DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: ‘Salgın devam ediyor ama etkisi iyice azaldı’

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: ‘Salgın devam ediyor ama etkisi iyice azaldı’
12.04.2022
125
A+
A-

Sağlık Durumu Bakanlığı Koronavirüs Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, korona virüs olgu sayılarında düşen seyri İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine değerlendirdi. Vaka sayılarında yaşanan düşüşün sürekliliği ve devamı için bireysel tedbirlere uyulması, özellikle tehlike grubunda yer alan büyüklerin hatırlatma dozlarının yapılması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, “Bir Defa en büyük temennimiz bu bayramda büyüklerimizle bir arada elde etmek. Ama natürel bir takım kuralların da yine geçerli olacağını tarif etmek gerekiyor. Özellikle büyüklerimiz diye söze başladım. Çünkü büyüklerimiz başlıca 65 yaş ve üzeri oluyor, kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız oluyor. Bu vatandaşlarımızı ziyarete gittiğimizde onların veya bizim maske takmamız, kapalı ortamdaysak olabildiğince az topluluk yapmamız ve onları korumamız gerekiyor. sırası gelmişken bilhassa büyüklerimizin aşıları eksikse veya hatırlatma dozlarını olmamışlarsa aşılarını olsunlar. Çünkü salgın hala devam ediyor. Rakamlar altında gidiyor. Günlük ölüm sayımız 30 civarında fakat maalesef bunların içerisinde büyüklerimiz, aşısı beceriksiz olan, kronik hastalığı olan vatandaşlarımız söz konusu” ifadelerini kulandı.

“Salgın hala devam ediyor dedik ama salgının etkisinin da azaldığını anlatmak olası”

2022 yılının başından bu yandan 4 aylık periyodu değerlendiren Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Salgın hala devam ediyor dedik fakat salgının etkisinin da azaldığını anlatmak olası. Dünyanın pek çok yerinde böyle. Farklı olarak bir tek Asya’da, salgının çıktığı yerde yükseklik devam ediyor. Ülkemiz için baktığımızda son 4 aylık tabloyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Ocak başında Omicron’un ülkemize yeni gelmesi ile birlikte yaklaşık 65 bin değin günlük vakamız vardı ve ortalama 141 vatandaşımız vefat ediyordu. Aynı rakam bunu 10 Ocak, 10 Şubat, 10 Mart, 10 Nisan şeklinde hesaplamak icabında şubat ayında maalesef Omicron’un da etkisi ile günlük vakalar 98 binleri görmüştü. daha sonra biliyorsunuz 110 binlere dek çıktı ve bir günde 264 vatandaşımızı kaybetmiştik tam bundan 2 ay dek önce. Geçtiğimiz mart ayında aşağıda doğru yol alacağını, 2 aylık bir vakit içerisinde Omicron varyantının etkisini yitireceğini sizlerle de paylaşmıştık. 29 bine kadar düşen vakalar ve 140’lara değin düşen vefatlar söz konusu oldu. Şu lahza geldiğimiz noktada da yaklaşık jurnal 5 bin 600 vaka ve 30 kişinin ölüm ettiği bir süreçle karşısında karşıyayız. Bu bize şunu gösteriyor, evet salgın devam ediyor lakin etkisi en ince ayrıntısına kadar azaldı. Bu etkinin azalmasının devamını karşılamak da bizlerin elinde” şeklinde konuştu.

“Bayramda veya bayram ardından, haziran ayı başında daha da iyi rakamları görebileceğimizi söylemek mümkün”

Korona virüsle mücadelede kişisel tedbirlerin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İlhan, “Bizim yapmamız gereken şey, malum havalar ayrıntılarıyla düzelmeye başladı. Özellikle batı ve deniz kenarı kesimlerde havalar daha iyiye içten yol alıyor. Kapalı alanların havalandırılmasına uyarı ederek, kapalı alanlarda maske takarak, mesafeye uyarı ederek ve özellikle büyüklerimizin aşılanmasına, hatırlatma dozlarına itina göstererek, bizlerin bu özverili davranışları ile inşallah daha aşağı gidebileceğimizi bildirmek muhtemel. İnşallah mayıs ayı geldiğinde, bayramda ya da bayram ardından, haziran ayı başında daha da iyi rakamları görebileceğimizi söylemek mümkün” açıklamasında bulundu.

