DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

‘Bebeklerde sağlıklı uyku ruhsal gelişimi ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor’

‘Bebeklerde sağlıklı uyku ruhsal gelişimi ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor’
16.03.2022
334
A+
A-

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Nicel Yıldız Silahlı, bebeklerde ve çocuklarda sağlıklı bir uyku gelişiminde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin aileleri uyardı. Dr. Öğr. Üyesi Yıldız Silahlı, dinç bir şekilde maddesel ve ruhsal gelişiminin en manâlı parçasının uyku olduğunu belirterek, “Uyku çocukların çoğaltma, gelişme ve öğrenmesine katkı maddesi sağlarken bağışıklık güçlenmesine de muavin olur. Çocuk büyüdükçe uyku süresi ve şekli değişir. Gece uyanmaları yaşamın birincil yıllarında normal kabul edilir. Önemli olan uyku saatlerinde sakin ve sıcacık olmalarıdır. bununla beraber ebeveynlerin çocuğun uykusuna dair kaygıları var ise destek alınmalıdır. Uyku hafif ve baygın gibi uyuma edinmek üzere iki ayrı evreden oluşur. Hafif uykuda rüyalar görülür, gün içerisinde öğrenilen bilgiler işlenir ve kaydedilir, dış etkenlere ast uyanma görülebilir. derin uyku ise çoğaltma ve gelişmenin gerçekleştiği aşama olup uyanmak zordur. Her gece hafif ve derin uykunun birbirini izlediği bir döngü gerçekleşir. Bebeklerde 30-50 dakikalık kısa uyku döngüleri görülür. 12 avuç içi dürüst bir saatlik döngüler görülürken yaş büyüdükçe döngü süreleri uzar. Hafif ve baygın gibi uyuma döngüsü arasında uyanan bir yetişkin uykusunu kolaylıkla devam ettirebilir. Fakat bebek ve çocuklar uyandıklarında uykuyu devam ettirebilmek için anne veya babanın yardımına ya da beslenmeye gereksinim duyabilir” dedi.

“Uyku ritüeli keza bebeği keza ebeveyni rahatlatır”

Çocukların geceleri uyku öncesi sakinleştirici aktivitelere ihtiyacı olduğuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Yıldız Silahlı, sözlerine şöyle devam etti: “Gürültüsüz ve ağırbaşlı karanlık bir etraf çocukların uyumasına muavin olabilir. Uyku ritüeli yerini belirlemek çocuklara uyku zamanının geldiğini hatırlatır. Uyku öncesi tatmin edici bir vakit ayrılarak yapılacak ılık banyo, ağırbaşlı bir masal açıklama yapmak, kitap okumak, ninni bildirmek ve iyi geceler öpücüğü uykuya geçişi kolaylaştırabilir. Uygulanabilir, tekrarlanabilir bir uyku aktivitesinin oluşturulması ile çocuk uykusu yanında ebeveyn uykusunun da kalitesi artar. Uyurken bebeklerin güvende olmaları gerekir. Yatakta yer alan örtüler, oyuncaklar bebeklerin soluk borusunu tıkayabileceğinden yatak üstünde bu tarz materyallerin bulunmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğin doğumdan itibaren sırt üstü düz bir zeminde yatırılması, üzerini örten örtünün kollarının altına sabitlenmesi, konut içerisinde özellikle bebeğin uyuduğu odada sigara içilmemesi, beşik parmaklıklarının genişliğinin çocuğun kafası geçecek değin geniş olmaması bebeğe tehlikesiz bir uyku ortamı sağlayarak minik bebeklerde görülme ihtimali olan Ani Bebek Ölümü Sendromunu (SIDS) engelleyebilir”.

Güvenli uyku için neler yapılabileceğini aktaran Dr. Öğr. Üyesi Yıldız Silahlı, bebek ile benzer yatakta yatılmaması gerektiğine dikkat çekti. Dr. Öğr. Üyesi Yıldız Silahlı, “Uyuyan bebek çekyat gibi yumuşak yerlerde bırakılmamalı etrafında ufak parçalı oyuncaklar veya hava yolunu tıkayabilecek basit kopan poşet gibi eşyalar bırakılmamalıdır. Bebek otomobil koltuğu, belli başlı kucağı gibi yerlerde uyuyakalır ise kısa sürede yatağına alınmalıdır. Bebeğin boynuna kolye gibi materyaller veya ucu kurdeleli kıyafetler bebeğin boynuna dolaşabileceğinden tedbirli olunmalıdır. Kullanılan uyku tulumu oda sıcaklığına yerinde kalınlıkta ve çocuğun bedenine uygun olmalıdır. 2 yaş altında çocuklar düz zeminde yatırılmalı, yastık kullanılmamalıdır. Bebeğin 12’nci ayına dek ebeveyn ile benzer odada kalması önerilmektedir. Bebek birincil 6 ya da 12 ay yatağınızın yanına uygun koşulları karşılayan bir anne yanı yatakta yatırabilirsiniz. Bu şart gece gıda ve sevgi ihtiyaçlarını karşılamanıza asistan olur. Bezginlik olduğunuzda ve derin uyku esnasında bebeğin güvende olması sağlanmış olur. Bebeğin emzirilmesi uyku güvenliğinin en esas unsurudur. Emzirme ile ilgili sorularınız ile ilgili danışmanlık alabilirsiniz. Bebeğinize bakım veren şahısların de güvenli uyku unsurlarını bildiğinden kesin olmanız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Tehlikesiz uyku için uyku tulumu tercih edilebilir”

Geleneksel kundak uygulamalarına da değinen Dr. Öğr. Üyesi Yıldız Silahlı, “Bu yöntem bebeklerde kalça çıkığına neden olabileceğinden önerilmemekle birlikte yalnızca kolların kundaklanması bebeklerin sakinleşmesine muavin olabilir. Bazı bebekler sarılmayı sever bazıları sevmeyebilir böylece bebeğin işaretlerinin gözetilerek hareket edilmesi daha yardımcı olacaktır. Hafif pamuklu bir örtü ile gevşekçe kolların üzerinden boynun altından geçirilerek bebek sarılabilir, üçgenin taban olmayan kenarı ve kalçanın bağımsızlık bırakılması gerekir. Dönmeye başlayan (4-6 ay) bebeklerde kundaklamanın bırakılması gerekir. Tekrar bebeğin kollarının dışında kaldığı torba şeklindeki uyku tulumları da iyi bir seçenek olabilir” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.