DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bilim Kurulu Üyesi Turan: ‘Yoğun bakıma gelenlerin yüzde 90’ı aşısız veya aşısı tamamlanmamış bireyler’

Bilim Kurulu Üyesi Turan: ‘Yoğun bakıma gelenlerin yüzde 90’ı aşısız veya aşısı tamamlanmamış bireyler’
22.02.2022
114
A+
A-

Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Kent Hastanesi Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, son zamanlarda gelişen olgu sayısının ve buna tabi olarak da aynı şekilde büyüme belirten ağır hasta sayısının yoğun bakımlara da yansıdığını söyledi. Prof. Dr. Turan, aşılamanın öneminin yoğun bakımlarda direkt hissedildiğini vurgulayarak, şu lahza yoğun bakımlarda bulunan hastaların çok büyük bir oranının aşısını olmamış kişilerden oluştuğunu belirtti. Aşılamanın pandemi zincirini kıracak en büyük tabanca olduğunun altını çizen Prof. Dr. Turan, aşı olmayan genç hastaların da yoğun bakımlarda görüldüğünü söyledi. Turan, hem şu an bütün dünyada görüldüğü gibi Türkiye’de de Omicron varyantının faal bir şekilde görüldüğünü ve bulaş oranı diğer varyantlara tarafından daha yüksek olduğu için bir an önce aşı olmayan vatandaşların da aşılarını olması gerektiğini ve kişisel önlemlerin benzer şekilde devam etmesi gerektiğini vurguladı.

“Hatırlatma dozlarını olmamış şahısların özellikle 65 yaş üstünün fazla özenli olması gerekiyor”

Son dönemdeki vakaları İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine değerlendiren Prof. Dr. Kultufan Turan, “Gerçekte Omicron ile birlikte Avrupa’da, Amerika’da gelişen olgu sayısı ülkemize de yansıdı. Daha sonrasında da olgu sayısında süratli bir yükselme oldu. Bunların hastaneye ihtiyaçları ise önceki piklerden daha düşüktü. Ama tabii ancak gerçi hasta sayısı artınca yoğun bakıma ve hastaneye gereklilik duyan hasta sayısı da buna paralel olarak arttı. Lakin bu hastaların tablosu daha önceki piklerden biraz öbür. Ya ayrıntılarıyla aşısız bireylerden ya da aşılarını tamamlamamış bireylerden oluşuyor. Bilhassa de ileri yaş dediğimiz yaş grubunda olan hastalarımız laf konusu. Bu ileri yaş dediğimiz grupta da bildiğiniz gibi eşlik eden hastalıklar fazla fazla oluyor. O eşlik eden hastalıkların da kötüleşmesi laf konusu. Omicron ile ilişkili ortaya çıkacak solunum yetmezliği gibi bir tablodan öte, altta yatan hastalıklarının kötüleşmesi yüzünden hastalar yoğun bakımda takip edilmek durumunda kalıyor. bu nedenle de aşıya vurgu burada çok manâlı. Hatırlatma dozlarını olmamış kişilerin bilhassa 65 yaş üstünün çok itinalı olması gerekiyor. Çünkü mutlaka altta yatan bir rahatsızlık varsa o kötüleşiyor” ifadelerini kullandı.

“Yoğun bakıma gelenlerin yüzde 90’ı aşısız veya aşısı yarım kalmış bireyler”

Omicron varyantının çok basit bulaşması göze alındığında aşılamanın fazla önemli olduğuna uyarı çeken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Turan, “Çoğunlukla aşısız bireyler ve aşısı tamamlanmamış kişiler, yüzde 90’lara yakın oranda yoğun bakıma gelen kişilerin görüntüsünü oluşturuyor. Bu yüzden aşı bizi önemli hastalıktan koruyor. Bu çok önemli fakat maske gibi, uzaklık gibi kurallar da aslında bulaştan bizi koruyor. O nedenle bu dönemde iki esas noktaya aksan gerçekleştirmek lüzumlu. Birisi aşılama, bu fazla kayda değer. İkincisi de natürel ama kişisel önlemler. Yani maske, mesafe ve hijyen. Son dönemde artma hızında bir azalma oldu. Son birkaç gündür biz hastanede bunu fazla net hissediyoruz. Beklentimiz önümüzdeki günlerde daha da azalması. Yine söylediğim gibi aşı bilhassa önemli hastalıktan korumakta. Maske, uzaklık gibi kurallar da bizi bulaştan korumakta. Bu ikisine özellikle uyarı etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“Hastalığın kimde ağır seyredeceğini öngörmek şu aşamada kuvvet”

Arada Bir de olsa yoğun bakıma genç bireylerin de geldiğini gösteren Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, “Ara Sıra de olsa gelebiliyor. Çünkü genç yaş grubunda fiilen bir tedarik Omicron varyantı ile ciddi rahatsızlık olmayacağı inancı yaygın. Fakat hastalığın kimde ağır seyredeceğini öngörmek şu aşamada zor. O yüzden dünya literatüründe de görünüyor oysa aşılama ile fazla ciddi başarı sağlanıyor. Bu aşılamada yapılan en kayda değer şey de hatırlatma dozları. Dünya da artık bizim yaptığımız gibi hatırlatma dozlarına geçmiş durumda. Bu noktada yaş ayrım etmez. Mutlaka hatırlatma dozlarının yapılması gerekiyor. Kimin yoğun bakıma gereklilik duyacağını bu süreçte öngörmek fazla da mümkün olmadı” açıklamasında bulundu.

Utku Şimşek
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.