DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Pandemide işitme sorunu yaşayanlarla nasıl iletişim kurulmalı

Pandemide işitme sorunu yaşayanlarla nasıl iletişim kurulmalı
24.02.2022
150
A+
A-

Covid-19 ile beraber toplum sağlığını gözetmek namına 2 yılı aşkın süredir yoğun olarak kullanılan maskeler bilhassa işitme kaybı olan ve dudak okuma yöntemi ile konuşulanları anlamaya çalışan birçok insan için büyük zorlukları beraberinde getiriyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda yer alan May İşitme Uzmanı Odyolog Mehmet Tarık Kaya, yaşanan bu zorluklar sebebiyle işitme kayıplı bireylerin sosyal izolasyona maruz kaldığına dikkat çekti. Kaya, “İşitme kaybı olan birçok birey, başkalarıyla etkin bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olmak için dudak okuma ve yüz ifadeleri gibi görsel ipuçlarına güvenir. Alışılagelmiş işiten bireylerde, mağaza ya da süpermarket gibi yoğun kamusal alanlarda, çevre gürültüsüyle beraber işitme zaten daha kuvvet olabilir. İşitme kaybı olan bireylerde ise maske kullanımıyla beraber bu zorluk, görsel ipuçların (örneğin dudak okuma, yüz ifadeleri) ortadan kalkmasıyla beraber kat ve kat artmıştır ve işitmenin anlaşılması çok zorlama hale gelmiştir” dedi.

Demans ve Alzheimer riskine dikkat

Mehmet Tarık Kaya, yüz maskelerinin konuşmanın anlaşılırlığını bozan hatta kelimelerdeki anahtar bilgilerin bulunduğu yüksek söylev frekanslarını engelleyen bir bariyer görevi görebileceğini açıkladı. İletişimde yaşanan zorlukların işitme kayıplı bireyleri sosyal ortamlardan ve sohbetlerden uzaklaştırdığına uyarı çeken Kaya, “Sosyal etkileşim eksikliği, işitme kaybı olan şahısların kendilerini daha artı izole hissetmelerine neden olabilir ve potansiyel olarak zihinsel sağlıklarını etkileyebilir. Bu da Demans ve Alzheimer riskini artırmaktadır” dedi. Kaya, işitme kaybı olan kişilerle iletişimi kolaylaştırmak için şu beş öneriyi paylaştır, “

Saydam bir yüz maskesi takın: Bu yüz maskelerinin ağzınızı örten saydam bir kaplaması vardır, bu da başkalarının dudak okumasını kolaylaştırır. Şeffaf bir maskeye vermek işitme kaybı olan şahısların sizinle iletişim kurarken kendilerini daha kuytu hissetmelerine muavin olur.

Net konuşun: İşitme kaybı olan biriyle konuşurken ses maskenin ardındaki boğuk kalabileceğinden net bir şekilde konuşmak önemlidir. Ayrıca azıcık yükseltilmiş bir sesle (normalden azıcık daha yüksek sesle) konuşmaya çalışmalısınız. Bu, bağırmanız gerektiği anlamına gelmez, çünkü bu sesi bozar ve sesinizin netliğini artırmaz.

Arka plan gürültüsünü azaltın: Etrafta çok artı ses olduğunda, işitme kaybı olan birinin konuşmaya odaklanması zorlama olabilir. Mümkünse konuşmanızı daha gürültüsüz bir yere taşıyabilirseniz, bunun işitme kayıplı bireyin sizi anlamasında büyük yardımı olacaktır.

Kişinin dikkatini çekin: Arkadaki plan gürültüsünü azaltamadığınız durumlarda, işitme kaybı olan birinin birkaç öbür sesi ayırt etmesi kuvvet olabilir. yardım etmek namına konuşmaya başlamadan önce kişinin dikkatini çekmeye çalışmalısınız. Bu onların kimi veya hangi sesleri dinleyeceğini bilmelerini sağlayacak -ve daha sonra tamamiyle sizin sesinize odaklanabilecekler.

Bir yere yazın: Öteki her şey başarısız olursa, telefon notlarınıza ya da bir kağıda bilgi kâğıda dökmek, hatalı iletişim veya yetersiz veri olmadığından belli elde etmek için söylenenleri netleştirmeye muavin olabilir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.