DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İstanbul ihracatçılarından 10 ayda 6 milyar dolarlık ihracat

İstanbul ihracatçılarından 10 ayda 6 milyar dolarlık ihracat
07.11.2019
471
A+
A-

 

İstanbul İhracatçı Birlikleri’nden İİB yapılan söylemeye göre, Birlik, 2019 ’un ilk on ayında bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile 6 milyar doların üzerinde ihracat hakikatleştirdi. İİB, ihracatını bir evvelki senenin aynı yarıyılına göre takribî yüzde 5 artırdı ve ekim ayında 730 milyon doları üzerinde ihracat hakikatleştirdi.

İİB, ekim ayında başta İtalya, Irak, Almanya, Norveç ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 213 ülkeye ihracat yaptı. İstanbul İhracatçıları tarafından yapılan ihracatta kıymet bazında İtalya ’ya fındık ve mamulleri, Irak ’a başta mobilya mahsulleri olmak üzere kümes hayvanları, yumurta, tahıl, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri; Almanya ’ya ise fındık ve mamulleri ile tahıl, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ön tasarıya çıktı.

İstanbul Tahıl, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2019 senesinin ilk on ayında 1 milyar 600 milyon dolarlık ihracat hakikatleştirdi. Birlik, bir evvelki senenin aynı yarıyılına mukayeseyle, yüzde 2 oranında ihracat çoğalışı tuttu. İstanbul Tahıl, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2019 ’un Ekim ayında ise 178 milyon doların üzerinde ihracat yaptı.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Mahsulleri İhracatçıları Birliği, senenin ilk on ayında takribî 1 milyar 500 milyon dolarlık ihracat hakikatleştirdi. Birlik, ihracatında geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 12.5 oranında bir çoğalış sağladı. Birlik, Ekim ayında ise 156 milyon doların üzerinde ihracat reelleştirerek, bir evvelki senenin aynı yarıyılına 15.2 oranında ihracat çoğalışı tuttu.

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği GYHİB, senenin ilk on ayında toplamda 770 milyon dolar meblağında ihracat hakikatleştirdi. GYHİB, Ekim ayında ise 42 milyon doların üzerinde ihracat yaptı.

Fındıkta 168 milyon dolarlık ihracat

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İFMİB, 2019 ’un ilk on ayında toplamda 662 milyon dolar meblağında ihracat hakikatleştirdi. Birlik, bir evvelki senenin aynı yarıyılına göre ihracatında yüzde 30 çoğalış sağladı. İFMİB, Ekim ayında ise takribî 168 milyon dolarlık ihracat yaptı.

İstanbul Su Mahsulleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ’nin İSHİB, senenin ilk on ayında toplam ihracatı takribî 634 milyon dolar oldu. Birlik, geçtiğimiz senenin aynı yarıyılına mukayeseyle, yüzde 3,5 ’lik ihracat çoğalışı sağladı. İSHİB, Ekim ayında takribî 61 milyon dolar meblağında ihracata imzalaydı.

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, senenin ilk on ayında, 249 milyon dolar meblağında ihracat hakikatleştirdi. Birlik, ekim ayında, takribî 27 milyon dolarlık ihracat hakikatleştirdi.

İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği KUMİB, senenin ilk on ayında 132 milyon dolarlık ihracat reelleştirerek, geçtiğimiz senenin aynı yarıyılına oranla ihracatında yüzde 5 oranında bir çoğalış sağladı. KUMİB, ekim ayında ise 19 milyon doların üzerinde ihracat yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İİB Koordinatör Başkanı Cem Seven, “İstanbul İhracatçıları, Türkiye ’nin genel ihracat çoğalışının iki katı oranında bir ihracat çoğalışı ile gelişerek, emin adımlarla yoluna devam ediyor.” ifadelerini kullandı. 

Seven, 2019 ’un ilk on ayında yüzde 5  ihracat çoğalışı asıllaştırdıklarını belirterek, “İstanbul İhracatçıları, belirttiğimiz yarıyılda, Türkiye ’nin genel ihracat çoğalışının iki katı  bir ihracat çoğalışı ile gelişerek, emin adımlarla yoluna devam ediyor. Ekim ayında en fazla ihracat asıllaştırdığımız ülkeler arasında İtalya, Irak, Almanya, Norveç ve Amerika Birleşik Devletleri bulunuyor. İİB ’in yeniden belirttiğimiz yarıyılında en fazla ihracatını asıllaştırdığı ülke grupları arasında Avrupa Birliği ülkeleri var. Hedef pazarlarımıza müteveccih yaptığımız gerek alım kurulları, gerek ticari kurullar başta olmak üzere, ihracatçı şirketlerimize müteveccih yaptığımız TÜMÖR-GE faaliyetlerimiz, yurtdışında organize ettiğimiz ulusal katılımlı fuarlar başta olmak üzere senelik tasarılamalarımız yönünde ilerleyerek, 2019 senesini bir evvelki seneye mukayeseyle ihracat çoğalışı ile kapatacağımızı öngörüyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.

İşte karşınızda iPhone 12UEFA’dan hadise Selçuk İnan paylaşımıFatih Terim’den Ersun Yanal’a yanıt

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.