“İki ile iki buçuk yıl arasında hakim olma durumu söz konusu oluyor, sonradan da bulaşın azaldığını geçmişten bildiğimizi bildirmek mümkün”

Fazla düşük bir ihtimal olsa da hastalığı daha bulaştırıcı veya daha hasta yapıcı hale getirebilecek bir mutant suşun çıkma ihtimali olabileceğine uyarı çeken Prof. Dr. İlhan, “Şunu tarif etmek gerekiyor. Virüsün çoğalıp çoğalmaması birkaç faktöre alt. Bunların bir tanesine yeni bir mutant suşun ortaya çıkma ihtimali. Düşük de olsa yeni çok daha bulaşıcı veya fazla daha rahatsızlık yapıcı bir varyant kesinlikle ortaya çıkabilir. Fakat bunun ihtimalinin çok da düşük olduğunu anlatmak gerekiyor. Ortalama İspanyol gribi için de bu geçerli, öteki gripler için veya diğer solunum yolu ile bulaşan büyük hastalıklar için de bu geçerli. İki ile iki buçuk sene aralarında baskın olma durumu söz konusu oluyor, daha sonra da bulaşın azaldığını geçmişten bildiğimizi söylemek mümkün” diye konuştu.

“Üzerinden 6 ay geçen vatandaşlarımızın hatırlatma dozlarının yapılması ile mücadelede daha başarılı olacağımızı söylemek olası”

Salgın her ne dek etkisini yitirmeye başlasa da bunun aşının da etkisi ile sağlandığına dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, özellikle 65 yaş ve üzeri bireylerin hatırlatma dozlarının yapılması gerektiğini belirterek, “Elimizde aşı gibi çok büyük bir silahımız var. Tüm dünya yaklaşık 1,5 yıldır aşı silahını kullanıyor. Bilhassa risk grubunda olan vatandaşlarımız almak üzere aşıların yapılması, üzerinden 6 ay geçen vatandaşlarımızın hatırlatma dozlarının yapılması ile mücadelede daha başarılı olacağımızı anlatmak mümkün” dedi.

“İnşallah vefatların hiç olmayacağı bir zamana gidebileceğimizi söylemenin dürüst bir teşebbüs olacağını anlatmak olası”

Korona virüsün bulaş yollarının hala benzer olduğuna uyarı çeken İlhan, kapalı ve havalandırılması muhtemel olmayan alanlarda maske ve mesafenin hala yaşamsal derecede öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Biz eğer kapalı alanda birbirimizle mesafeyi koruyabiliyorsak, kapalı alanda havalandırmaya dikkat ediyorsak ya da kapalı alanda çok kısa bir yerde bulunmak zorundaysak mesela uçak gibi buralarda da maske takarak bu sorunun üstesinden gelebileceğimizi ve rakamların daha da altında gidebileceğini bildirmek muhtemel. Yani bugün 5 bin olan olgu sayılarının binin altını, yüzün altını göreceği, inşallah vefatların hiç olmayacağı bir zamana gidebileceğimizi söylemenin içten bir teşebbüs olacağını söylemek muhtemel lakin bunların bizlerin çabası ile olabileceğini bir kere daha tarif etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Okulların bu hafta kapalı olmasının da vakalara olumlu etki yapacağını düşünüyorum”

Bu hafta çocuk yuvası, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademelerinde gerçekleşen ara tatilin de olgu seyrindeki altında yönü olan ivmelenmeye olumlu etkisi olacağının altını çizen Prof. Dr. İlhan, “Umulan bu hafta da okullarımız tatil. Okullarımızın tatil olması da bir menfaat. Fakat çocuklarımız bu süreç zarfında de okullarında uydukları kuralları, okullarında gösterdikleri özeni bir araya geldiklerinde de göstermeleri içten bir teşebbüs olacaktır. Havalar güzel, olabildiğince dış mekanlarda bir araya gelmeleri, dış mekanlarda spor faaliyetlerinde bulunmaları hem sağlıkları için ayrıca de riski eksilmek için yardımcı olacaktır. Okulların bu hafta kapalı olmasının da vakalara olumlu tesir yapacağını düşünüyorum” biçiminde konuştu.

Utku Şimşek
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.