DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

‘Kulak çınlaması yetişkinlerde daha sık görülüyor’

‘Kulak çınlaması yetişkinlerde daha sık görülüyor’
28.02.2022
135
A+
A-

Medicana Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Atila Güngör, kulak çınlaması konusunda açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Güngör, “Üç aydan az süredir aralıksız çınlamalar akut, 3 aydan artı süredir devam edenler ise kronik çınlama olarak kabul ediliyor. Kelime anlamı ‘zil sesi’ olan Tinnitus herhangi bir dış uyaran olmaksızın işitilen sestir. Sözlük anlamı çınlama olan ve kulakta işitilen bu ses defalarca çınlama şeklinde olmayıp tıslama, fıslama, fokurdama, hışırdama, uğuldama şeklinde olabilir ve çınlamanın işitildiği kulak daima hastalığın olduğu tarafı göstermez. Çınlamanın hissedilmesi için kulağın duyuyor olması da gerekmez. Çünkü kimi yayınlar bu hissi hayalet his olarak kabul ederler” dedi.

Amerika’da nüfusun yüzde 10-15’inin çınlamadan felakete uğramış olduğunu gösteren Prof. Dr. Güngör, “Kanada’da yüzde 40’ı çınlamadan muzdarip olup Avustralya’da yaşamlarının herhangi bir hemen çınlama hissedenler nüfusun 2/3’dür. Ülkemizde ise bu oran yüzde 10’lar civarındadır” ifadelerini kullandı.

Kulak çınlaması belirtilerinden bahseden Prof. Dr. Güngör, “Çınlamaların tarafsız, sübjektif veya rahatsız edici olan veya olmayan olarak genel olarak iki grupta incelenir. Tarafsız çınlamanın nedeni bilinmez ve genellikle sıklıkla işitme kaybı görülür. Sübjektif çınlamada ise neden bellidir ve bu neden kulak (dış-orta-iç kulak ve iç kulak kanalının çeşitli hastalıkları) ya da kulak dışı hastalıklara (anemi, hipertansiyon, hormonal bozukluklar, damar ya da kas hastalıkları, bir takım vitamin veya mineral eksiklikleri, hap kullanımı gibi) bağlı olabilir. Objektif çınlama tetkik edenin de duyduğu çınlamadır ve çoğunlukla damarsal veya kas ile ilgili hastalıklara bağlıdır, subjektif çınlama ise sadece hasta tarafından işitilir ve çoğunlukla görülür. Bilhassa B12 vitamini ve çinko eksikliği çınlamaya niçin oluyor” açıklamalarında bulundu.

Kulak çınlamasının yetişkinlerde daha sık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Güngör, “Görülme sıklığı yaşla birlikte artar, erkeklerde daha fazla görülür. Ama bir takım gruplarda daha sık rastlanır. 60 yaş üzeri grup, etkin askeri personel, curcunalı işlerde çalışanlar, müzisyenler, motor sporları ile uğraşanlar, av sporu meraklıları ile davranışsal sağlık durumu problemi (anksiyete, depresyon, obsesif kompulsif bozukluğu) olan grupta görülme sıklığı alışılagelmiş nüfustan daha fazladır. Çınlamanın depresyonu artırıcı, depresyonunda çınlama artırıcı etkisi oluyor” dedi.

Prof. Dr. Güngör, tedavi yöntemlerinden de bahsederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Çınlama şikayeti ile gelen her hastada nedeni anlamaya yönelik çalışmalar (işitme testleri, biyokimyasal incelemeler ve görüntüleme) yapılır ve niçin bulunmaya çalışılır. Bunun peşinde da tedaviye geçilir. tek taraflı işitme kaybı olan hastalarda ve nörolojik bozukluğu olan çınlamalı hastalarda görüntüleme şarttır. Çınlamanın yönetiminde ilk olarak dipteki rahatsızlık çare edilir. Zaten rahatsız etmeyen çınlamada tedaviye de gerek yoktur. rahatsız edici çınlama türleri için çare yöntemleri şöyle; işitme cihazı, maskeleme yöntemi, ilaç tedavileri, alışma tedavisi, bilişsel tedaviler, elektriksel ya da manyetik uyarım, akupunktur, homeopati (alternatif tıp), lazer tedavisi, çok ileri olgularda biyonik kulak, hiperbarik oksijen tedavisi”.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.