DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Doğuştan kalp hastalıklarına karşı uzmanlar uyarıyor: ‘Tanı ve takip çok önemli’

Doğuştan kalp hastalıklarına karşı uzmanlar uyarıyor: ‘Tanı ve takip çok önemli’
13.02.2022
323
A+
A-

Her sene Türkiye’de 15 bin bebeğin kalp rahatsızlıklarıyla dünyaya geldiği ifade edilirken bütün dünya ve Türkiye’de 7-14 Şubat Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası olarak anılıyor. Bu kapsamda Mehmet Akif Ersoy Göğüs Yürek ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları konunun önemine vurgu yaparken farkındalık oluşturulması gerektiğine uyarı çekti.

Çocuk Kardiyoloji Birim Başkanı Dr. Alper Güzeltaş ve Dr. Yakup Ergül doğumsal kalp rahatsızlıklarında teşhis ve peşine düşüp takip süreçlerinin önemini belirtti. Doğumlarından bu yanlamasına kalp rahatsızlıklarıyla mücadele eden 8 yaşındaki Aslı Melek İnceoğlu ve 23 yaşındaki çift girişli sol ventrikül tanılı Enes Akkoyun da yaşadıkları süreci anlattı. 8 yaşındaki Aslı Melek’in annesi Emine İnceoğlu kızıyla yaşadıkları sürecin zaman zaman şiddet olduğunu ifade ederek sürece ilişkin konuştu.

“Doğuştan kalp hastalığı olup olmadığının tespit edilmesi çok önemli”

Doğuştan rahatsızlıkların kimi süre ölene değin peşine düşüp takip gerektirdiğine dikkat çeken Çocuk Kardiyoloji Birim Başkanı Dr. Alper Güzeltaş, “Bu hafta bizim için özel bir hafta 7-14 Şubat dünyada ve ülkemizde Allah Vergisi Yürek Hastalıkları Farkındalık Haftası. Allah Vergisi yürek hastalıkları toplumda epeyce sık görülen hastalıklar. Ülkemizde her sene 15 bin bebek doğuştan yürek hastalığıyla doğuyor ve her sene bu havuza edinsel kalp hastalıklarını da kattığımız zaman binlerce çocuk eklenmiş oluyor.

Dolayısıyla ülkemizde ciddi olarak çocuk yürek hastalıkları mevcut ve biz bunların takip ve tedavisini yapıyoruz. Bu haftanın önemi ilk kez çocuklarda allah vergisi kalp hastalığı olup olmadığının saptama edilmesi çok manâlı. Bize başvuran bazı hastalar maalesef vaktinde tanı alamadıkları için tedavi şanslarını kaybediyorlar. Bizim istediğimiz bu hastaların tanısının erken konulması, uygun zamanlarda uygun müdahalelerle belki bir ömür boyu hiçbir problem yaşamadan yaşama şansına onları kavuşturmak istiyoruz.

Hastalarımızın önemli bir kısmı kesintisiz denetleme altında olması gerekiyor. Bizim takibimiz anne karnında başlıyor. Bebek doğduktan sonra da ara sıra 40, bazen 50-60 yaşına kadar bazen ölene değin bile bizim takibimizde kalıyorlar. Bizim en sık karşılaştığımız problemler yürek dedikleri; ilk bir sene içinde bilhassa büyük olan defektlerin anjiyoyla ya da ameliyatla düzeltilmesi tamir edilmesi gerekiyor. Damarların zıt olması, kompleks bir takım yürek hastalıkları yeniden bizim çaba alanlarımız içerisinde. 100’den ayrı çeşitlilik kalp hastalığı bizim platformumuzda takip edilmekte.

Yeterince beslenemeyen, beslenirken sık nefes alıp veren iyi beslendiği halde kilo alamayan bebeklerde olabilecek bir kalp hastalığını ekarte etmek için mutlaka başta bir çocuk doktoruna sonrasında gerekirse çocuk yürek doktoruna tetkik olmalarını tavsiye ediyoruz” biçiminde konuştu.

