DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Küresel ısınma alerjik nezlelerin artış nedenlerinden

Küresel ısınma alerjik nezlelerin artış nedenlerinden
07.04.2022
265
A+
A-

Bilim insanları yapmış oldukları çalışmalar sonucunda alerjik hastalıklardaki artışın bir nedeni olarak küresel ısınmayı gösteriyor. Uzamanlar küresel ısınma ile bahar ve yaz mevsimlerinin yedişer gün uzamasına neden olduğunu kaydederek, bu durumun ise çiçek tozlarına karşı vücudun geliştirdiği alerjik reaksiyon olan polen alerjisi mağduriyetinin daha da artmasını beraberinde getirdiğini açıklama ediyor.

Keza hava kirliliğine ast olarak karbondioksitin de polen üretimini arttığını bildiren İstanbul Arel Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göğüs Hastalıkları Öğr. Üyesi Prof. Dr. Nur Dilek Bakan, kalıtsal olan bu alerjinin diğer alerji türleri ve Covid-19 ile karıştırılması noktasında uyarılarda bulundu. Bahar nezlesinin bilhassa omicron varyantı ile aynı yönleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nur Dilek Bakan, “Polikliniklere virüs şüphesiyle başvuran hastaların öykülerine bakıldığında ve gerekli tetkikler yapıldığında çoğunlukla bahar alerjisine alt alerjik reaksiyon olduğunu görüyoruz. Alerjik nezlesi bulunanlar bilhassa mevsim geçişleri ve yaz ayalarında tedbirli olmalılar” dedi.

Evcil hayvanlar da çiçek tozu taşıyıcısı
Polenin rüzgar ve hava kirliliği sebebiyle şehirlerde bile artışta olduğunu ifade eden Bakan, evcil hayvanları olanları da bahar nezlesine karşı uyardı. Hayvanların da polen taşıyıcısı olduğunu söyleyen Bakan, “ Evcil hayvanlarda da çiçek tozu alerjisi olabiliyor. Dışarıda gezdirilen bu canlılar eve sokulmadan önce taranmalı ve daha sık yıkanmalarıdır. Hem polen mevsiminde yatak odasına sokulmaması daha uygun olur. Nitekim bira, şarap gibi alkolü içeceklerin içerisinde yer alan histamin maddesinin de vücudumuzdaki alerjiyi tetikleyerek, alerjik reaksiyonu arttırabildiğini biliyoruz” diye konuştu.

hemen hemen bütün polenlerin bahar nezlesine niçin olduğunu bildiren Bakan, alerjinin belirtilerini şu şekilde sıraladı:

“Alerji en fazla burnu etkiliyor. En sık gördüğümüz semptom burnun akması, tıkanması ve hapşırma. Burunda ve damakta kaşınma. Bunlara ilaveten gözlerde sulanma görmekteyiz. En sık görülen belirtilerden biri de öksürük. Eğer daha aşağı solunum yollarını da etkilerse o vakit solunum yetmezliği, hırıltı gibi semptomlar da ek olmakta.”

Omicrona benziyor
Covid-19 ile olan benzerliği sebebiyle pandemi sürecinde hasta yoğunluğu bakımından zorluk yaşandığını kaydeden Bakan, “ Omicron varyantı üstteki solunum yolunu daha fazla tutan ve yaklaşık olarak bir nezle gibi seyreden bir hastalık oldu. Bu tabi aşılar doğru başarıldı. Bu sebeple bahar nezlesi omicron varyantıyla fazla karıştırılıyor. Polikliniklerimize hasatlarımız daha fazla Covid-19 şüphesiyle geliyor. Hastalığının tekrarlayıcı niteliğine, hastanın ateşinin olup, olmamasına bakarak, covid ile bahar nezlesinin ayırt etmeye çalışıyoruz. Ancak hiç ayırt edemediğimiz vakalar da oluyor. Bu durumda hastalımıza test yapıyoruz. Nitekim bu alerjinin nezle ile de benzerlikleri var. Oysa nezlede hafif ateş olabilmekte. Ateşlenmeyi bahar alerjisinde görmüyoruz. Bir diğer bulguysa, nezlede ve diğer viral hastalıklarda gördüğümüz vücuttaki kırıklık, kas ve eklem ağrılarını bahar nezlesinde görmüyoruz” diye konuştu.

