DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?
07.11.2019
292
A+
A-

Glukozun hücrelerimiz  tarafından alınması ve enerji kaynağı olarak kullanılması için insüline lüzum vardır.İnsülin glukozu hücrelerimizin içine sokar Bu operasyonu yapmak için hücre üzerinde müşterilerine reseptör bağlanır ve glukozun hücre içine girişini sağlar.Eğer bu reseptörler muhtelif sebeplere bağlı insülinin bağlanmasına izin vermezse insülin kanda yeterli olmasına ragmen misyon yapmıyormuş izlenimini verir.Bu gidişatta pankreas daha çok insülin üretir. Zamanla pancreas eskir ve insülin üretemez vaziyete kazanç. Bu gidişat  diyabete başka bir deyişle şeker hastalığına yol açar.

Bedende yağ oranının çoğalması insülin mukavemetine ,insülin direncide bedende yağ oranının çoğalmasına ve obezite yol açıyor.Bunun dışında insülin mukavemeti faize ,bağışıklık ve protein birleşimi üzerine de negatif tesirler yapmaktadır. Ayrıca dolaşımda fazla çoğalan insülinlerin yol açtığı yağlanma  ve obezite  karaciğer yağlanması ve kalp damar hastalıklarına neden olmaktadır.

İnsülin Mukavemeti Bulguları Nelerdir?
Bitkinlik hissi
Perhiz yapılmasına ragmen kilo verememe
Sık tatlı yeme gereksinimi sezme
Bel çevresinin giderek genişlemesi
Yemekten sonra terleme ,uykuya eğilim ,el titremesi
Karaciğer yağlanması
Bayanlarda adet kumpassızlığı
Koltuk altı,kasık bölgesi ve boyunda esmerleşmeakantozis nigricans
İnsülin Mukavemetini Gösteren Belirtiler

Bel etrafı bayanlarda 80 erkeklerde 94 cm üzerinde olması
Açlık kan şekerinin 100 mg/dl üzerinde olması
Kan tazyiki 130/85 mmhg üzerinde olması ve tansiyon düşürücü antihipertansif ilaç kullanımı
Trigliserit yüksekliği 150 mg/dl üzeri ya da HDL kolesteroliyi kolesterol bayanlarda 50 mg/dl erkeklerde 40 mg/dl altında olması
Bu kriterlerden en az ikisinin varlığı insülin mukavemeti olarak Kabul edilmektedir.

İnsülin Mukavemetinde Beslenmenin Ehemmiyeti Nedir?
Özellikle son 30 senede endüstriyel gelişime parallel olarak yediğimiz besinlerin yapısı da değişti.Yediğimiz besinler işlenmiş ve rafinize besinler oldu. Daha ehemmiyetlisi besinlerin   glisemik indeksleri arkasıydı ve kalori güzergahından zenginleştirildi.  Bol kalorili besinlerin tüketimi yanında kentleşmenin ve çalışma etrafının  getirdiği stres ve hareketsizlik obeziteyi özellikle bel etrafında yağlanmayı artırdı.Bu gidişat insülin mukavemeti belirtisinin başlamasına neden olmaktadır.

İnsülin Mukavemetinde Rehabilitasyon
İnsülin mukavemeti rehabilitasyonunda en ehemmiyetli nokta hayat stili farklılıklarıdır. Balanslı beslenme ,kumpaslı spor , hareket ve uyku kumpasının tertip edilmesi çok ehemmiyetlidir.
Insülin mukavemeti olan ferdin beslenmesinde dikkat etmesi gereken hususlar vardır.
Kısa yarıyıllı fazla perhiz yapmaktan sakınmalıdır.
Perhiz tüm yiyecek unsurlarını yeterli ölçüde kapsamalıdır.

Cılızlarken gaye 6 ayda beden ağırlığının takribî % 5-10 ’nun eksiltilmesi kastedilmelidir. Ani kilo kayıplarından sakınılmalıdır.
Haftalık 0.5-1 kilogram kaybı kastedilmelidir.

Günlük protein alımı toplam kalorinin % 25-30 ’unu  kapsamalıdır. Protein alımı yağsız beden kitlesini gözetmek ve tokluk hissinin sağlanması açısından ehemmiyetlidir. Günlük kalorinin %25-35 ’I yağ alımından sağlanmalıdır.Günlük kalorinin %50-60 ’I karbonhidratlardan sağlanmalıdır.
Şeker gibi kolay karbonhidratlar yerine bütün hububat mahsulleri ,baklagiller gibi komplex karbonhidratlar seçilmelidir.
Balanslı beslenme 4-6 ögünden oluşmalıdır. Sık aralıklı beslenme bir sonraki beslenmede fazla besin alımını maniler.

Besinler yavaş ve çok çiğnenerek yenmelidir.
Yemek yiyip oturma ve yemek yiyip hemen uyuma alışkanlıklarını değiştirmeliyiz.
Balanslı beslenme ,kumpaslı spor ve hayat stili farklılığına ragmen insülin mukavemeti düzelmeyen hastalarda oral antidiyabetik ilaç metformin fayda sağlamaktadır.

İnsülin mukavemeti ile iletişimli vaziyetler nelerdir?
İnsülin mukavemeti üretilen insülin glukozu hücre içine sokamadığı vaziyeti ifade eder. Genellikle fazla kilolu olmayla başka bir deyişle obezite ile birliktedir. Akanthosis nigricans,hipertansiyon,dislipidemi ve polikistik over belirtiyi bu olgularda görülebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.