“Yürek ameliyatı olan çocuklarda ritim bozuklukları fazla daha önemli seyrediyor”

Doğuştan kalp rahatsızlığıyla dünyaya gelen bebeklerin tedavisinde tanı ve takibin büyük ağırlık taşıdığını belirten Çocuk Kardiyoloji Kliniğinde görev yapan Dr. Yakup Ergül, “Bilhassa sık nefes alanlar, morarması olanlar bazen solgun durması türünden nöbetleri olan çocuklar, sık akciğer enfeksiyonu geçiren süt çocukları yeteri dek kilo alamayan süt çocukları ve mektep çağı çocuklarında mutlaka bilhassa beraberinde göğüs ağrısı morarma bayılma ya da mektep çağındaki çocuklarda alıştırma sırasında çabuk yorulma gibi yakınmalar varsa mutlaka çocuk hekiminden başlayarak kardiyolojik değerlendirilmesi gerekir. Yürek ameliyatı olan çocuklarda ritim bozuklukları çok daha önemli seyrediyor. O yüzden bunlara özel bir dikkat gerekiyor” dedi.

“Geç tedavi edildiğim için şu lahza hala sıkıntılarını görüyorum”

Bebeklikten bu yana süren tedavisiyle bugün daha iyi bir durumda olduğunu anlatan 23 yaşındaki Enes Akkoyun, “Çift girişli sol ventrikül tasvir bu, 4 aylıkken ayrım edildi. Hastanenin, doktorların katkısı koskocoman ve bu sayede geç ameliyat olmama karşın sosyal hayatıma büyük ölçüde devam edebildim. Çocukların olabildiğince erken tanı konup tedavi edilmesi gerekiyor. Geç tedavi edildiğim için şu lahza hala sıkıntılarını görüyorum. Çare öncesinde oksijen değerlerim düşük olduğu için solunum yetmezliği çekiyordum morartım vardı, ardından birkaç işlem geçirdim. Hemen Hemen normal insan kadar sosyal hayata adapte olabildim. Üniversiteye gidebildim, iş bulabildim” ifadelerini kullandı” dedi.

“Doktorlara teşekkür ediyorum”

Kalp rahatsızlığıyla dünyaya gelen 8 yaşındaki Aslı Melek İnceoğlu, “Hasta olduğum için geliyorum. Doktorlar benimle konuştuğunda fazla güzel hissediyorum kendimi, mutlu oluyorum. Doktorlara teşekkür ediyorum beni kurtardıkları için, yahut daha kötüsü olacaktı” diye konuştu.

“Biz bunu yapamayız hatta yaptırma masada kalır”

Kızının büyük atardamar transpozisyonu tanısı aldığını, kabinde pil bulunduğunu ve 8 yaşındaki Aslı Melek’in tedavisinin sürdürdüğünü anlatan anne Emine İnceoğlu, “Anne karnında 6 aylıkken belirli oldu, doğumdan derhal daha sonra ertesi gün açık kalp ameliyatı geçirdik. 3,5 yaşında ikinci kalp ameliyatını oldu, pilimiz de var. Hekim ve aile birlikte giderse tedaviyle sonu hoş oluyor. Durumu öğrendiğimde anlatılmaz derece fazla kötüydü.

Tam 6 aylıktı artık hareket ediyor karnımda duyunca 3 gün hiç gözümün yaşı dinmedi o derece çok üzüldüm fakat sonradan doktorlarımız beni çok ümitlendirdi. Aslı Melek şu an çok iyi önce Allah’ın sonra doktorlarımızın sayesinde. Biz İzmir’de tüm hastaneleri araştırdık. Doktorlar ‘biz bunu yapamayız hatta yaptırma masada kalır’ dediler. Sürecimiz devam ediyor biz ömür boyu takipli bir hastayız. 3,5 yaşında iki üç adım atamıyordu, kalbi sıkıntılıydı, ameliyattan sonra Aslı Melek merdiven çıkmaya başladı. Bu bizim için fazla güzeldi, acilen de dinç arkadaşlarından hiçbir farkı yok” şeklinde konuştu.

Hasibe Karadağ – Emre Baba
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.