DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

‘Sağlıklı gebelik için vücudunuzu hazırlayın’

‘Sağlıklı gebelik için vücudunuzu hazırlayın’
23.03.2022
157
A+
A-

Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Emine Zeynep Yılmaz, hamile kalmayı planlayan anne adaylarına önemli uyarılarda bulundu. Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, her gebeliğin kendine özel olduğunu belirterek, “Gebelik öncesi sağlık durumunuz ve alabileceğiniz önlemler dinç bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek şansınızı yükseltiyor. Bazı kadınlar için vücudunu ve zihnini gebeliğe hazırlamak aylar alırken kimi kadınlar için daha da uzun sürebiliyor. İlk çocuğunuz da olsa, dördüncü doğumunuz da olacak olsa her gebelik kendine özeldir ve bir takım önlemler gebeliğin daha dinç geçirilmesine katkıda bulunur” dedi.

“Enfeksiyonlardan uzakta durun”
Hamilelik planlamasında dikkat edilmesi gereken hususları Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, şöyle açıkladı: “İş, mektep, aile konusunda hamilelik için hazır olduğunuza emin olun. Eşinizle bu konuda konuşup onun isteklerini de gözden geçirin. Gebeliği sağlıklı bir şekilde dinmek için gebelik öncesi sağlığınız çok manâlı. Ilk Önce gebelik planlayana dek etkin bir korunma yöntemi kullanın ve doktorunuzla korunma yönteminizi gebelik öncesinde ne süre bırakılacağına dair konuşun. Kaç çocuk istediğinizi, kaç yaşında doğurmak istediğinizi düşünün. Doktorunuza randevunuzu ayarlayın. Beslenmenize dikkat edin ve spora başlayın. Enfeksiyonlardan uzaktan durun ve aşılarınızı tamamladığınıza emin olun. Fiziki olarak tasarruf yapmaya başlayın. Us sağlığı hayatı nasıl gördüğümüz, düşündüğümüz ve hayatla nasıl başa çıkacağımızı etkiler. Hayatta kendini en iyi durumda hissetmek için, hayatınızın iyi olduğunu kabul etmek ve kendinizi değerli görmeniz lüzum. Cümbür Cemaat ara sıra sıkıntılar yaşayabilir, üzgün ya da mutsuz olabilir. Duygularınız hakkında doktorunuz ve psikoloğunuzdan takviye ve çare alabilirsiniz”.

“3 ay öncesinden folik asit desteği koşul”
Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, hamilelikten 3 ay önce folik asit desteğine başlanması gerektiğini ifade ederek, “Folik asit bir B vitamini türevidir. Gebelikten üç ay önce başlanması önerilen folik asit, son bir ayda başlansa bile bebeği bir takım kayda değer doğumsal sakatlıklardan koruyor. Hamilelik düşünüldüğü anda günlük 400 mg başlanması önerilir. Yüksek dozlu (5 mg) folik asitler her hamilelik için uygun olmamakla birlikte, daha önce nöral tüp defekti olan bir hamilelik sonrası, şeker varsa, aile öyküsü varsa, epilepsi ilacı kullanılıyorsa yüksek doz folik asit kullanılması gerekebilir. Gebeliğin birincil üç ayında da folik asit kullanımı önerilmektedir” biçiminde konuştu.

“Bir Takım ilaçları kullanmayı bırakın”
Hamile kalmadan önce mutlaka doktora başvurulmasını tavsiye eden Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, “Daha önce geçirdiğiniz hastalıklar, şu anki afiyet durumunuzda gebeliğinizi etkileyecek bir şart olup olmadığı doktorunuz göre değerlendirilecektir. Bilhassa eşlik eden şeker, tansiyon, tiroid hastalıkları ve bazı kronik hastalıklar bu durumda tartı teşkil etmektedir. Kullandığınız ilaçların gebeliğe uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzdan data isteyin. Hamilelik öncesi tamamlanması gereken aşı önerilerini uygulayın. Sigara ve alkol kullanımı gebelikte düşük, erken doğum, gelişme geriliği, bir takım doğumsal anomaliler ve anne karnında ölüme yol açabilir. Doğum sonrası birincil 6 ayda bebeğin hırıltılı solumasına sebep olabilir. Gebelik öncesi mutlaka bu alışkanlıklar bırakılmalıdır. Bunların yanı sıra bir takım psikiyatri ilaçları, nöroloji ilaçları, kimi yüksek dozlu vitaminler bir takım doğumsal defektlere yol açabilir. İlacı size reçete eden doktorunuza hamilelik isteminiz olduğunu mutlaka hatırlatın. Aile öykünüz, çocuğunuzun sağlığı için de önemlidir. Kardeşlerinizde olan kalp rahatsızlığı veya kuzenlerinizdeki aneminin sizin çocuğunuzu etkileyebileceğini düşünerek doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeniz gerekir. Tekrarlayan düşükler, anne karnında ölümler, hamile kalmada güçlük, daha önceki gebeliklerde doğumsal defektler varsa kromozom testleri yaptırmak gerekebilir” diye konuştu.

“Lekeli çevreden ve kimyasallardan uzaktan durun”
Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Bazı kimyasallar, çevresel atıklar ve toksik maddelerden (özellikle ağır metaller, haşere ilaçları, tarımsal ilaçlar, kedi fare dışkıları olarak sayılabilir) uzakta durulması gerekmektedir. Bu cins kimyasallar ayrıca kadında hem erkekte üremeyi etkiler. Sperm ve yumurta kalitesini bozabilir. Hamile kalmayı zorlaştırabilir. Gebelikte az miktarda maruziyet bile yenidoğan, çocukluk, puberte çağında hastalıklara neden olabilir. İşyerinde ve evde, kendinizi ve sevdiklerinizi toksik atıklardan uzakta tutun. öte yandan fazla kilo ve obezite gebelikte yürek rahatsızlıkları, şeker hastalığı, kanser, kan basıncı, pıhtı atması gibi problemlere yol açarken, fazla zayıflık da bir takım önemli hastalıklara sebebiyet verebilir. Kilo alıp belirlemek, kısa süreli diyetlerden ziyade dinç gıda ve düzenli egzersizi içeren hayat koşullarını uygulamakla olur. Bu konuda diyetisyenden destek alarak hamilelik öncesi dinç kilonuza ulaşabilirsiniz”.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.