DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Uzaktan Sağlık Hizmeti açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Uzaktan Sağlık Hizmeti açıklaması!
22.02.2022
296
A+
A-

Yönetmeliğe göre uzak sağlık durumu hizmetini, yalnızca gerekli bilişim teknoloji daha alçak yapısına sahip Bakanlıkça izinli sağlık durumu kuruluşları sunabilecek. Yeni düzenlemeyle bundan böyle uzaktan afiyet hizmeti gereklerini yerine getirmek koşuluyla hastalara uzak e-reçete kâğıda dökmek, rapor devretmek muhtemel olacak. Uzak sağlık durumu hizmeti sunan sıhhat tesislerinin, en geç 6 ay içinde “Uzak Sıhhat Hizmeti Faaliyeti İzin Belgesi” alması zorunlu olacak. Uzaktan sağlık hizmetlerinin sunumunda, Afiyet Bakanlığınca üretilen veya tescil edilerek kullanılması onaylanan yazılmış, sesli ya da görüntülü iletişime imkan sağlayan tehlikesiz “uzakta sağlık data sistemi” yazılımı kullanılacak. Yazılımın minimum standartları Bakanlık göre belirlenecek. Afiyet tesisi, sağlık durumu iş mensubunun uzaktan afiyet data sistemine bağlanabilmesi için zorunlu altyapı ve teknik teçhizat imkanlarını sağlayacak. Uzaktan sıhhat hizmeti sunumu için zorunlu altyapı ve teknik donanım gibi hususlara ilişkin kriterler Sağlık Durumu Bakanlığı kadar belirlenecek.

“USH bahtı açık olsun”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise konu hakkında yaptığı açıklamada, “Uzaktan Sağlık Durumu Hizmeti (USH) başlıyor. Uzaktan Afiyet Hizmetinin Sunulmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Bakanlığımız, afiyet kurumunda hasta olarak kanımca bulunmadan, çağdaş bilişim teknolojileri kullanarak sağlık hizmeti almanın kurallarını belirledi. Dilekçe zaman kaybını önleyecek. Uzakta Sağlık Hizmetini, sadece zorunlu bilişim teknoloji daha aşağı yapısına sahip, Bakanlıkça ruhsatlı sağlık kuruluşları sunabilecek. Uzak sıhhat hizmeti gereklerini gerçekleştirmek koşuluyla bundan böyle hastalara e-reçete yazmak, rapor belirlemek olası olacak. USH uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Yönetmelikle sunulabilecek hizmetler

Uzakta Sıhhat Hizmeti (USH) kapsamda, uzakta sağlık durumu hizmeti istek eden birey, hizmetin elverdiği ölçüde muayene edilebilecek. Kişinin tıbbi gözlem, izlem ve takibi ile değerlendirmesi yapılabilecek, tanı edilmiş hastalıkları teftiş edilebilecek ve kişiye tıbbi danışmanlık verilebilecek.

Uzak sıhhat hizmetinde konsültasyon ya da ikincil görünüm talep edilebilecek. Gerekli durumlarda, kişiye bir sağlık kuruluşuna bedensel olarak başvuru etmesi önerilecek. Hastalıkların uzakta yönetimi ve takibi için kişinin kan şekeri ve kan basıncı gibi klinik parametreleri değerlendirilebilecek, tedavi ve hap yönetimi sağlanabilecek. Sağlığın korunmasına ve takibine, sağlıklı yaşamın desteklenmesine, psikososyal yardım hizmetlerinin sağlanmasına karşın hizmetler verilebilecek. Sağlık Durumu riski artan veya ileri ihtiyar kişilerin çok yönlü değerlendirmesi ve takibi yapılabilecek. Endemik ya da epidemik salgınlarda milli nitelikteki kılavuzlar doğrultusunda kişilerin sağlığının korunmasına karşın zorunlu tıbbi işlemler yürütülebilecek.

Sağlık verileri dijital peşine düşüp takip edilebilecek

Giyilebilir teknolojiler ve öteki tıbbi cihazlar ile sağlık hizmeti istek eden kişinin afiyet verileri ölçülüp peşine düşüp takip edilebilecek. Etkinlik izni için sağlık durumu tesisi göre yapılan başvurunun, incelemelerin ardından uygun görülmesi halinde uzaktan sağlık durumu hizmeti etkinlik müsade belgesi düzenlenecek. Etkinlik müsade belgesinde, etkinlik alanı ve sınırları belirtilecek. Bakanlığa ast sıhhat tesisleri için Bakanlık resen uzaktan afiyet hizmeti faaliyet izni verebilecek. Sağlık Durumu tesisleri, Sağlık Bakanlığından izin almadan ve sağlık hizmeti sunmaya yetkili olmadığı bir alanda uzak sağlık durumu hizmeti veremeyecek. Uzak sağlık durumu hizmeti sunumu esnasında elde edilen kişisel veriler, ilgili mevzuat haricinde işlenemeyecek ve aktarılamayacak. Keza Milletlerarası sağlık turizmi yetki belgesi almış sağlık tesislerince, ilgili mevzuatı çerçevesinde uluslararası sağlık turizmi ve turistin sağlığı zarfında uzaktan sağlık hizmeti verilebilecek.

Utku Şimşek
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.