmak suretiyle gerçekleşebilir. Okullarda maddi aktivite derslerinin yanına beslenme ile ilgili eğitimler de verilmesi gerekir. Okullarda öğrencilere günde 1 saat karoser eğitimi yapma olanağı sağlanmalıdır. Erişkinlerin ise vücut eğitimi yapabileceği merkezlerin sayısı ve kalitesinin arttırılması devletçe desteklenmelidir” dedi.

Sigara tüketimi kalp damar hastalıklarındaki en kayda değer tehlike faktörü
Yürek damar hastalıklarında en manâlı risk faktörlerinin başında sigara tüketimi geldiğini söyleyen Duygu, sigara tüketiminin yürek damar tıkanıklığı ile birlikte birçok hastalığa da neden olduğunu belirtti. Duygu, “Sigara tüketimi maalesef ömrümüzden yirmi sene çalıyor. Kalp Damar hastalıkları öncelikle edinmek üzere çoğu hastalığın yaşanmasına niçin olmaktadır. Bu yüzden sigara kullanan kişiler bu alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekmektedir. Faal içicilik gibi ayni zaman da faizsiz içicilik de fazla manâlı bir durumdur. Kişiler mutlaka sigara içilen ortamdan uzak durmalıdır” ifadesini kullandı.

Sigara tüketenlerin yüzde 50’lisi hayatını böylece kaybediyor
Uyumlu olarak sigara içenlerin yüzde 50’sinin sigara tüketiminden kaynaklı olarak kaybedildiğini söyleyen Duygu, bu ölümlerin adeta yarısının orta yaş grubunda görüldüğünü belirtti. İçilen sigara miktarının yürek damar hastalıkları, kanser ve solunum sistemi hastalıkları ile ilk elden ilişkili olduğunu söyleyen Duygu, dingin içicilikte de benzer riskler olduğunu belirtti. Sigara kullanımının önlenmesinde ilk basamağın eğitim olduğunu söyleyen Duygu, bu konuda okullarda, meslek yerlerinde ve sağlık durumu kuruluşlarında da yoğun çabalar harcanması gerektiğini ifade etti.

KKTC’de’de maksimum kalp damar hastalığı görülüyor
KKTC’de en sık görülen hastalığın kalp damar hastalıkları olduğunu söyleyen Duygu, kalp damar hastalıklarının gençler de sık görülebildiğini belirtti. Gençlerde kalp krizi riskini yükselten nedenler olarak uyuşturucu kullanımı, derme çatma gıda ve yamalı uyku olarak gösterildiğini söyleyen Duygu, gençlerin son zamanlarda sık olarak kullandığı keyif verici maddelerin de yürek krizine neden olduğu bilgisini verdi. Duygu sözlerine şöyle devam etti: “Gençler son zamanlarda enerji içecekleri veya keyif verici maddeler kullanmakta. Gençlerin tükettiği enerji içecekleri kalp krizine niçin olmakta. Özelliklede gençlerde kalpte ritim bozukluğuna neden olmakta. genel olarak data verecek olursak yakınlarında kalp damar tıkanıklığı olan kişiler bilhassa fazla özenli olmalı ve önlem almalıdır. Kişiler sigara, enerji içeceği, keyif verici maddeler kullanmamalı pozitif olan kilosundan kurtulması gerekmektedir. Yürek damar hastalığında ahenkli uyku fazla önemlidir. Kişiler en düşük yedi saat uyku uyumalıdır. Eksik uyku uyuyan kişilerde özellikle kalp damar tıkanıklığı ve ritim bozukluğunu fazla fazla yaşamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.