DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İhlas Haber Ajansı Burak Özkoçak’tan Sosyal Medya Tüyoları

İhlas Haber Ajansı Burak Özkoçak’tan Sosyal Medya Tüyoları
07.11.2019
387
A+
A-

Yaygın kullanımıyla medyayı kitle bağlantı taşıtları gazete, mecmua, radyo, televizyon ve internet olarak belirlemek muhtemeldir. Medya kısaca yazılı, sesli ve görsel kitle bağlantı taşıtları olarak belirlenir.
Günümüzde televizyon, radyo, gazete, internet ve mecmua gibi sayılabilecek pek çok kitle bağlantı taşıtlarının toplamını oluşturan tek bir terim olarak ortaya çıkan “medya“, bu kitle bağlantı taşıtları aracıyla fertlere sunulan hizmeti ifade etmektedir. Bazen bu tip irtibatlar mevzubahisi olan vasıtanın bütün olarak kendisiyle, bazen de vasıtayı olarak kullanılarak yapılmaktadır.

Kitle bağlantı taşıtları medya aracılığı için kullanılmaya başlamadan evvel, ilk yarıyıllarda yalnızca kitlelerin haber alma lüzumunu karşılamak emeliyle hizmet vermeye başladığından medyanın bir tam olarak haber alma lüzumlarının üzerinden basamak basamak şekillendiğini de söylemek muhtemeldir. Bu şekillenme sürecinde değişik kitle bağlantı taşıtlarının değişik emellere hizmet etme emeliyle dallanıp budaklanması da medyanın çok kollu bir içerik olabilmesini sağlamıştır.

Buna misal olarak televizyonların hala haber alma gereksinimine müteveccih çalışabilmesinin yanında mecmuaların kendilerine sanat, spor, edebiyat gibi değişik değişik kollar seçebilmesini gösterebilmekteyiz. Böylece “medya“, kendisini bir terim olarak çok geniş kapsamlı ifade edebilme olanağı bulmaktadır. Günümüze gelindiğinde medya artık dünya çapında bir sektör olmuş; hem esas gereksinim olan haber alma gereksinimimize hizmet etmekte, hem çok geniş kapsamlı bir cümbüş etrafı olmakta hem de çok geniş bir bilgi alışverişi portalı olarak misyon almaktadır.

Ve bu dünya çapındaki işlevselliği kendisine bir sektör olabilme olanağı kazandırmış, milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılabilen bir sektör olmuş ve özellikle reklam sektörünün kendisiyle çok yakından ilişkisi olmasıyla kanalize bir sektör ilişkisi yürütebilmektedir.

Medyanın kitleleri manipülasyon eforu, büyük oranda reklamlar sayesinde olası olabilmektedir. Bunun dışında dünya üzerinde pek çok ülkede çok büyük paralar tüketilerek ayakta yakalanan ve aynı zamanda çok büyük hasılatlara da sahip olan gazeteler, mecmualar ve yayın konutları artık çoğunlukla kitle bağlantı taşıtlarına hizmet için başka bir deyişle dolayısıyla medya sektörüne hizmet için çalışmaktadır.

Medyanın içerisindeki yeni medya sektörünün popülerleşmesi

Yeni medya olarak bahsedilen civar, dijital medyayı içerir ve dijital civar sayesinde amaç kitlesine erişilebilen bir sektördür. Yeni medyanın başlıca kullanım alanları internet; bununla beraber web siteleri, DVDler ve video oyunlarıdır. Yeni medyayı medyanın genel kapsamından ayıran esas özelliği, rastgele yazılı bir kaynak ya da kaydolunmuş bir televizyon programı yayınını içeriğinde barındırmamasıdır. Zira bu tip kitaplar, mecmualar ve tüm yazılı basımlar dijital bir özellik kapsamamaktadır. Yeni medya tamamen dijital civar üzerine şekillenen bir sektördür.

Yeni Medya Civarları

Yeni medyanın içeriğinde sayılabilecek civarlardan kimileri ise şu biçimdedir;
Sanal gerçeklik civarları
Bilgisayar oyunları
Blog sayfaları
Mobil medya civarları
Multimedya taşıtları animasyonlar, çok civarlı sesler, çok civarlı videolar vb.
Elektronik postalar
İnteraktif televizyon yayınları
Web siteleri
Yazılımlar

Medyanın İşlevleri

Haber ve Bilgi Verme: Medyanın en ehemmiyetli işlevidir. Yaşamın pek çok alanına ait milli ve beynelmilel bilgi ve haberler medya taşıtları ile insana erişir. Medya aracılığıyla bilgilenirken aynı zamanda yönlendiriliriz; bu bakımdan medyaya büyük mesullük düşmektedir.

Cemiyetselleştirme: Medya ferdin cemiyetle bütünleşmesini ve cemiyetsel yaşama geçim sağlamasını basitleştirir.

Eğitim: İnsanların, özellikle büyüme çağındaki çocukların yosunu, marifet ve şuur seviyesini yükselterek eğitimlerine dayanakçı olur.

Eğlendirme: İnsanları cemiyetsel yaşamın sıkıcı temposundan uzaklaştırıp güzelce zaman geçirme imkânı sunar.
Kültürel Bedellerin Korunması: Medya doğru kullanıldığı takdirde kültürel servetin korunması, yaşatılması ve geliştirilmesinde ehemmiyetli rol oynar.

Kamuoyu Oluşturma: Medya kamusal bir misyonu yerine getirir. Kamu müessese ve kuruluşlarını kamu ismine sorgulama ve tenkit etme yetkisini elinde bulundurur. Yurttaşın hakkını korunmak ismine cemiyetin ve kamunun vicdanı görevi görür.

Tanıtım: Medya devletlerin, işletmelerin, müessese, kuruluş hatta şahısların en ehemmiyetli tanıtım vasıtayıdır. Günümüz ekonomisi pazarlama üzerine heyetidir. Pazarlamanın vasıtayı da medyadır.

Kaynak: www.burakozkocak.com.tr 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.