DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Microsoft etkinliğinde dikkat çeken 8 yenilik!

Microsoft etkinliğinde dikkat çeken 8 yenilik!
07.11.2019
417
A+
A-

Microsoft, ultra süratli lazer optik ve suni zekâ teknolojini kullanarak sırçaya dijital kayıt yapma ihtimali sunan yeni bir bilgi depolama sistemi geliştirdiğini duyurdu. Sistemde, 2 milimetre kalınlığındaki sırçaya 100 ’den fazla voksel tabakayı işlenebiliyor. Bilgiler, sırçaya polarize ışık verilerek makine bilmesi algoritmalarıyla okunuyor.

Microsoft Edge logosu değişiyor! İşte yeni logo

Microsoft Edge’nin logosu değişecek. Ayrıca Microsoft Chromium tabanlı bir tarayıcı üzerinde çalışıyor. Bu sayede daha süratli neticeler elde edebileceğiz.

Word, Excel ve Powerpoint için tek uygulama

Microsoft ’un harcayıcılara sunduğu en büyük hizmetlerden biri olan Office uygulamaları uygulama mağazalarında ayrı ayrı yer alıyordu. Microsoft, kullanıcılarının yaşamını basitleştirmek emeliyle bu uygulamaların hepsini “Office” ismi altında topladığını duyurdu. Uygulama içinde toplu olarak yer alan Word, Excel ve Powerpoint, kendiyle aynılaşan renklerini de gözetmeye devam ediyor. Kullanıcılar Word açtığında mavi, Excel açtığında ise yeşil renkli bir görünümle karşılaşıyor.

Yeni bilgi yönetimi hizmeti Project Cortex

Teams ’in ardından Microsoft ’un tanıttığı ilk büyük Microsoft 365 bulut hizmeti olan Project Cortex, tüm Microsoft 365 içeriğini etkileşimli bir bilgi ambarına dönüştürebiliyor. Proje, kullanıcıların ulaşabileceği konuşma, evrak, buluşma ve videolardan bilgileri derlemek için makine bilmesi ve suni zekâyı kullanıyor. Project Cortex, ağ içindeki bilgileri ve evrakları gerektiğinde Outlook, Teams ve Office uygulamaları gibi Microsoft uygulamalarına aktarabiliyor.

Chromium tabanlı Edge tarayıcı için tarih 15 Ocak

Faallikte alaka çekici ilanlar yapıldı. Bunlardan biri de Chromium tabanlı Edge tarayıcının çıkış tarihi. Sarih kaynaklı Google Chromium projesi kapsamında oluşturulmuş Microsoft Edge tarayıcının dünya genelinde 15 Ocak ’ta kullanıma sunulacak. Microsoft ’un Chromium tabanlı Edge versiyonu, yeni geliştirilen InPrivate tarama modu sayesinde, yeni saklılık ayarlarına da kavuştu.

Yeni jenerasyon Chatbot ’lar görüntü kazanıyor

Microsoft, sanal sohbet oluşturmak için kullandığı inovatif kodsuz/düşük kodlu vasıta olarak Power Virtual Agents ’ı duyurdu. Platform, görsel bir arayüz dayanağıyla Azure ’un makine bilmesi özelliğinden faydalanıyor. Power Virtual Agents ile görsel vasıtalar ilave edip bir chatbot geliştirmek basitleşiyor.

Cortana ’ya erkek sesi ilave edildi

Uslu şahsi sesli asistan Cortana ’ya erkek sesi ilave eden Microsoft, asistanın yararlılık taşıtı olarak da kullanılması için Cortana tabanlı yeni tecrübeleri de duyurdu. Cortana, iOS tabanlı aygıtlardaki Outlook ’ta gelen paketinde neler olduğunu özet olarak okuyabilecek, e-mailleri işaretleyebilecek, silebilecek ya da cevap verebilecek. Ayrıca, takvim buluşmalarının günlük bir özetini sunabilme özelliği kazanan Cortana, yanıtlanması gereken ehemmiyetli e-postaları haber verebiliyor.

Microsoft Azure Arc ile bulut avantajları herkese açılıyor

Microsoft, Azure ’u tüm dünyanın faydalanabileceği bir bilgisayar haline getirmek için yeni bir adım attı. Ignite ’te duyurulan Azure Arc, tüm müesseselerin bulut inovasyonlarından yararlanabilmesini ve üstün güvenlik tedbirleri dâhil tüm Azure özelliklerine sahip olmasını sağlıyor. Microsoft ’un hibrit bulut mevzusunda uzun seneler süren çalışmalarını esas alan Azure Arc ile alıcılar, Azure ile ilişkilendirilmeyen servislerini dahi kendi içlerinde, firmaya ait bilgi merkezlerinde ya da değişik bulut hizmetleri üzerinde güvenle kullanabilecek.

Endpoint Manager bilgileri güvence altına alıyor

Microsoft özellikle son günlerde gündeme gelen siber güvenlik mevzusunda da yeniliklerini duyurdu. İşletme bilgilerinin güvenliğini sağlamak için Bilgi Teknolojileri BT departmanlarının aldığı ihtiyatlar beceriksiz kalabiliyordu. Microsoft BT idareyicilerinin de işini oldukça basitleştirecek bir uygulama yaşama geçirildi. Microsoft CEO ’su Satya Nadella‘nın faalliğin en ehemmiyetli bültenlerinden biri olarak nitelendirdiği Endpoint Manager ile BT departmanları değişik makineleri tek bir yerden takip edebiliyor ve güvenle kullanılmasını sağlıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.