DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Otomotiv sektörü “destekle” gaza basacak

Otomotiv sektörü “destekle” gaza basacak
07.11.2019
447
A+
A-

Otomotiv sektöründe rekabet gücünün geliştirilmesi için gelecek sene muhtelif takviye programlarının uygulamaya konulması tasarlanıyor. Programla sensör, pil, yakıt hücresi ve yazılım gibi alanlarda teknoloji ve yapım marifetlerinin geliştirilmesi kastediliyor.

2020 Seneyi Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı’na göre, otomotiv sektöründe yüksek teknolojiye dayalı yerli marka taşıt imaliyle rekabet eforu yüksek tedarik sanayisinin geliştirilmesi ve beynelmilel pazar hissesinin artırılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda, rekabet gücünün geliştirilmesi için Otomotiv Takviye Programı yaşama geçirilecek. Programla sensör, pil, yakıt hücresi ve yazılım gibi alanlarda teknoloji ve yapım marifetlerinin geliştirilmesi sağlanacak. Otomotiv sektörünün kümelenme takviye programından yararlanması için tanıtım faaliyetleri yürütülecek ve kümelenme birlikteliği daha yüksek oranlarda desteklenecek.

Otomotiv sanayisinin rekabet gücünün korunarak geliştirilmesi gayesiyle küresel büyümeler, yeni teknolojiler ve değişen alıcı temennileri çerçevesinde, etraf teknolojileri, irtibatlı ve özerk vasıtalar, uslu hareketlilik gibi kritik teknolojilerin geliştirilmesine ehemmiyet verilecek.

MOBİLİTE SEKTÖRLERİNE YAYGINLAŞMA TASARIYI

Otomotiv bilişim teknolojilerinde, milli yapım ve Ar-Ge çalışmalarının büyümesi için milli ortak proje platformlarının oluşturulması ve desteklenmesi sağlanacak.

Türkiye’de özerk ve irtibatlı mobilite uygulamalara müteveccih canlı test ve geliştirme sahası tespit edilecek. Bu güzergahta altyapı lüzumu takviye fonlarıyla bitirilerek, kullanıma açılması için teşebbüslerde bulunulacak. Mobilite sektörleri, sektörel yol haritası eylem tasarılarının ilk düzeyi bitirilecek ve yaygınlaşma tasarıyı hazırlanacak.

Sektörel pazar araştırmalarıyla teknolojik gelişim, insan eforu lüzumu, pazarlama, markalaşma gibi mevzulardaki araştırmalara müteveccih takviye programı uygulanacak. Mobilite sektörleri, sektörel yol haritaları çalışması kapsamında beynelmilel kuruluşların takviye ve zaferli uygulama misalleri araştırılarak mevzuat farklılığı, müessesesel ve yönetimsel tertip etme teklifleri geliştirilecek.

İHRACAT İMKANLARI ARTIRILACAK

Otomotiv sektöründe, yurt dışı pazar ve ihracat olanaklarının artırılması kastediliyor. Bu çalışmalar çerçevesinde otomotiv sanayisinin ağırlıklı ihracat pazarlarına müteveccih tehlikelerin eksiltilmesi için yeni pazarlara ve yurt dışında yatırıma müteveccih araştırmalar yapılacak. Araştırmalar sonrasında, maksat ülkelere yerinde pazar araştırması ziyaretleri gerçekleştirilecek.

Fizibilite çalışmaları yapılması, alakalı taraflarla tertip edilecek ön hazırlık süreci ve yerinde pazar araştırması ziyaretinin reelleştirilmesiyle “Yerinde Pazar Araştırması Raporu”nun hazırlanması ve raporun alakalı taraflara paylaşılması sağlanacak.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün ehemmiyetli haberleri ve gelişmeleriotomotiv sektörüihracatotomotiv sektörü desteklercumhurbaşkanlığı senelik programıekonomi haberleriGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.