DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İl Tarım ve Orman Müdürü Karaca: ‘Vatandaşlar gönül rahatlığıyla ıspanak yiyebilir’

İl Tarım ve Orman Müdürü Karaca: ‘Vatandaşlar gönül rahatlığıyla ıspanak yiyebilir’
08.11.2019
400
A+
A-

İstanbul’da paniğe yol açan zehirlenme olaylarına ait son söyleme, İstanbul Şehir Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca’dan geldi. İhlas Haber Ajansı’na konuşan Şehir Müdürü Karaca, numuneler üzerindeki analizlerin bitirildiğini ve bilimsel bilgiler ışığında tüm yurttaşların gönül rahatlığıyla ıspanak yiyebileceklerini kaydoldu. Karaca, “Bizim tüm analizlerimiz bitti. Ispanaktan kaynaklandığı iddia edilen zehirlenme haberleri kazanç gelmez, süratli bir biçimde ıspanakların satın alındığı şirketlerden fotoğrafı numuneler, konutlardan da yemek numuneleri aldık. Numunelere evvel mikrobiyolojik tahlil yaptık. Fosseptik karışımı ya da rastgele bir mikrobiyolojik kasvet var mıdır. Buradan olumsuz netice çıktı. Aynı anda 620 çeşit pestisit ve herbisit denilen tarımsal ilaç yıkıntısıyla alakalı bunlara da baktık. Bunlarla alakalı da bir problem yaşamadık. Akut zehirlenmeye yol kalemtıraş bir belirtiye tesadüfmedik burada da. Zati akut zehirlenmeye neden olacak kadar tarımsal ilaç kullanılmış olsaydı, içerisinde bulunan yabancı otlar netlikle olmazdı. Zira çiftçimiz tarımsal ilaçları yabancı otlar için de kullanıyorlar. Gübre kaynaklı olabilir mi diye nitrat nitrit incelemelerini yaptık. Orada da olumsuz netice elde ettik. Medyada ne yazık ki, donmayı yasaklamak için antifiriz kullanıldığı söylendi. Bu olasılığı göz arkasını etmedik, ona da baktık, orada da olumsuz netice elde ettik. Ağır metaller istikametinden baktık, orada da aynı neticeyi aldık. Bu tahlilleri yaptığımız sırada Şehir Sağlık Müdürlüğü ile bağlantı halindeydik. Bağlantımız sırasında bize zehirlenme bulgularının atropin zehirlenmesiyle bire bir geçimli olduğu belirtildi. Bunun üzerine, rutinimizde olmamasına karşın atropinle alakalı bir tahlil yaptık. 7 numunemizden 3 tanesinde atropin maddesine rastladık. Bunun nereden kaynaklandığını incelediğimizde, ıspanağın içerisinde iki çeşit otun olduğunu gördük. Bu otları ayrı, ıspanakları ayrı yaptığımız analizler neticesinde, ıspanaklarda atropin ve skopalamin maddesine tesadüfmezken, bu otlarda yoğun ölçüde, insanlarda bu semptomları gösterecek seviyede bu iki maddeye rastladık. Bunun üzerine tespitimiz de bu güzergahta oldu” dedi.

“Fosseptik kaynaklı olsaydı daha fazla birey etkilenirdi”

Gelen ıspanakların nereden geldiği ve hangi yolu izlediğinin aşinasını kaydolan Karaca, “Kaynağında da alakalı şehir müdürlüğümüz lüzumlu çalışmalarını başlattı, onlar da orada tahlil yaptı. Onların yaptığı tahlille de aynı biçimde örtüştü. Ulus arasında güzelavratotu olarak öğrenilen bir ot ve şeytanelması olarak öğrenilen bir ot. Bu iki otta atropin ve skopalamin çok yoğun ölçüde bulunmaktadır. Yaptığımız tam incelemelerde ıspanak pak çıktı. Bir de yerel olarak, bir bölgeden kaynaklı bir enfeksiyon. Bazı uzmanlarımız diyor ki ‘Hayır, biz inanmıyoruz.’ Laboratuvarımız beynelmilel akredite bir laboratuvar. Beynelmilel kabul gören, ülkenin en güzide laboratuvarlarından birinde yaptık. Emretsinler, tanık numunelerimiz elimizde. İstedikleri laboratuvarlarda tahlil yapabilirler. Bizim laboratuvar etrafımızda, tahlili hep birlikte de yapabiliriz. Buna da sarihiz. Bu kadar sarih ve net bir biçimde kendimizden emin, bilimsel bilgilerle konuşuyoruz. Elimizde tahlil raporları var. Bilimsel olarak ispatlamışız bunu. Şayet ilaç, fosseptik kaynaklı olsaydı daha fazla birey etkilenirdi” ifadelerini kullandı.

“Ulusumuz güvenle, içleri rahat bir biçimde ıspanak yiyebilirler”

“Biz İstanbul Yiyecek ve Tarım Müdürlüğü olarak 7 gün, 24 saat ulusumuzun tehlikesiz yiyeceğe erişmesi için teftişlerimizi hakikatleştiriyoruz” diyen Karaca, “İstanbul’a gelen sebze ve meyveleri giriş noktaları olan hallerden, marketlerden hem de öteki tüm satış noktalarından her gün numuneler alınarak, alakalı laboratuvara sevk edilerek ona göre harekât yapıyoruz. İlk imal noktası olan tarlalarda da bizim dostlarımız incelemelerini yapıyor. Burada yalnızca, yetiştiricimiz hasat ederken emekçi yanılgısı olabilir, gözden kaçmış olabilir, yerel olarak tarlanın bir kısmındaki ıspanaklara yabani ot karışması. Ne Yazık Ki böyle bir hadise yaşadık. Ama tekerrür söylüyorum, ulusumuz güvenle, içleri rahat bir biçimde ıspanak yiyebilirler. Bunu tüm bilimsel bilgiler ışığında, tam tahliller neticesinde biz gönül rahatlığıyla söylüyoruz. Niçin, zira ıspanak demir, folik asit ve bir hayli vitamin istikametinden zengin bir nebat. Bu sebzeden çocuklarımızı yoksun etmeyeceğiz. 7’den 70’e tam insanımızın yemesi gereken bir sebze. Şayet bu biçimdeki haberler devam ederse, üreticimiz güç vaziyette, gelecek yıl besin ıspanak bulamayız. Biz üreticileri hoşnut etmezsek harcayıcılar ne yapacağız? Lüzumlu ayıklamayı, iyice gözden geçirerek, arınarak, lüzumlu hijyenik koşulları yerine getirerek ıspanağı gönül rahatlığıyla yesinler. Kendileri de yesin, çocuklarına da yedirsinler. Ispanakta problem yok. Problem içine karışan yabancı otta” diye konuştu.

Ispanak içindeki yabancı otların yurttaşlar tarafından nasıl ayırt edebileceğini anlatan Ahmet Yavuz Karaca, “Bu otlar banalde ıspanaktan çok daha büyük oluyor. Ergin formları ise ıspanak ile çok benziyor. Ispanak köklü ve birbirinden ayrı bir biçimdedir, tek kök üzerine birden fazla dal halindedir. Buna dikkat ederlerse, her otu şifadır diye yememeleri gerekli. Biz teftişlerde 7 gün 24 saat çalışıyoruz fakat en iyi denetçi harcayıcının kendisidir, ulusumuzdur. Milletimizden rastgele bir negatiflik gördükleri takdirde Alo 174, TİMER, CİMER, her türlü ihbar hattını aradıkları takdirde biz 15 gün içinde teftişi yapıp onlara dönmek zorundayız” dedi.

Caner Evyapan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.