DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Migrendeki asıl tehlike bilinçsiz ilaç kullanımı

Migrendeki asıl tehlike bilinçsiz ilaç kullanımı
12.03.2022
331
A+
A-

Toplumda baş ağrısı yakınması olmayan kişi sayısı oldukça azdır. Nüfusun yüzde 90’ında yaşamının bir döneminde baş ağrısı yakınması görülüyor. Erkeklerin yüzde 93’ü, kadınların ise yüzde 99’u, en düşük bir kere baş ağrısı yaşıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, baş ağrısı sebebiyle fazla ve bilinçsiz hap kullanımına dikkat çekti. Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, “Aşırı ilaç kullanımına ast tabi baş ağrısı, günümüzde en sık karşılaşılan klinik tablolardan biri” dedi.
“Baş ağrılı ve daha fazla uzun süreli dirençli migrenli hastalarda; sancı kesicilerin yoğun ve bilinçsiz kullanımı, başlı başına sancı nedeni olabiliyor” diyen Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, “Kronik migrenli hastalarda ağrının sıklığı nedeni ile bilinçsiz hap kullanılmasına alt baş ağrısı oluşur. Bu ağrılara, migren ilaçlarının ayda 8 günden pozitif; ağrı kesicilerin ayda 15 günden artı alınması neden olur” ifadesini kullanıyor.
“ağrı kesici veya spesifik bir migren ilacı kullanırken özenli olunmalıdır” diyen Prof. Dr. Özmenoğlu, “Somurtkan takdirde hastalar, migrenden ya da baş ağrısından değil, hap yan etkisinden etkilenebilirler” uyarısında bulundu.

En yaygın baş ağrısı nedeni: Migren

Baş ağrısına neden olan durumlara da değinen Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, “Baş ağrılarını, ilk (primer) ve ikincil (sekonder) olarak basitçe iki gruba ayırabiliriz. Baş ağrılı hastaların yüzde 90’ı birincil baş ağrısı grubu içerisinde yer alır. Yüzde 10’luk ikincil baş ağrılı hasta grubunun yüzde 1’i ila 5’inin ağrıları ciddi bir nedene bağlıdır” diyor.

Bu sınıflamanın teşhis, muayene ve çare açısından büyük refah sağladığını da vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, “Ilk baş ağrıları tekrarlayıcı, benzer karakterde olan, hasta göre iyi bilinen ağrılardır. Yaşamı tehdit etmezler ve genellikle çare ve önerilerle yoklama altına alınabilirler. İkincil baş ağrıları altta yatan başka bir nedene veya hastalığa alt olarak, bazen yaşamı tehdit edebilen, böylece şu anda ileri tetkik ve tedavi gerektiren, tanısı konulana değin hastanın gözlem altında tutulması gereken bir klinik tablodur” ifadesini kullanıyor.

Migren, birincil baş ağrıları içerisinde en popüler olan ve en sık görülen baş ağrısı türüdür. Tüm dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini etkileyen migren, klinik olarak basitçe üç daha alçak gruba ayrılıyor: Basit migren, öncü bulgulu (auralı) migren ve kronik (3 aydan uzun süreli) migren.

Migren atağı başladıktan sonradan sızı kesicilerin yararı yok

Prof. Dr. Özmenoğlu, migrenin, yalnızca bir baş ağrısı türü olmayıp tüm sistemik yapıyı etkileyen özelliklere sahip olduğunu hatırlatıyor. Prof. Dr. Özmenoğlu, “Migren ataklarında sancı başlangıcı başlıca hafif olarak başlayıp şiddetlenir. Fakat çok şiddetli de başlayabilir. Baş ağrısı çok şiddetli olursa etkilere, kusma da eklenebilir. Baş ağrısı 4-72 saat süreli, ara sıra orta derecede, ara sıra fazla şiddetli zonklayıcı, nabız atar gibidir. Hastaların yüzde 60’ında sancı tek yanlı olarak hissedilir. Ağrı atak esnasında veya farklı ataklarda taraf değiştirebilir, başın herhangi bir bölgesini tutabilir, yüze yayılabilir. Hastaların yüzde 75’inde migren ataklarına ense ağrısı eşlik eder. Baş ağrısı başlamadan önce ağrı kesiciler yararlıdır, ağrı başladıktan sonra alınacak sızı kesicilerin fazla bir yararı yoktur” diyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.