DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Hastalar için kolay tedavi: ‘Laparoskopik Cerrahi’

Hastalar için kolay tedavi: ‘Laparoskopik Cerrahi’
22.02.2022
141
A+
A-

Laparoskopik cerrahinin insanlar aralarında tanıdık kapalı ameliyat yöntemi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Türkmen Bahadır Arıkan, “Laparoskopik cerrahi, halk müziği aralarında kapalı ameliyat olarak da aşina cerrahi yöntemidir. Esasında karın cildi üzerine yapılan 1 santimlik ya da daha minik kesilerle karın içerisinin şişirilmesi, kamera ve diğer aletler yardımıyla yapılan cerrahi işlemlerdir. Laparoskopik cerrahide karın bölgesi karbondioksit gazı ile şişirilir. Daha önceden safra kesesi, fıtık, apandisit gibi ameliyatlar yapılırken, laparoskopik cerrahinin ve teknolojinin gelişmesi ile ilerleyen bilhassa kamera ve kullanılan aletlerin teknolojisiyle şimdilerde mide kanseri, sütun kanseri, pankreas kanseri gibi kanser ameliyatlarında da yapılmakta” dedi.

Arıkan, bu yöntemle hastaların hastanede kalış süresinin daha eksik olduğunu ve kozmetik açıdan da daha iyi olduklarını söyleyerek, “Ilk Kez cerrahi işlemlerde kesi ne kadar büyük olursa ve ameliyat süresi ne dek uzun olursa ancak hasta bundan pek pozitif etkilenmekte. Buna tabi olarak da ağrı ve hastanede kalış süresi öyle uzun oluyor. Laparoskopik cerrahide de kesiler ufak olduğu için hasta daha eksik sızı duymakta, hastanede kalış süresi daha kısa olmakta ve daha iyi kozmetik sonuç elde edilmekte. Bu yöntemle ameliyat olan hastaların da işe dönüşleri daha çabuk olmakta. bununla beraber fıtık ameliyatından sonra ameliyata ast oluşabilecek sorunlarla da daha az karşılaşılabilecek. Genel itibari ile karın içerisindeki tüm hastalıklarda laparoskopik cerrahi ile daha yardımcı olabiliyoruz. Natürel bunların şartları var. İleri derecede yürek hastalığı, akciğer hastalığı varsa laparoskopik cerrahiyi önermiyoruz. Örneğin fıtık cerrahisinde belden duyumsuzlaşma yapamıyoruz. Laparoskopik cerrahiyi alacak hastalarımıza genel duyu yitimi aşağıda ameliyat yapılabiliyor. Buna olanak verebiliyor ve bundan dolayı lokal olarak belden yapacağımız fıtık hastalarımıza laparoskopik cerrahi değil, açık ameliyat yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Laparoskopik cerrahinin keza hasta ayrıca de doktor açısından rahat sağlayan bir usul olduğunu söyleyen Arıkan, sözlerine şöyle devam etti:

“Laparoskopik cerrahi karın içi organların hepsinde kullanılabiliyor. Bunu kadın doğum cerrahları, ürologlar ve genel cerrahlar uygulayabiliyor. Biz genel cerrahi penceresinden bakacak olursak, karın içerisinde safra kesesi, apandisit, dalak ameliyatları, fıtık ameliyatlarında uygulanabiliyor. Bunlarda da laparoskopik cerrahide öbür teknikler uygulanmakta. aynı zamanda iyi huylu hastalıkların haricinde karaciğer, pankreas ve yeniden mide tümörleri için toplumda çok sık görülen bağırsak tümörleri için laparoskopik cerrahi yaygın olarak kullanılmakta. Bu usul daha az ağrı, daha minik kesi ve daha az hastanede kalış süresi ile keza hastalar için daha kolay cerrahi dönem oluşturuyor ayrıca de cerrahlar için daha konforlu bir ameliyat oluyor.”

Eren Kan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.