DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Aort damarı yırtılan amatör sporcu 6 saatlik operasyonla hayata tutundu

Aort damarı yırtılan amatör sporcu 6 saatlik operasyonla hayata tutundu
07.03.2022
155
A+
A-

Muratpaşa ilçesinde yaşayan evli ve bir çocuk babası Şahin Ergül, uzun yıllardan bu yanlamasına dövüş öncelikle edinmek üzere çeşitli branşlarda spor yaptı. Katıldığı bazı şampiyonalarda dereceler elde eden Ergül, bugüne dek hiçbir sıhhat kontrolünden geçmedi ve herhangi bir sorunla da karşılaşmadı. Ergül, bundan 5 ay önce salonda antrenman yaptığı esnada salladığı bir yumruğun arkasında nefesi daralıp yere yığıldı.

Bir vakit daha sonra kendine gelen Ergül, kendini iyi hissedince hastaneye başvurmadı. Güvenlik işi ile de uğraşan Ergül, kendini bitkin ve bitap hissetmeye başlayınca hastaneye başvurmaya karar verdi. Özel bir hastaneye başvuran Ergül, yapılan tetkiklerin arkasından kalbinde sorun olduğunu ve ayrıntılı bir hastaneye başvurması gerektiğini öğrendi. Bunun üstüne araştırmacı Ergül, Memorial Antalya Hastanesi’ne başvurup Yürek Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İsa Coşkun ile görüştü. Ergül’ün yapılan tetkiklerde aort damarının yırtıldığı ve bunun yanında aort kapağında da yetmezlik olduğu belirlendi.

Bunun üzerine Coşkun, hastasını hemen ameliyata aldı. Takriben 6 saat süren operasyonla hastanın benzer anda keza aort damarı hem de aort kapağı değiştirildi. Birkaç gün daha spora devam etmesi durumunda yüksek vefat riski ile karşısında karşıya kalacak olan Ergül, geçirdiği operasyonun peşinde sağlıklı şekilde hayatına devam ediyor.

“Acil ameliyata aldık”

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İsa Coşkun, hastanın 6 ay önce göğüs ağrısı, belden aşağısının tutmaması biçiminde büyüyen şikayetlerle başvurduğunu hatırlattı.
Şahin Ergül’ün ağır spor yaparken bir darbe sonrası fenalık geçirdiğini ve diğer hastanelerde yapılan tetkiklerin ardındaki kendilerine başvurduğunu dile getiren Coşkun, “Bize acil ameliyat için geldi lakin tekrar biz bir dizi tetkikler yaptık. Tetkiklerde aort damarının 10 santimetre genişliğinde, kalbinin kocaman olduğunu tespit ettik. Ön hazırlıkların ardındaki ameliyatı gerçekleştirdik” dedi.

“Birçok hasta hastaneye yetişemezdi”

Takriben 6 saat süren ameliyatın içeriği hakkında bilgiler veren Coşkun, “Kalp cerrahisinin uzun ve riski yüksek operasyonlarından biriydi. Operasyonda hastamızın benzer anda keza aort kapağını ayrıca de aort damarını değiştirdik. Hastamızın aort damarı yırtılması (aort diseksiyonu) vardı. Bu yırtılmada ani ölüm gerçekleşebilir. Saatlik vefat riski yüzde 50 civarındadır ve önemli bir problemdir. Birçok hasta hastaneye yetişemez. Bizim hastamız şanslı grupta yer alıyor. Ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik, alışılagelmiş hayatına geri döndü” diye konuştu.

“Benzer anda iki operasyon”

Nadiren yapılan bir operasyonu hastaya gerçekleştirdiklerini kaydeden İsa Coşkun, “Hastayı kalp yardım cihazına bağladık. Peşinde kalbi durdurup aort damarını açtık ve yırtığı gördük. Aort kapağında ileri derecede yetmezlik vardı. Hastamızın aort kapağını ve aort damarını benzer anda değiştirdik” dedi.

“Kalbi dev gibi olmuştu”
Hastasının yıllar öncesine dayanan bir aort kapak problemi ve üzerine dahası aort damar genişlemesi yaşadığını ifade eden İsa Coşkun, “Hastamızın kalbi alışılagelmiş kalbe kadar dev gibi olmuştu. 10 santimetre büyüklüğünde de bir anevrizmamız vardı. Bu ameliyatlar ülkemizde başarıyla yapılıyor. Lakin hastamızın bugüne ağır sporlar yapmış olmasına rağmen hiçbir sağlık durumu kontrolünden geçirilmediğini öğrendik. O nedenle hastamızın bugüne dek bu problemleri fark edilmemiş” dedi.

“Ani vefat gerçekleşebilirdi”

Hastanın o gün durumu fark etmesi ve bir afiyet kuruluşuna başvurmasının manâlı olduğuna değinen Coşkun, “Eğer bunu yapmasaydı hastanın durumu daha kötüye gidecekti. Günün birinde ani bir ölüm gerçekleşebilirdi. Damar yırtıklarında gördüğümüz, kanın kalbin dışına sızıp, kalbi durdurduğu ve ani ölümü gerçekleştirdiğini biliyoruz” diye konuştu.

“Spor öncesi afiyet kontrolü önemli”

İsa Coşkun, hastasının yaklaşık 20 yıldır spor yapmasına karşın hiçbir sıhhat taramasından geçirilmemesine karşı çıktı.

Coşkun, spor yapacak olan şahısların mutlaka öncesinde bir sağlık durumu kontrolünden geçmesi ve yılda bir kere ahenkli olarak sağlık durumu taramasından geçmesinin kayda değer olduğunun altını çizdi.

“Rahatsızlığımın haberdar değildim”

44 yaşındaki Şahin Ergül, ufak yaşlardan beri sporla uğraştığını belirterek, “Yıllardır dağıtılmış sporlar yapıyorum fakat rahatsızlığımın farkında olan değildim. Spor yaptığım için kendimi daima güçlü hissediyordum. Kişisel sporlar yaptım, bilek güreşi ile uğraştım. Yarışmalara gittiğim süre bir sıhhat kontrolünden geçmedim. Benim de durumum hiç dikkatimi çekmedi. Bundan 6 ay öncede boks antrenmanı yaparken, bir darbe esnasında kolum boş yere çıktı nefesim daraldı ve yere düştüm. Bayılma hissettim. Sonradan kalktım hastaneye gittim” dedi.

“Şanslıyım”

Başvurduğu hastanede yapılan muayenesinin ardındaki Memorial Antalya Hastanesi’ne ve Prof. Dr. İsa Coşkun’a başvurduğunu dile getiren Ergül, “Burada ameliyatımı oldum. Şu an sağlık durumum çok iyiyim. Spora da başladım. Bayağı hayatıma döndüm, kendimi iyi hissediyorum. Hayatımı da kaybedebilirdim. Uğurlu bir şekilde Allah’ın da yardımıyla hayatta kaldığıma inanıyorum. Çünkü birkaç gün sonradan hastaneye gittim, üzerinden vakit geçse de bana bir şey olmadı. Sonradan buraya gelip ameliyatımı oldum” ifadelerini kullandı.

İsa Akar-Ertuğrul Gün
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.