DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

‘Global Göz Sağlığı Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı

‘Global Göz Sağlığı Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı
05.04.2022
260
A+
A-

Göz sağlığı alanında Johnson & Johnson Vision, takvim global göz sağlığı araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Araştırmada pandeminin göz sağlığına etkileri, kataraktla ilgili hatalı algılar, erken müdahale edilmeyen miyopun çocuklar üzerindeki etkileri ve göz sağlığıyla güzellik arasındaki ilişki gibi kapsamlı çoğu bilgi yer alıyor. Her sene düzenlenen Global Göz Sağlığı Araştırması, takvim göz muayenesi yaptırmanın önemi konusunda farkındalık meydana getirmek nedeniyle firmanın “Gözlerinizi Önceliklendirin” kampanyasının bir parçası olarak gerçekleştiriliyor.

Bu yılki araştırmaya göre, yetişkinlerin üçte birinden fazlası pandeminin başından bu yandan görme kalitelerinin kötüleştiğine inanıyor, fakat çoğu göz sağlığı için hiçbir tedbir almıyor. Dünyadaki erişkin nüfusun yüzde 86’sı öteki duyulardan fazla görme yetisini kaybetmekten korkuyor. Ama katılımcıların yüzde 70’i önümüzdeki sene bir göz muayenesi olmayı planlamadığını belirtiyor. Ilave olarak, ankete katılanların yüzde 83’ü göz sağlığının genel ceset sağlıkları için önemli olduğunu kabul ediyor ama sadece 41’i geçtiğimiz sene göz muayenesi yaptırdığını belirtiyor.

Johnson & Johnson Vision Türkiye Orta Doğu ve Afrika Profesyonel Eğitim ve Gelişim Kıdemli Müdürü Dr. Banu Arslan, konu hakkında şöyle konuştu: “Işyeri olarak, insanları yıllık göz muayenesi konusunda bilinçlendirerek göz sağlığı algısını değiştirmeye kararlıyız. Yaptığımız global araştırma, her 4 kişiden yalnızca 1’inin göz sağlığı ve diğer hastalıklar arasındaki bağlantıyı bir uzmanla tartıştığını gösteriyor. “Gözlerinizi Önceliklendirin” kampanyası ve yıllık göz sağlığı araştırmamızla insanları uyumlu göz doktoruna gitmenin önemi hakkında bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz.”

Araştırmanın sonuçları şöyle açıklandı:
Katılımcıların “gözün içindeki merceğin bulanıklaşması” biçiminde de tanımlanabilen katarakt için yaptığı yorumlar, hastalığın tedavisinin önemini ortaya koyuyor. Katarakt ameliyatı olan kişilerin takriben dörtte üçü (yüzde 72), ameliyatı geciktirdikleri için vicdan azabı duyuyor. Katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 56), kısa süreler içerisinde gerçekleştirilen katarakt ameliyatı öncesi manzara kalitelerinin ne dek kötü olduğunu ayrım etmediklerini dile getiriyor.

Kırma kusurlarının tedavisi için göz önünde bulundurulması gereken çözümlerden biri de, refraktif cerrahi yöntemi LASIK’dir. Amerika Refraktif Cerrahi Konseyi’ne kadar, hastaların yüzde 90’ı operasyon sonrası daha iyi bir görüşe sahip olduğunu belirtiyor.

Ebeveynlerin dörtte üçü (yüzde 75) çocuklarının göz muayenesinin kendi muayenelerinden fazla daha manâlı olduğunu belirtirken, yüzde 61’i çocuklarına miyop teşhisi konmasından endişe duyduğunu açıklama ediyor. Buna rağmen, sadece dörtte biri (yüzde 27) önümüzdeki yıl çocukları için bir göz muayenesi planlıyor.

Uzağı net görememe olarak adlandırılan miyopi, tedavi edilmediği takdirde göz sağlığını tehdit edebiliyor. Miyopi, kronik ve bazen de ilerleyici bir rahatsızlıktır ve 21’inci yüzyılda göz sağlığı alanındaki en büyük tehdit olarak kabul edilir. 8 Dünya nüfusunun yarısının 2050 yılına değin miyop olacağı tahmin ediliyor. Çoğunlukla 8-12 yaşları aralarında miyop tanısı konan minik çocuklar, hayatlarının ilerleyen döneminde göz hastalıkları açısından risk altında olabiliyor. 10,11 Miyopla çaba etmenin en iyi yolu, çocukların her yıl uyumlu göz muayenesi olmalarını sağlamaktan geçiyor.

Araştırmanın en acayip sonuçları ise güzellik ve göz sağlığı arasındaki ilişki konusunda ortaya çıkıyor. Her dört katılımcıdan biri (yüzde 27), sağlıklı görüşten çok gözlerinin nasıl göründüğü konusunda endişeli. Multifokal gözlük takmaktan endişe duyan on kişiden üçü (yüzde 29), gözlüğün onları ihtiyar göstereceğine inanıyor veya özgüvenlerini etkileyeceğini düşünüyor (yüzde 30); fakat yalnızca yüzde 37’si multifokal kontakt lenslerin gözlüklere alternatif olarak kullanılabileceğini biliyor.

Araştırmaya kadar, insanlar pandemi sebebiyle göz sağlıklarının bozulmasından üzüntü ediyor. Rutin göz muayenesi, göz sağlığını korumanın en etkin yolu olmaya devam ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.