DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Dünya hekimleri Türk doktorlardan eğitim almak için geliyor

Dünya hekimleri Türk doktorlardan eğitim almak için geliyor
25.02.2022
126
A+
A-

Son yıllarda sağlık alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ve uygulanan yöntemlerle birlikte Türkiye dünyada sıhhat turizminde kayda değer ülkelerden biri haline geldi. Sağlık Durumu Bakanlığı verilerine tarafından 2021 yılında Türkiye 1 milyon civarında yabancı hastayı ağırlarken dünyanın dört bir yanından hekimler de Türk doktorların tecrübe ve yeteneklerinden kullanmak için Türkiye’ye geliyor. Bu kapsamda Biruni Üniversitesi Hastanesinde son teknolojiyle gerçekleşen kardiyolojik işlemleri izlemek için Özbekistan’dan 8 kişilik bir hekim grubu Türkiye’ye geldi. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Koçaş da Orta Doğu, Asya ve Avrupa gibi çoğu noktadan eğitim için gelen hekimler ve hastanede gerçekleşen başarılı operasyonlar hakkında veri verdi.

“Damarları açma işlemi uyguluyoruz”

Gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin konuşan Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Koçaş: “Biz 6 aydır burada ekibimizle beraber oldukça yüksek riskli daha önce o kadar fazla merkezde fakat ameliyat yapılabilen ve ağrıları geçmeyen o kadar çok hastamıza kronik total oklüzyon CTO olarak tanımlıyoruz. Damarları açma işlemi uyguluyoruz. bununla birlikte kasıktan kapak değişimleri vb. işlemler de yapıyoruz. Bu hastamız Siirt’ten gelen bir hastamız 70 yaşında bir amcamız 20 sene önce by pass ameliyatı olmuş. sonradan yapılan anjiyo kontrollerinde by pass damarlarında tıkanma saptanmış. Ast bir kere by pass olan bir hastanın baştan by pass olması şansı epeyce tehlikeli oluyor. Ama bu damarlar yıllar içerisinde kireçleniyor, açılması fazla daha baskı bir hale geliyor. Ancak özel cihazlar kullanarak ve belli bir operatör tecrübesine sahip kişiler bu damarları açabiliyor. Bugünkü hastamızın da bu şekilde damarını açmaya çalışacağız. Anjiyografik olarak bu damarları açtığımızda hastamız çok daha kolay bir şekilde rutin hayatına dönebiliyor” dedi.

“Dünyanın bütün ülkelerinden hekim arkadaşlarımız gelebiliyor”

Teknolojik yöntemlerle yapılan operasyonların sıradan ameliyatlara tarafından hastalara daha fazla fayda sunduğuna uyarı çeken Doç. Dr. Cüneyt Koçaş, “Örneğin; hasta ameliyat olduğu takdirde bir hafta 10 gün hastanede yatması gerekiyor, şayet bir aylık bir nekahet süresi oluyor. Evde dinlenmesi gerekiyor, işine dönmesi çok daha şiddet olabiliyor. Ama bu süreçte hasta hemen ertesi gün hastaneden taburcu olup birkaç gün içerisinde de sıradan hayatına dönebiliyor. Alışılagelmiş stent işlemleri sahiden 15-20 dakikalık işlemler, bu tür tam tıkalı damarların açılım işlemleri bir iki saat değin sürebiliyor. Ast ameliyatlarla kıyaslanınca çok daha kısa kalıyor. Dünyanın bambaşka merkezlerinden pek fazla hekim arkadaşlarımız buraya geldiler, bu anlattığım engebeli işlemleri bakmak, tecrübe kazanmak için keza burada kullandığımız cihazları kullanım konusunda tecrübe edinmek için fakat bugünkü vak’amızda da Özbekistan’dan 8 kardiyolog arkadaşımız var, kendi ülkelerinde kayda değer isimler bunlar. Burada kazandıkları tecrübeleri ülkelerine alıntı yapmak için geliyorlar, vak’alarımızı beraber yapıyoruz. Fas’tan, İngiltere’den, Kazakistan’dan gelen arkadaşlarımız vardı. Dünyanın bütün ülkelerinden sahiden öyle fazla hekim arkadaşımız bize gelebiliyor. Bundan Böyle geçmişte yapamadığımız o kadar fazla hastaya stent yöntemiyle tedaviler uygulayabiliyoruz. O yüzden bence hastalarımızın bu konuda çalışmalar yapması gerekiyor. Öyle çok hastaya bu şekilde çözüm üretebiliyoruz. Ameliyatsız stent yöntemiyle veya kasıktan girerek öbür yöntemlerle çok daha basit yöntemlerle damar açma işlemini yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Fazla yetenekli hekimler olduğundan Türkiye’yi seçim ettik”

Özbekistan’da özel bir hastanede kardiyoloji bölüm başkanı olarak ödev yapan Dr. Bünyod Karimov, Türkiye’nin afiyet alanında önemli bir noktada olduğunu ifade ederek: “Özbekistan’daki özel bir hastaneden geliyorum, buradaki kardiyolojik yeni teknikleri öğrenmek için geldik. Çok deneyimli, kabiliyetli hekimler olduğundan nedeniyle Türkiye’yi tercih ettik ve Türkiye bu alanda mükemmel. Yeni teknolojileri ve burada öğrendiğimiz yeni metotları Özbekistan’da kullanmak istiyoruz. Kardeş ülke, Türkiye’deyken kendi evimde gibi hissediyorum. Son yıllarda bilhassa şu 3-5 yılda Türkiye medikal, ilaç sektöründe çok gelişti sadece kardiyolojide yok, öteki alanlarda da Türkiye’ye afiyet turizmi fazla artı var. Pandemi sürecinde Türkiye fazla hoş çaba etti” ifadelerini kullandı.

Hasibe Karadağ – Emre Baba
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.