DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Avrupalı doktorlar çare bulamadı, Türk doktor ayağa kaldırdı

Avrupalı doktorlar çare bulamadı, Türk doktor ayağa kaldırdı
27.02.2022
339
A+
A-

 Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yaşamış kanser hastası Mariata Marco (61), bir zaman önce yaptırdığı kan testinde karaciğer fonsksiyonlarında farklılık çıkınca ultrasona girdi. Ultrasonda karaciğerinde kitle tespit edilen Marco’nun pataloji sonucunda kanser hastası olduğu anlaşıldı. Bu süreçte Mariata Marco’nun diş hekimi olan kızı Roberta Marco, Arnavutluk, Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de çoğu doktorla görüştü. Doktorlar karaciğerde yer alan kitlenin koskocoman olduğunu, karaciğerin tam ortasında bulunduğunu ve ameliyatın riskli olduğunu söyleyerek şans vermedi. Annesinden ümidini kesmeyen Roberta Marco, internetten hastalıkla ilgili videolar izlediği esnada kanser tedavisinde başarılı ameliyatlara imza atan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ünal Kültürlü’ın videolarına denk geldi ve kendisine mesaj attı. Prof. Dr. Kültürlü’ın daveti üstüne İzmir’de bulunan Oncolive Kliniği’ne gelen Arnavut hasta, burada ameliyata hazırlandı. 2 günlük hazırlık döneminin ardındaki ameliyat masasına yatan Mariata Marco, başarılı geçen operasyonun ardındaki 3 gün hastanede yattı. sonra hastaneden taburcu edilen Marco, sağlığına kavuşarak ülkesi Arnavutluk’a döndü.

Doktoruna şarkıyla teşekkür etti

Birçok doktorun maksimum 3 ay ömür biçtiği oysa Prof. Dr. Ünal Aydınlatılmış tarafından gerçekleştirilen ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Mariata Marco, Aydın’ın kliniğine her tarafta kontrole geldi. Kontrolde epeyce dinç ve neşeli görünen Arnavut hasta, doktoruna sarılarak ve ona şarkı söyleyerek teşekkür etti. Kızı Roberta ve oğlu Gregory ile Türkiye’ye gelen Mariata Marco, sağlığına kavuştuğu mutluluğu melodilere döktü.

“Benim için hiçbir ümit kalmamıştı”

Avrupa ve Türkiye’de dağıtılmış doktorlara gittiğini fakat doktorların ameliyat için ümit vermemesi üstüne İzmir’deki Oncolive Kliniği’ne geldiğini anlatan Mariata Carlo, Türkiye’ye geldiğinde Prof. Dr. Ünal Kültürlü ve ekibi kadar oldukça sıcak karşılandığını ve tedavi sürecinde ne yapılması gerektiğinin madde madde anlatıldığını söyledi. Carlo, “Benim için hiçbir ümit kalmamıştı. Hastalığım dolayısıyla bana 3 aydan kısa bir ömür biçilmişti. İnternet üzerinden Ünal Aydınlatılmış ile tanışma fırsatı bulduk. Kendisi bize bir armağan gibi oldu. Burada ameliyat oldum ve hemen sağlığıma kavuştum. Fazla mutlu bir şekilde Arnavutluk’a döndük. Kendisi Müslüman bir doktordu ve ben de her şeyden önce Arnavutluk’ta Müslüman bir ailenin ferdiyim. Bu sebepten nedeniyle da Okumuş kadar çare edilmem bana kendimi iyi hissettirdi” dedi.

“Kurtulamaz denilen hastamızı yaklaşık 1 hafta gibi bir süreçte sağlığına kavuşturduk”

Prof. Dr. Ünal Kültürlü ise, Arnavut hastasını yeniden sağlığına kavuşturduğu için duyduğu mutluluğu dile getirdi. Prof. Dr. Kültürlü, “Oncolive Kliniği’nde dünyanın her yerinden onkolojik hastaları kabul ediyoruz. Bunu yaparken de ‘İyileştirmek İyiliktir Derneği’ adına da destek ediyoruz. Hastamız Arnavutluk’tan geldi ve kendisine ülkesinde, Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de cerrahi anlamda şans verilmemişti. Hastamızın kızı internetten yaptığı araştırmalar neticesinde kliniğimizle iletişime geçti. Bize raporlarını gönderdiğinde ameliyat şansı verebileceğimizi söyledik. Onlar da hiç vakit kaybetmeden İzmir’e geldiler ve 2 gün gibi kısa bir hazırlık döneminin peşinde hastamızı ameliyat masasına aldık. Ameliyatın arkasından 3 gün hastanede yattıktan sonra kendisini taburcu ettik. 5’inci günün sonunda da kendisini ülkesine, Arnavutluk’a göndermiş olduk. 3 ay ömür biçilen ve ‘kurtulamaz’ denilen hastamızı yaklaşık 1 hafta gibi bir süreçte sağlığına kavuşturduk. Bu anlamda keza ekibime hem de bize destek olan tüm profesyonellere teşekkür ediyorum. Dünyanın pek fazla yerinde insanlara ümit olduğumuz için ülkem namına da fazla mutluyum. bununla beraber bu süreçte insanlarla da çok güçlü dostluklar, arkadaşlıklar kuruyoruz. Mariata da sağlığına kavuştu ve bugün kontrole geldiğinde bize şarkılar söyledi” diye konuştu.

“Türkiye hem teknoloji anlamında ayrıca de tecrübeli hekimler anlamında oldukça ileride”

Sağlık Durumu turizmi açısından da bu stil cerrahi operasyonların önemine değinen Prof. Dr. Aydınlatılmış, Türkiye’nin sağlık anlamında çok ileri düzeyde olduğunun altını çizdi. Açık Fikirli, “Türkiye’nin sağlık durumu alanındaki başarısını da öğrenerek hastamız Türkiye’ye geldi. Kendisine 3 ay ömür biçilmişti ve Türkiye’de bu stil imkansız görülen hastalıkların tedavi edildiğini inceleyerek buraya geldi. Bu da gösteriyor ki, Türkiye keza teknoloji anlamında hem de tecrübeli hekimler anlamında epeyce ileride. Bizim Oncolive Kliniği’miz de dünyadaki pek çok merkezle yarışır, hatta onlardan daha ileri seviyede diyebilirim. Hastaların buraya gelip kanser ameliyatı olup ve estetik ameliyatı olmuşçasına günü gününe, saati saatine sağlığına kavuşup ülkelerine dönmesi çok bambaşka bir manâ taşıyor. Ekonomik anlamda da Türkiye’deki yapılan cerrahi operasyonlar gayet uygun. Bu da sıhhat turizmi açısında Türkiye’yi seçim edilebilir ülkeler arasında lider haline getiriyor” açıklamasında bulundu.

Ali İhsan Çiftlik Sahibi – Sinan Yeniçeri
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.