DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

‘Tercih edilen damar, bypass ameliyatının başarısını belirliyor’

‘Tercih edilen damar, bypass ameliyatının başarısını belirliyor’
26.02.2022
141
A+
A-

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden, koroner arter bypass ameliyatlarında uygulanan yöntemleri açıkladı. Prof. Dr. Güden, koroner arter hastalıklarının tedavisinde cerrahi ve cerrahi dışı olmak üzere 2 uygulamanın bulunduğunu belirterek, “Bunlardan biri ameliyat diğeri ise kardiyoloji bölümünün yaptığı stent uygulamalarıdır. Önemli olan hasta için en düşük riskle en verimli işlemin yapılmasıdır. Hasta değerlendirilirken özellikle koroner damarlarının durumu ve diyabet olup olmadığına bakılarak belli bir skorlama yapılır. Belirli bir puanın üstünde olan hastalarda ve bilhassa diyabet hastalarında birincil tercih koroner bypass ameliyatıdır. Çünkü yapılan araştırmalarda skoru yüksek olanlarda ve şeker hastalarında stent işlemi sonrası her tarafta tıkanıklık oranı epeyce yüksek saptanmıştır. Ancak ara sıra hastanın skoru düşük olduğunda ve şeker hastalığı olmadığında stent uygulamalarıyla da çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Burada kayda değer olan hasta için en yerinde olana karar vermektir” diye konuştu.

“Etap yerine göğüs damarları uzun vadede daha başarılı”
Koroner bypass ameliyatlarında vücudun farklı bölgelerindeki damarların kullanıldığına uyarı çeken Prof. Dr. Güden, sözlerine şöyle devam etti: “Bypass esnasında göğüs atardamarları, koldan alınan atardamarlar ya da bacaktan alınan toplardamarlar kullanılabilir. Manâlı olan ise muhtemel olduğu değin göğüs atardamarlarının seçim edilmesidir. Biz muhtemel olduğunca 2 göğüs damarı kullanarak daha uzun vadede damarların açık kalmasını istiyoruz. Göğüs damarlarından alınarak yapılan bypasslarda 10 yılda tıkanma oranları yüzde 10 civarındadır. Fakat etap toplardamarları kullanıldığında 10 yılda tıkanma oranları yüzde 40 ila 50’lere kadar çıkabilmektedir. Arada ciddi bir fark olduğu için hastalarımıza atardamarlarla bypassın yapılmasını nasihat ediyoruz”.

“Robotik, endoskopik veya direkt görüşle ameliyat”
Prof. Dr. Güden, koroner bypass ameliyatlarında kesiler açısında da farklar olduğuna değinerek şu bilgileri verdi: “Ameliyat standart olarak göğüs kemiğinin 17 ila 18 santimetre kesilmesiyle yapılabilir. bundan başka göğsün sol tarafında, kaburga arasından girilerek ufak kesiyle yani minimal invaziv denilen metotla yapılan yöntemler vardır. Ufak kesi uygulanan ameliyatlar robotik, endoskopik veya doğrudan doğruya görüşle yapılabilir. Minimal invazivin en büyük avantajı yaranın minik olması ve hastanın jurnal yaşantısına daha süratli dönmesidir. Eğer hastaya çoğu damarından dolayı bypass yapılacaksa ve koroner damarlarının kalitesi iyi değilse minimal invaziv yöntemi tercih edilmemelidir. Fakat 2-3 damar tıkanıklığı varsa minimal invaziv yöntemi kullanılabilir. Burada damar sayısından daha fazla damarların kalitesine göre karar vermekteyiz. Eğer damarların kalitesi iyiyse ve kronik bronşit gibi göğüste bir hasar oluşmamışsa küçük kesiyle robotik, endoskopik veya direkt görünüm yardımıyla ameliyat gerçekleştirilebilir”.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.