DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sigara kullananlar korona virüsü daha ağır geçiriyor

Sigara kullananlar korona virüsü daha ağır geçiriyor
24.02.2022
275
A+
A-

Sigaranın, içeriğinde 80’den fazlası kanser yaptığı kanıtlanmış 7 binden fazla kimyasal madde barındıran bir zehir olduğunu gösteren Sümer KETEM Hekimi Dr. Canan Korkut, sigaranın çoğu önemli hastalığın kaynağı olduğunu söyledi. Korkut, “Dünya genelinde 8 milyondan pozitif insan sigaraya yan hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmekte olup, bu ölümlerin 2 milyonu sadece dingin içicilik nedeniyledir. Sigara, başta ülkemizde en sık görülen ve en sık ölüme niçin olan akciğer kanseri edinmek üzere, en az 20 kanser türüne neden olmaktadır. Her yıl 2,5 milyondan pozitif insan bu sigara ilişkili kanserler sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu verilerden de anlaşıldığı gibi sigara, kansere tabi ölümlerin önlenebilir en manâlı sebebidir. Tekrar sigara, kanser dışındaki en kayda değer ölüm nedeni olan kalp ve damar hastalıklarının başlıca sorumlusudur. Ayrıca can hem de hayat kalitesi kaybı bakımından kayda değer kronik solunum yolu hastalıkları, sigara kullanan ve sigara dumanına maruz kalan bireylerde sık görülen sorunlardandır. bunun dışında katarakt oluşumu, deri hastalıkları, endişe ve bunalım, çocuk sahibi olmakta güçlük da sigaranın neden olduğu durumlardandır. Sigara kullanan bireyler ve sigara ilişkili kronik solunum yolu hastalığı olanlarda korona virüs da oldukça ağır seyretmektedir” diye konuştu.

Korkut, sigaranın zararları konusunda bilinçlenme artsa da bağımlılığın bırakmayı güçleştirdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Son yıllarda bilgi erişilebilirliğinin artışıyla sigara kullanımının zararları konusunda farkındalık yükselmiştir. Ama veri sahibi olmamız bu beladan kurtulmak için yeterli olmamaktadır. Buna en can sıkıcı örnek afiyet çalışanlarındaki yüksek sigara yararlanma oranıdır. Bunun en temel nedeni sigaranın bedensel tiryakilik oranının oldukça yüksek olması hatta tek bir sigara kullanımının bağımlılığa yol açmasıdır. Sigarayı deneyen kişilerin az kalsın yarısı bağımlı hale gelmekte ve bu tiryakilik yaşı gün geçtikçe küçülmektedir. aynı zamanda hala sigaranın bir sosyalleşme aracı olarak görülmesi ve çocuklar için erişkin olmanın bir göstergesi sayılması da sigara ile mücadelede mecburi psikolojik ve sosyal nedenlerdendir”

“Sigarayı teslim etmek isteyenler, sigara bırakma polikliniğimize başvurabilirler”

Sigarayı bırakmaya karar vermiş fakat nasıl yapacağını bilemeyen vatandaşlara çağrıda bulunan Korkut, bu şahısların Alo 171 Sigara Vazgeçme Hattı ve Sigara Bırakma Polikliniklerinden destek alabileceklerini ifade etti. Korkurt; “Bilindiği gibi KETEM’lerde meme, serviks ve kolorektal kanserlere yönelik erken tanı için tarama programları yürütülmektedir. Kanserden korunmada ikinci basamağı, bu tarama programları oluşturmaktadır. Birinci basamak ise kanserin oluşumunu önlemek olup en manâlı unsurlarından birisi tütün ile mücadeledir ve sadece kanserden korunmada yok sigara nedenli bütün hastalıklar, sigara içmediği halde dumanına maruz kalarak sağlığı kötü yönde etkilenen bireyler, bilhassa de çocukları korumak için verilmektedir. Sümer KETEM bünyesinde bu mücadelede yer almak için Sigara Vazgeçme Polikliniğimiz Ocak 2022 itibariyle hizmete açılmıştır. Sigara içenlerin takriben yüzde 80’i sigarayı ayrılmak istemektedir ama yapabileceklerine inanmaz ya da nasıl yapabileceklerini bilemezler. Sigarayı bırakmakta zorlanmak fazla doğaldır ve düşünüldüğünün tersine bir irade meselesi değildir. Sigarayı bırakmaya karar vermiş kişiler, Alo 171 Sigara Vazgeçme Hattı ve Sigara Vazgeçme Poliklinikleri yoluyla bu süreçte ihtiyaçları olan tüm desteği bulacaklardır. Sümer KETEM Sigara Vazgeçme Polikliniği’nde vatandaşlarımızı bu zorlu süreçte cesaretlendirmek bizim için kibir verici olmuştur. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle sigara kullanan vatandaşlarımıza sigarayı bırakmanın kendileri ve aileleri adına yapabilecekleri en güzel yatırım olduğunu andırmak isterim ve harekete geçirmek için ertelemeden Sümer KETEM Sigara Vazgeçme Polikliniğimize başvurmalarını öneririm” şeklinde konuştu.

Atilla Özer
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.