DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

480 gram doğdu, yaşam savaşını kazandı

480 gram doğdu, yaşam savaşını kazandı
22.02.2022
123
A+
A-

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Tatbik ve Araştırma Merkezi Yenidoğan Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Birgin Törer, 27 haftalık 480 gram doğan Ecrin bebeğin, 111 günlük bakımını ve prematüre bebeklerin çare süreçlerini anlattı.

Annenin 27 hamilelik haftasında hastanelerine sevkle geldiğini ve doğumun hastanelerinde gerçekleştiğini gösteren Doç. Dr. Törer, “Doğum sonrası doğumhanedeki birincil müdahaleleri sonrası yoğun bakıma alındı. Akciğerlerin yeterli havalanması için surfaktan uygulandı ve solunum desteği başlandı. Bebeğe, akciğer koruyucu yaklaşımla uzun zaman solunum desteği verilmesi gerekti. Doğum sonrası beden ağırlığı 410 grama dek düşen hastamızın izleminde, önce damar yolu ağırlıklı paranteral beslenme, beraberinde sonda ile mide aracılığıyla enteral beslenme desteği başlandı. Bütün enteral besin ile yeterli büyümeyi karşılamak amacıyla ihtiyacına göre protein, kalori, vitamin destekleri anne sütüne ek olarak verildi. Burada anne sütünün de önemini vurgulamak gerekir. Kafa içi kanama açısından kranial ultrason taramaları, erken doğan retinopatisi açısından göz muayeneleri yapıldı. Taburculuğa yakın bebeğin doğum sonrası düzeltilmiş yaşı büyüdükçe, beyin olgunlaşması oldukça, emerek ağızdan gıda denemeleri yenidoğan hemşireleri göre başlandı. Bebeğin emme-yutma soluma koordinasyonunun geliştiği düşünüldüğünde, annenin de bebeğin beslenmesine katılması yeniden hemşirelerimiz gözetiminde eğitim verilerek desteklendi” dedi.
Bayağı bir gebelik süresinin 37- 40 hafta aralarında olması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Birgin Törer, şunları kaydetti.

“Erken Doğan bebekler bayağı hamilelik haftasından ne dek önce doğarsa, doğum sonrası süreçte yaşadığı problemler de öyle artı olmaktadır. Erken Doğan bebekler ilk kez solunum, dolaşım olmak üzere gastrointestinal sistem, beyin, göz gibi anne karnında gelişimi devam etmesi gereken tüm organ sistemleri ile ilgili sorunlar yaşayabilmektedir.”

“Sağlıklı yaşatabilmek çok manâlı”

Adana Dr. Turgut Noyan Kullanım ve Araştırma Merkezi Yenidoğan Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Bilin Çetinkaya’da erken doğan doğumlarda, hamilelik haftasının da önemli olduğunu belirterek, “Günümüz koşullarında prematüre bebekleri daha fazla yaşatmayı başarabiliyoruz. Ama amacımız sadece yaşatmak değil, beyninde, akciğerinde, kalbinde, gözünde, kulağında sekel olmadan, kısacası sağlıklı yaşatabilmek fazla kayda değer” dedi. “24-25 haftalar doğumda yaşama sınırı sayılır. Böyle bebekler de multi disipliner bir bakımla ünitemizde izlenerek en düşük sorunla taburcu edilebiliyor” diye konuştu.

Prematüre doğum riski olan bebeklerin, anne karnında iken doğumun gerçekleşeceği merkeze sevk edilmesinin gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Çetinkaya “Erken Doğan bebeklerde doğum sonrası ilk girişim fazla önemli, doğumhanede başlayan ve tüm yaşamını etkileyecek canlandırma sürecinde özellikle ilk 1-2 dakika fazla önemli. Doğumda mutlaka yeni doğan uzman doktorlarının ve deneyimli bir hemşire ekibinin bulunması zorunlu. Bebekler bu koşulların sağlanmadığı bir yerde doğduklarında, ardından ambulansla, kuvözle sevk edilseler bile ciddi ve kalıcı sorunlar ortaya çıkabiliyor, bu sebeple de biz bu bebeklerin anne karnında sevk edilmesini istiyoruz. Ecrin’in de bu hayat savaşına başlarken ama en büyük şansı anne karnında hastanemize gelmiş olmasıdır” dedi.

Doğumundan sonra takriben 3,5 ay gibi bir süre yeni doğan yoğun bakımında bakılarak, tedavi edilen ve dinç olarak taburcu olmaya hazırlanan Ecrin bebeğin annesi Ayşe Sayar, ‘’Başta doktorlarımız olmak üzere bebeğimizin ve bizim yanımızda olan tüm sağlık ekibine ve hastaneye teşekkür ederiz” dedi.

Baba Doğan Sayar ise, ‘’Bu süreçte ilginin yanı sıra bebeğimizle ilgili kesintisiz data alabildik. Bu her aile için çok önemli bir konu. Doktorlarımıza ve bütün sağlık durumu ekibine teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.