Ailesinde alerjik nezle olanlar dikkat
Bahar nezlesinin kalıtsal olduğunu belirten Bakan, “Saman Nezlesi ailevi geçişli ve genlerimize kodlanmış bir alerjilerdir. Eğer ailenizde alerjik nezle varsa, öteki aile mensuplarında da bulunma ihtimali daha yüksektir. Hem kişide egzama, astım gibi diğer bir alerjik hastalık varsa, o süre da alerjik nezlenin kişide olma ihtimali daha fazladır. Bunun yanı sıra çevresel faktörler de etkin yani yalnızca genlerle geçişi tatmin edici yok” şeklinde konuştu.

Odaklanma sorununa ve uyku apnesine niçin oluyor
Bahar nezlesinin çocuklar üstünde odaklanma problemine de niçin olduğunu kaydeden Bakan, “Küçük çocuklarda burnun aralıksız tıkalı olması veya akması uyarı eksikliğine neden olabiliyor. Okul başarısını manâlı derecede etkiliyor. Özellikle de sınavların en yoğun olduğu bahar ve yaz aylarında alerjik nezlesi olan çocuklarda sınav başarıları düşmekte. Burnun kesintisiz tıkalı olmasının bir öteki yol açacağı etken ise uyku apnesi için bir risk faktörü olmasıdır. Diğer bir sorun da ağzın aralıksız açık kalmasına ast olarak ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemlere neden olmasıdır” ifadelerinde bulundu.

Tedavisi var
Alerjiyi genlere kodlandığı için tamamen yok etmenin mümkün olmadığını ifade eden Bakan, “Yok edilemese de alerjiyi adamakıllı denetleme altına olmak mümkün. Bunun sağlanmasının başında da alınacak önlemler geliyor. Önlemlere ilaveten de hap tedavilerimiz var. Bir diğer seçenek de aşı tedavisidir. Bahar alerjisinde birincil seçeneğimiz defalarca önlem almaktır. Önlemlerin işe yaramadığı, alerjinin ağır durumda olduğu, ilaçların etki etmediği, yetkisiz kaldığı veya bağlı etkiye sebep olduğu durumlarda ise aşı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor ”diye konuştu.

Maske göstermek alerjiye karşı koruyucu
Alınacak önlemlerden de bahseden Bakan, “Pandemi sebebiyle bahar nezlesinde maskenin bir etkisinin olup olmadığı da bilim insanları göre araştırıldı ve etkisi olduğu görüldü. Maskenin ayrıntılarıyla engellemese de azalttığını biliyoruz. Maske de burnumuzu ve ağzımıza polenlerin girişini azaltmaktadır. başkaca alerjisi olan bireylerin büyük gözlükler takması mağduriyeti eksik da olsa önlüyor. Keza bahar aylarında çiçek tozu mağduriyetini azaltmak için geniş siperlikli şapkalar da kullanılabilir” dedi.

Bahar alerjisi olanlara öneriler
Jurnal hayatta alınacak önlemlerle bahar nezlesinin hafifletilebileceğini söyleyen Bakan, “Saman Nezlesi olan kişilere önerim sabah fazla erken saatte pencerelerini açmamaları. Çünkü polenlemenin en yoğun olduğu saatler sabahlarıdır. O saatlerde dışarıya spor ya da yürüyüş yapmasınlar. Gün içerisinde mümkün olduğunca pencerelerini kapalı tutmalarını, arabalarında polen filtrelerini düzenli olarak yenilemelerini öneriyorum. Keza piknik gibi ortamlarda bulunduysalar eve geldiklerinde duş almaları ve üstellerini değiştirmeleri alerjilerinin tetiklememesi adına önemlidir” önerilerinde bulundu.

Saman Nezlesi 11 ay sürebiliyor
Polen alerjisinin sadece bahar ayında görünmediğini, ağaç, çayır, çimen ve yabani ot alerjileri de olmak üzere çiçek tozu alerjileri de olduğunu bildiren Bakan, “Bunlardan ağaç polenleri en erken başlayandır. Ocak ayında bile başladığı zamanları biliyoruz. daha sonra otlak, çimen alerjisi başlıyor. Nisan ile Haziran arasında devam ediyor. En son da yabani otlar değimiz otsu bitkiler, Ağustos-Eylül gibi başlamaktadır. Bazen Kasım’a kadar uzayabildiğini biliyoruz. Yani Ocak ayından Kasım ayına kadar uzayan bir çiçek tozu mevsimi görebiliyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.