DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Türk sinemasında yeni dönem! Sinema sektörüne önemli düzenlemeler

Türk sinemasında yeni dönem! Sinema sektörüne önemli düzenlemeler
14.11.2019
370
A+
A-

“Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına Ait Usul ve Temeller Hakkında İdaremelik” sinema sektörü için bir hayli ehemmiyetli tertip etme yer alıyor. Yapılan tertip etme ile sinema salonu şirketçilerinin sinema salonlarına, gösterilen filmlere ve sinema biletlerine ait bilgileri Bakanlığa iletmeleri gerekli hale getirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ülke genelinde satılan tüm bilet bilgilerinin eş zamanlı olarak bir araya geldiği uygulama sektör hissedarlarının kullanımına açılacak. Bu sayede bilgi paylaşımı hususunda saydamlık sağlanırken hissedarların emin bir civarda faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağlanacak. Ayrıca elde edilen istatistikler sektörel raporlamalarda ve gelecek öngörülerinde kullanılacak, sektörel tasarılamada ehemmiyetli bir kaynak olacak.

Reklam müddetleri 10 dk. ile hudutlandırılıyor

Tertip Etme ile sinema izleyicileri tarafından sıklıkla şikâyet mevzusu edilen reklam müddetleri 10 dakika ile hudutlandırılıyor. Ayrıca sinema seyircisinin sinemaya gitme seçimlerini etkileyen ve filmlerin tanıtımına imkân sağlayan fragmanların film evvelinde en az üç dakika gösterimi gerekli hale getiriliyor.
Sinema salonu firmacıları ile üretimciler arasında krize neden olan, kamuoyunda “darı savaşları” olarak öğrenilen mesele idaremelikte yer alan “Sinema salonu firmacıları ya da sinema filmi bileti satan değişik hakikat veya tüzel şahıslar, sinema filmi bileti ile beraber başka bir mahsulün satışını aynı anda yapamaz, sinema biletini başka bir mahsul veya hizmetin satın alınması koşuluna bağlayamaz” tertip etmesi ile son buluyor. Sinema salonu firmacıları bilet ve değişik mahsul maliyetlerinde ayrı ayrı indirimler yapabilecek, ancak sinema bileti ile beraber başka bir mahsulü kutu halinde satamayacak.

Sinema bileti indirim cinsleri çeşitlendiriliyor

Sinema salonu firmacıları, filmin imalcisi veya dağıtımcısı arasında yapılan kontratlar çerçevesinde “Belli yaş ve üzeri bileti”, “Manili bileti”, “Şehit yakını ve gazi bileti”, “Millet günü bileti”, “İnternet bileti”, “Kamu iş grubu bileti”, “Talebe bileti” ve “Sabah seansı bileti” cinslerinde indirim yapabilecek.
Sinema seyircisinin büyük rağbet gösterdiği millet günü bundan böyle haftada iki gün olarak uygulanabilecek.

Sinema filmleri için yaş sınıfları değişiyor

Ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmleri için çocukların korunması emeliyle uygulanan yaş sınıfları, çocukların fiziki ve psikolojik gelişimleri, beynelmilel uygulanmalar ve uzman görüşleri çerçevesinde “Genel izleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+” olarak yine tertip edildi.

Fragmanlar da sınıflandırılacak

Kamuoyundaki özellikle çocuk filmleri evvelinde erişkinler için uygun bulunan fragmanların gösterilmesi hususunda dinlenen rahatsızlık “Sinema filmi evvelinde veya arasında gösterilen fragmanların, gösterimi yapılan sinema filmi için tanımlanmış işaret ve ibarelere uygun olması lüzumludur.” kararı ile son buluyor. Bundan böyle fragmanlar da sinema filmleri gibi sınıflandırılacak ve aileler çocuk filmlerinde fobi filmi fragmanları görmeyecekler.

Sinema ile değişik platformlarda eş zamanlı gösterime son

İdaremelikte “Sinema salonlarında ilk kere ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren fiyatlı yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve değişik civarlarda beş ay geçmeden, fiyatsız yayın yapılan uydu, karasal, internet ve değişik civarlarda altı ay geçmeden ticari emelle yayınlanamaz veya umuma mesajlamaz” kararı yer alıyor.

Sinema sektörünün korunması emeliyle yapılan tertip etme ile sinema filmleri gösterim tarihinden itibaren 5 ay geçmeden fiyatlı yayın yapan platformlarda, 6 ay geçmeden fiyatsız yayın yapan platformlardan gösterilemeyecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.