DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Prematüre takip ve tedavisinde deneyimli doktor ve hemşire şart!

Prematüre takip ve tedavisinde deneyimli doktor ve hemşire şart!
20.11.2020
350
A+
A-

 Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Öznur Yılmaz Gondal, 17 Kasım Dünya Prematüre Gününe özel açıklamalarda bulundu. Prematüre doğumun, gebeliğin 37. haftasından önce meydana gelen doğumlar olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Dr. Gondal, ”Hem Türkiye hem dünyada ortalama her 10 bebekten biri prematüre olarak doğar ve bu bebekler anne karnındaki gelişimlerini tamamlayamadan dünyaya geldikleri için bir takım sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Gebelik haftası ve doğum ağırlığı azaldıkça bu sorunlar ve bebeğin karşılaşacağı riskler artar. Yenidoğan ölümlerinin en önemli nedenlerinden olan prematüre doğum, ciddi bir sağlık problemidir. Türkiye’de yılda yaklaşık 180.000 bebek prematüre olarak doğmaktadır ve bu bebeklerin konusunda uzmanlaşmış sağlık personeli tarafından takip ve tedavisi büyük önem taşımaktadır” dedi.

Prematüre doğumun sebepleri nelerdir?

Dr. Gondal, prematüre doğumun en sık rastlanan sebeplerini ise şu sözlerle ifade etti;

”Erken ya da geç anne yaşı, çoğul gebelik, enfeksiyonlar, yetersiz gebelik bakımı, annede diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklar ve genetik nedenler olup, bazen de sebebi belirlenemeyebilir. Bu nedenlerin daha iyi anlaşılması, önlenmesi konusunda çözüm üretmeyi kolaylaştıracaktır. Prematüre doğumun ve komplikasyonlarının önlenmesinde, sağlıklı anne ve sağlıklı bir gebeliğin rolü büyüktür. Gebelik süresince sağlıklı beslenme, tütün ve madde kullanımı gibi alışkanlıkların önlenmesi, enfeksiyonlardan korunma, düzenli takip ve bakım ile prematüre doğumlar belli oranda azaltılabilir. Özellikle, riskli gebeliklerin yakın izlemi ve acil durumlarda uygun müdahalelerin yapılması pek çok anne ve bebeğin hayatını kurtarmaktadır.”

Günümüzde, doğum öncesi ve sonrası bakım koşullarındaki iyileşmelere bağlı olarak prematüre ve çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde yaşam oranlarının arttığını söyleyen Dr. Gondal, engellilik oranında ise aynı oranda azalma olmadığı bilgisini paylaştı.

”Enfeksiyon, bebeklerin gelişimini olumsuz etkiler”

Dr. Gondal, prematüre bebeklerde en sık görülen sorunların, enfeksiyonlar, kalp, akciğer ve sindirim sistemi problemleri, görme ve işitme problemleri, beyin kanaması ve nörolojik problemler olduğunu belirterek, ”Bunlar, bebeklerin gelişimini olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Zamanında ve uygun yapılan girişimlerle prematüre bebeklerde görülme riski yüksek olan bu sorunların bir kısmı önlenebilir veya tedavi edilebilir. Bu girişimler, bebeklerin bedensel sağlıkları ve gelişimlerinin en iyi duruma getirilebilmesi açısından önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Prematüre bebeğin takip ve tedavisinde, öncelikli olarak donanımlı yenidoğan yoğun bakım üniteleri, yenidoğan uzmanı doktorlar, deneyimli hemşire ve sağlık personeline ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Dr. Gondal, ”Bunun yanında, özellikle yüksek riskli ve komplikasyon gelişmiş bebeklerin takip ve tedavisinde, bu konuda uzmanlaşmış çocuk gastroenteroloji, çocuk cerrahisi, çocuk nöroloğu, çocuk kardiyoloji ve göğüs hastalıkları, beyin cerrahisi, göz hastalıkları, fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistlerin olduğu deneyimli bir ekip çalışması gereklidir” önerisinde bulundu.
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.