DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

3 hafta arayla biri iki aşamalı üç ameliyatla tümörden de metastazlardan da kurtuldu

3 hafta arayla biri iki aşamalı üç ameliyatla tümörden de metastazlardan da kurtuldu
11.04.2022
160
A+
A-

Ot Gibi Yaşama konseyi eş zamanlı ameliyat kararı aldı

Antalya’nın Kaş ilçesine yan tatil beldesi Kalkan’da yaşayan, Türk eşi Ali Eğriboyun (59) ve kızı Lucy (18) ile yat işletmeciliği yapan Mary Eğriboyun geçtiğimiz temmuz ayında sinyal veren sancıları önemsemedi. Benzer sancılar birkaç ay sonra arka arkaya tekrarlayınca Fethiye ve Antalya’ya gitgide artarak tetkikler yaptırdı. Karaciğerde kir olduğu söylenince panik yapan Eğriboyun çifti soluğu İzmir’de aldı. Eğriboyun’a bir doktor arkadaşlarının önerisiyle gittikleri hastanede kalın bağırsak kanseri tanısı koyuldu, 3 ay kemoterapi gördü. Ameliyat için tümörün küçülmesi beklenen Eğriboyun, Kent Onkoloji Merkezi’ne başvurdu. Değişik branşlardan uzmanların yer aldığı ur konseyinde Mary Eğriboyun’un çare haritası çıkarıldı. Tümör konseyi göre “aynı zamanlı ameliyat” kararı alındı.

İki kademeli karaciğer ameliyatı

Prof. Dr. Cem Terzi başkanlığındaki kolerektal cerrahi ekibi ile Prof. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki karaciğer nakli ekibi kadar benzer seansta kolon kanseri ve karaciğer metastaz ameliyatı planlandı. Fakat karaciğerde çok sayıda metastaz olması üzerine “iki kademeli ameliyat” yapmaya karar verdiklerini belirten Prof. Dr. Kılıç şunları söyledi: “Normalde sütun kanseri ve karaciğer metastazı olan hastalarda aynı zamanlı olarak kolon ve karaciğer rezeksiyonu (kitlelerin çıkarılması) yapabiliyoruz. Oysa bu hastada karaciğerde her iki lobda yaygın metastazlar olduğu için iki aşamalı karaciğer ameliyatını tercih ettik. Buna kısaca ALPPS prosedürü deniyor. (Associating Liver Partition and Portal vein Ligation for Staged hepatectomy- Türkçesi; Karaciğerin bölünmesi ve portal venin bağlanması ile birlikte iki kademeli olarak karaciğerdeki kitlelerin çıkarılması). İlk aşamada sütun rezeksiyonu yapıldı, karaciğer sol lobdaki kitleler çıkarıldı ve sağ tarafın damarı bağlandı. Bu aşamada sağ tarafı da çıkarsak, kalan karaciğer yetmeyeceği ve ameliyat ardından karaciğer yetmezliğine gireceği için, sağ tarafın sadece damarı bağlanarak sol tarafın büyümesi hedeflendi. Hasta bir hafta hastanede kaldıktan daha sonra taburcu edildi ve 2 hafta daha sonra tomografi ile karaciğerin sol tarafının büyümesi teftiş edildi, uygun bulununca da ikinci aşamaya geçildi. Bu aşamada hastanın karaciğer sağ lobu çıkarıldı ve sol lobda kararsız kalan ufak metastazlar da girişimsel radyoloji ekibince mikro dalga yöntemi ile yakıldı. Bu Nedenle çıkarılması mümkün olmayan fazla sayıda metastaz temizlenmiş oldu. Bundan sonradan metastazların tekrarlamaması için bitmiş onkoloji bölümünde kemoterapi alacak. Bu işte kolorektal cerrahi, karaciğer nakli ve hepatobiliyer (karaciğer-safra yolları) cerrahi ekibi, girişimsel radyoloji, hissizlik ve yoğun bakım, onkoloji ekiplerinin multidisipliner yaklaşımı olmasa yapılamazdı. Karaciğerin kompleks ameliyatları da karaciğer naklindeki canlı verici ameliyatları tamamen muhtemel olabildi ve gelişme gösterdi. Bu yüzden bu tür ameliyatlara karaciğer nakli tecrübesi olan ekipler öncülük ediyor. Kolorektal cerrahi ekibi ile birlikte tasarlama da kayda değer. Bu tür hastaların esas idaresi ve planlaması onlara ait, bizler tezgâhtar takım durumundayız.”

Bitkiler konseylerinin önemi

Mary Eğriboyun’a ameliyat öncesi uygulanan kemoterapi ve zeki ilacın iyi cevap verdiğini bildiren Prof. Dr. Cem Terzi ise “Şehir Onkoloji Merkezi’nde her branştan hekimlerin katılımıyla tümör konseyi toplantısı yapılıyor ve hastaların ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası sonuçlarını değerlendiriyoruz. Hastamız için eş zamanlı ameliyat kararı alındı. Bu Nedenle, benzer seansta keza kalın bağırsak keza de karaciğer ameliyatı yapılacaktı. Biz kolerektal cerrahi ekibi olarak primer belli başlı tümörü çıkardık. Kalın bağırsağın yarısını aldık ve sağlam kısmı ince bağırsağa diktik. Karaciğer ekibi ise iki aşamalı ameliyat planlayarak muhteşem bir meslek çıkardı. Eğer iki derece derece bir ameliyat olmasaydı hasta karaciğer yetmezliğine girebilirdi. Ameliyat sonrası seyir de iyi gitti ve hastamızı taburcu ettik. Burada önemli olan; Şehir Halkı Onkoloji Merkezi’nin altyapısının dünyanın en kompleks onkolojik cerrahisini uygulamaya yeterli olması. Lüzum tümör konseyi, lüzum görüntüleme yöntemleri, lüzum nükleer tıbbın katkısı, en önemlisi yoğun bakım ve uyuşma ekipleri böylesine kompleks süreci mükemmel yönetti. Biz cerrahi teknisyen olarak öne çıkıyoruz lakin teknisyenliğin dışarıda bunun ardındaki iri bilim ve Büyük Kasaba’in altyapısı var ve bir üniversite hastanesi gibi bu ameliyatları yapabiliyoruz” diye konuştu.

“Başarılı ameliyatlarla tümörden, metastazlardan kurtuldum”

öte yandan önemsemediği karın ağrısının arkasında kolon kanseri tanısı alınca ailecek büyük şok yaşadıklarını gösteren Mary Eğriboyun, “Hastalığım 4. evreydi. Çok üzüldük ve fazla güç günler geçirdik. Fazla başarılı ameliyatlarla tümörden, metastazlardan kurtuldum. Doktorlarıma çok teşekkür ediyorum, onlara güvendim ve güvenimde de haklı çıktım” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.