DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Omikron’un alt varyantı BA.2 KKTC’de tespit edildi

Omikron’un alt varyantı BA.2 KKTC’de tespit edildi
25.02.2022
129
A+
A-

Yakın Doğu Üniversitesi Genom Inceleme Laboratuvarı’nın açıkladığı inceleme sonuçları, Şubat ayının ilk iki haftasında KKTC’de görülen COVID-19 vakalarında Omikron’un yüzde 87.2 ile baskınlığını korurken, Omikron’un daha alçak varyantı BA.2’nin yaygınlığının da yüzde 12.5 olduğunu ortaya koydu.

Başat varyant değişiyor
Yakın Doğu Üniversitesi’nin açıkladığı genom çözümleme sonuçlarına tarafından; COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin şu anda yayılımda olan Omikron varyantı, KKTC’de ilk önce 17 Aralık 2022’de yurt dışından gelen bir vakada saptandı. Sonraki iki hafta çabuk yayılan Omikron varyantının baskınlığı, Aralık ayı sonunda yüzde 55’e ulaştı. Ocak 2022’de ise yüzde 95’le etken varyant haline geldi.

829 hasta örneği üzerinden yapılan varyant analizleri, Omikron’un daha alçak varyantı BA.2’nin yedi vaka ile KKTC’de yayılmaya başladığını gösterdi. Daha Aşağı varyantının belli başlı varyanta göre 1,5 kat daha hızlı yayıldığı düşünüldüğünde Omikron BA.2’nin ilerleyen haftalarda KKTC’de hakim varyanta dönüşmesi bekleniyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Genom Çözümleme Laboratuvarı’nda genom bilim araştırmacıları Doç. Dr. Mahmut Çerkez Ergören, Dr. Gülten Tuncel, Dr. Gökçe Akıcı ve moleküler biyolog Melis Kalaycı’nın sürdürdüğü incelemeler, ilerleyen günlerde Omikron’un daha aşağı varyantının yayılım seyrini peşine düşüp takip etmeye devam edecek.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ: “Yaklaşık 1,5 kat daha seri yayılıyor”
Hali hazırda KKTC’de baskın varyant olan Omikron’un alt varyantı BA.2’nin KKTC’de yayılmaya başladığını söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Analizler ve veriler, alt varyant BA.2’nin Omikron’un ilk versiyonuna tarafından yaklaşık 1,5 kat daha seri yayıldığını gösteriyor. Dolayısı ile alt varyantın, Şubat ayının ilk iki haftasında yüzde 12.5 olan baskınlık oranının önümüzdeki dönemde çabucak yükselerek başat varyant haline geleceğini öngörüyoruz” dedi.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, daha alçak varyantın en belirgin özelliklerinin yayma hızının yüksekliği ve sahip olduğu mutasyonların tanımlanmasını zorlaştırması olduğunu da sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Mahmut Çerkez Ergören: “Omikron BA.2 ve Omikron BA.1 soyları için gerçekleştirdiğimiz viral genom dizi analizi sonuçları, bu soyların önemli kalıtımsal farklılıklar taşıdıklarını ortaya koydu.”

Gerçekleştirdikleri dizi analiz sonuçlarının Omikron’un alt varyantı BA.2’nin KKTC’de yayılmaya başladığını öncelikle doğruladığını söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi DESAM Enstitüsü Kit Üretim ve Genom Tahlil Laboratuvarları sorumlusu Doç. Dr. Mahmut Çerkez Ergören, “Omikron BA.2 ve Omikron BA.1 soyları için gerçekleştirdiğimiz viral genom dizi analizi sonuçları, bu soyların manâlı genetik farklılıklar taşıdıklarını ortaya koydu. Bu farklılıkların Omikron’un daha aşağı varyantı BA.2’nin aşıların oluşturduğu antikorlara aleyhinde daha dayanıklı olabileceği endişesi oluşturuyor” ifadesini kullandı.

Global veriler doğrultusunda BA.2’nin BA.1’e kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olmasa da hastaneye yatış oranlarını artıdığının görüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Mahmut Çerkez Ergören, “Bu konunun netleşmesi için daha fazla veriye ihtiyacımız var. Dinç ekibimiz ve yüksek donanımlı daha aşağı yapımızla Yakın Doğu Üniversitesi teşhis ve araştırma laboratuvarlarımızda Omikron’un alt varyantını izlemeye ve elde ettiğimiz sonuçları kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.