DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kawasaki hastalığı çocuk kalbini tehdit ediyor

Kawasaki hastalığı çocuk kalbini tehdit ediyor
23.02.2022
136
A+
A-

Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Akif Çelik, çocuklarda yürek sağlığını tehdit eden Kawasaki hastalığı hakkında aileleri uyardı. Uzm. Dr. Çelik, Kawasaki’nin ani başlangıçlı bir hastalık olup orta tepe damarlarda iltihaplanma ile seyrettiğini belirterek, “Hastalık özellikle koroner damarlar dediğimiz kalbin beslenmesini karşılayan damarları etkiler. Kawasaki gelişmiş ülkelerde sonra çoğalan kalp rahatsızlıklarının en sık tespit edilen nedenidir.

Kawaski hastalığı dünyada öncelikle 1967’de Tomisaku Kawaski adında Japon bir çocuk hastalıkları uzmanı kadar bildirildi. Orta boylu damarları tutan bu rahatsızlık en sık yürek damarlarını tutma eğilimindedir. Damarlar açık havada lenf bezlerini de etkileyebilen bu hastalıkta burun, ağız ve boğazımızda sorunlar hem cildimizde döküntüler olabilir. Birçok vakada tedavinin gerisinde birkaç gün içerisinde hastalığın iyileştiği görülür ve hastalık nadir olarak tekrarlar. Tedavi edilmediği takdirde ise ciddi seyirli yürek rahatsızlıklarını tetikleyebileceği için tedbirli olunmalıdır” dedi.

5 günden uzun süren yüksek ateşe uyarı

Pandemi döneminde bazı çocukların bağışıklık sisteminin koronavirüse karşı verdiği cevap nedeniyle “Kawasaki’ye benzer bir tablo meydana geldiğini ifade eden Uzm. Dr. Çelik, şöyle devam etti: Multisistem inflamatuar yanıt sendromu olarak ifade edilen bu durumda; hastalarda 5 günden daha uzun süren yüksek ateş, ağır karın ağrısı, kusma ya da ishal, gözlerde kanlanma, deri döküntüsü, ciltte solgun ya da ayrı renkte görünüş, besin problemleri, nefes alma ile ilgili problemler, göğüs ağrısı, çarpıntı ve bilinç değişikliği gibi önemli belirtiler meydana gelebilir. Kawasaki hastalığı süratli ilerleyen bir hastalıktır, 10 gün içinde çare etmek hastalığın hasar bırakmasını büyük ölçüde azaltır.”

“Belirtiler 3 aşamada meydana geliyor”

Uzm. Dr. Çelik, Kawasaki belirtilerinin 3 aşamada incelendiğine işaret ederek, “İlk aşamada ateş düşürücü ilaçlara yanıt vermeyen ve minimum 5 gün süren 39 derece üstü alev, sızıntı ve çapaklanma olmadan gözlerin kırmızı bir hal alması görülür. Veziküler olmayan her türlü deri döküntüsü, kırmızı ve kuru çatlamış dudaklar, çileğe aynı şişirilmiş kırmızı bir dil, avuç içlerinde ve etap tabanlarında şişkin, kırmızı cilt tabakası, özellikle boyunda tek yanlı ele gelen şişkinlik, asabiyet ve huzursuzluk hali meydana gelir. İkinci aşamada da ellerde, ayaklarda ve bilhassa parmak uçlarında soyulma başlar. Eklem ve adale ağrıları, kusma ve ishal, son olarak karın ağrısı oluşur. Son aşamada ise komplikasyonlar gelişmedikçe belirtiler ağır ağır kaybolma eğilimindedir. Hastanın olağan yaşantısına dönmesi ve bütün belirtilerin kaybolması 2 ay gibi bir süre alabilir” şeklinde konuştu.

“Tedavi edilmezse ölüme dahi götürebilir”

Kawasaki hastalığı çare edilmediği taktirde çocuk için hayati tehlikeye yol açtığını belirten Uzm. Dr. Çelik, “Tedavi edilmemiş Kawasaki hastalığı çocuklarda kalbimize kan karşılayan koroner atardamar damarlarının iltihaplanmasına, damar duvarının hasarlanması ve duvarında şişmelere neden olabilir ancak bu koşul anevrizma olarak adlandırılır ve yaşamsal tehlike taşır. Kalbin kas tabakasının iltihaplanmasına ve kalbimizdeki kapaklarda sorunlara neden olabilir. Bu değin ağır yürek sorunlarına neden olması sebebi ile bazı çocuklarda ölümcül zeka olabilir. Hastalığı tanımlamak adına özel bir deneme mevcut değildir. Ağır belirtileri olan hastalardan tetkikler alınarak, testler uygulanarak ve çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılarak Kawasaki hastalığının tanısını ayarlamak mümkündür. Çare edilmeyen bir Kawasaki hastalığı neredeyse 12 gün sürer, ama yürek komplikasyonları gerçekleştiyse süre uzar. Çocukta kalp problemleri mevcut olduğu takdirde uyumlu aralıklara yoklama ve takibinin yapılması gereklidir. İlk tedavinin amacı alev ve inflamasyonu azaltmak, yürek hasarını önlemektir” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.