DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

‘Karpal Tünel’ sendromu en çok ev hanımlarında görülüyor

‘Karpal Tünel’ sendromu en çok ev hanımlarında görülüyor
13.02.2022
322
A+
A-

Çoğu meslek grubunda el ve bileğin çokça kullanılması bu bölgelerde ağrılara sebebiyet verebilir. Bunun sonucunda bu bölgelerde oluşan uyuşma, karıncalanma ve parmaklarda dayanıklılığını yitirme karpal tünel sendromu habercisi olabilir.

Masa başında çalışanlarda, klavye-mouse kullananlarda, konut hanımlarında ve el ve bileğin daha çok kullanıldığı iş gruplarında görülen bu rahatsızlık yaşam kalitesini düşürmekte ve ilerleyen zamanlarda cerrahi müdahale gerektirebilmektedir. Ayrıca rahatsızlık ayrıca de tedavisi hakkında bilgiler veren Beykent Üniversitesi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Ebru Mutluluk, “El bileklerini travmaya uğratacak hareketlerden olası olduğunca kaçının” dedi.

“Bileklerin sıkça kullanıldığı meslek gruplarında görülüyor”

Karpal tünelin içerisinde damarların, sinirlerin, tendomların bulunduğu el bileğinde bir kanal olduğunu ve bu kanaldan median asap denilen bir sinirin geçtiğini, bu sinirin kanal içerisinde sıkışması ve basıya uğraması sonucunda hastalığın oluştuğunu söyleyen Dr. Ebru Sevinç, “El bileğini fazla pozitif kullanmamız gereken durumlarda, el bileğinin üstüne siklet bindiren aktiviteleri yaptığımızda ortaya çıkan ve sık gördüğümüz bir rahatsızlık. Bilhassa bilekleri ve elleriyle baskı gerektiren işlerde çalışan ya da aralıksız tekrarlayan çevirme, döndürme, bükülme hareketi yapan kişilerde sık sık gördüğümüz bir hastalık” diye konuştu.

“Konut hanımlarında çokça görülüyor”

Hastalığın belirli iş gruplarında görülmediğini fakat çoğunlukla ev hanımlarında bolca görüldüğünü dile getiren Ebru Sevinç, “Bükme, sıkma ve çevirme hareketleri bilek üzerinde mikro travma dediğimiz küçük incinmelerin aralıksız tekrarlanması nedeniyle oluşan bir hastalık. Masa başı çalışanlarda ise ayrıca mouse keza de klavye kullanımının yerinde pozisyonda olmaması nedeniyle median sinir sıkışmaya uğrayıp zarar görür. Bundan dolayı ötürü karpal tünel sendromunda artışlar yaşanmaya başladı” biçiminde konuştu.

“Şikayetler ara sıra hastaları gece uykudan kaldıracak şekilde olabiliyor”

Hastaların şikâyetlerinin çoğunlukla ellerinde, bileklerinde ve birincil üç parmaklarında ağrı, uyuşma ve karıncalanma hissi olduğunu ve gündüzleri tekrarlayan aktivitelerden daha sonra daha fazla hissettiklerini söyleyen Sevinç, “Ara Sıra bu şikâyetler hastaları gece uykudan uyandıracak şekilde olabiliyor. Hastalar ellerinin şişmesi ve parmaklarda sertleşme olduğunu lakin ufak masajlarla bir vakit sonra o şikâyetlerin gittiğini ve baştan uykuya dalabildiklerini söylüyorlar. Belirtilere ilerleyen zamanlarda zorlama kayıpları da eşlik edebiliyor. Hastalar eskisi gibi bir şey tutamadıklarını, sebze meyve keserken bıçağı iyi kavrayamadıklarını ve eskisi gibi kesemediklerini ya da buna aynı şikâyetleri olduğunu dile getiriyorlar” dedi.

“Sık molalar verip bileği dinlendirin”

Tanının, hastanın elindeki sinirlere elektrik uyarıları verilerek konulduğunu ve sinir ölçümü yapılarak sinirin ne derece zarar gördüğünün saptama edildiğini söyleyen Mutluluk, “Sonrasında günlük yaşamında kullanabileceği önerilerde bulunuyoruz. Hayat değişiklikleri, el bileklerini fazla artı travmaya uğratacak hareketlerden muhtemel olduğunca kaçınmalarını ve kaçınamayacak gibiyse sık molalar verip bileği dinlendirerek yaptığı işlere devam etmelerini öneriyoruz. Eğer hasta bilgisayar başında çalışan biriyse mutlaka bileklik destekli mouse pad kullanmalarını ve klavye kullandıkları pozisyonlara uyarı etmelerini dile getiriyoruz. Sonrasında el, el bileği istirahat splintleri dediğimiz bilekliklerden önerip, gece uyurken mutlaka takmaları gerektiğini, gün içerisinde bileklerine ağırlık bindirecek aktiviteler yaptıkları esnada mümkünse o bileklikleri kullanmalarını söylüyoruz. aynı zamanda hastaları fizik tedaviye de yönlendiriyoruz. Ara Sıra ödem çözücü tedaviler gerekebiliyor ve bilek içerisine steroid enjeksiyonları yapabiliyoruz. Eğer hastanın ağrısı fazla fazlaysa ağrı kesici ilaçlardan faydalanabiliyoruz lakin bazı hastalarda tedaviyle şikâyetleri dindiremiyoruz. Eğer EMG ölçümlerinde orta-ağır seviye görülürse cerrahi işleme yönlendirip ameliyat olmalarını öneriyoruz” diye konuştu.

“Bu tür şikayetlerde en kısa sürede doktora başvurun”

“Hastalar bu şikâyetlerini öteliyorlar. Bu ağrılar çoğunlukla uzun süreli olmayıp birkaç manevra ile gerilediği için böylece önemsenmiyor” diyen Mutluluk sözlerini şu şekilde sonlandırdı, “Hastalardan istediğimiz bu nesil şikâyetler olduğunda muhtemel olan en kısa sürede bir doktora başvurmaları. Erken teşhis konulması sonucu erken bir dönemde tedaviye açtırmak hastanın yaşam kalitesini sürdürmesi anlamında bize muavin olur.“

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.