DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Atlasglobal, İstanbul’dan Buhara’ya ilk turistik charter uçuşunu gerçekleştirdi

Atlasglobal, İstanbul’dan Buhara’ya ilk turistik charter uçuşunu gerçekleştirdi
07.11.2019
411
A+
A-

Atlasglobal ile seyahat acentelerinin ortaklığında Özbekistan’a ilk charter uçuş reelleştirildi. Buğuya’ya ilk turistik charter hat açılışına; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Diyanet işleri Başkan Müşaviri Haydar Bekiroğlu, Atlasglobal Havayolları Genel Koordinatörü Orhan Sancar, Türkiye’de faaliyet gösteren Hac -Umre ve inanç turu organize eden acente sahiplerinin yanı gizeme ilk uçakla gelen Türk turist grupları yer aldı. Piste inen uçak, su takı ile karşılandı. Kurulu, Buğuya Vali destekçisi Batır Şehriyarov Turizmden mesul, Buğuya Belediye Başkanı Kerim Kemaolov ve Turizm Şehir Müdürü Furkat Hacayev alanda karşıladı.

İnanç ve kültür turizmi gezilerinin yapıldığı beş günlük programda konuk yolcular, Özbekistan’ın kültürünü yakından tarife fırsatı tuttu. Ayrıca hava yolu firmayı, 2020 senesinin Mart ayından itibaren İstanbul’dan haftada üç uçuş Buğuya’ya, üç uçuş da Semerkand’a olmak üzere Özbekistan’a tarifeli uçuşlarını başlatacaklarının müjdesini verdi. Yaz yarıyıllarında ise Taşkent’deri Antalya’ya dolaysız uçuşlar reelleşecek.

Bu uçuşlarla beraber Türkiye ve Özbekistan’ın kültürel ilişkilerinin daha da büyümesinin yanı gizeme Özbekistan’ın; Mekke, Medine ve Kudüs’deri sonra inanç turizmi noktasında İslam dünyasındaki tanınırlığının çoğaldırılması kastediliyor.

İstanbul’dan Buğuya’ya ve Semerkand’a dolaysız uçuş
Atlasglobal Genel Koordinatörü Orhan Sancar, program sonrasında yaptığı söylemede; “Tarihte ilk kere İstanbul’dan Buğuya’ya Atlasglobal olarak uçuş yapmanın şerefini yaşıyoruz. Takribî 190 yolcuyla buraya geldik. Özbekler bizleri kendi ananeleriyle çok hoş karşıladılar. Bu uçuşlar; iki ülkenin birbirleriyle olan ilişkilerini daha da artırarak, ehemmiyetli kültürel büyümelerin yaşanmasına vesile olacaktır” dedi. Sancar, 2020’nin Mart ayından itibaren İstanbul’dan haftada üç uçuş Buğuya’ya, üç uçuş da Semerkand’a tarifeli uçuşlar tasarladıklarını kaydolarak, “Yazın ise Taşkent’deri Antalya’ya uçuşlarımız olacak. Ciddi bir potansiyel var. Buğuya, Semerkand ve Taşkent’deri yapacağımız uçuşlarla buradaki ehemmiyetli bir arzı karşılayacağız. Bu bölgede ciddi bir yapılanma içerisindeyiz. Orta Asya’yı iyi öğreniyoruz. Özel bir hava yolu firmayı olmamıza karşın firmamız burada mahallî, kardeş bir hava yolu olarak görülüyor” biçiminde konuştu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, ilk charter uçuşuyla alakalı görüşlerinde şu ifadelere yer verdi:

“Beş günlük dolu dolu bir program oldu. Hem Buğuya’yı hem de Semerkand’ı dolaştık. Ata diyarı topraklara gelmiş olmaktan dolayı çok mutlu olduk. Özbeklerin bizleri ağırlamalarından çok hoşnut kaldık. Bunun dışında İslam dünyası için Buğuya ve Semerkand’ın çok farklı bir hususiyeti var. Tasavvuf dünyamızın mutasavvıflarının çoğunun mezarları burada. Bu topraklar eşsiz tarihi yapıtların ve İslam büyüklerinin metfun olduğu topraklardır. Her Müslümanın içinde buraya olan bir özlem var. Biz bu programla bu özlemi giderdik.”
Özbekistan’ın kalkınmasında turizmin ehemmiyetli bir yere sahip olduğunu belirten Kışla, “İki ülke arasındaki arkadaşlığın, ticareti ve turizmi daha da geliştireceğine inanıyorum. Özbekistan yeni bir atılım başlattı. Turizm de kalkınmaları için çok ehemmiyetli. Bu noktada alt yapı yatırımlarını, tarihi yapıt ihyasını görüyoruz. Türkiye ile de el ele vererek, bir hayli iş adamlarının da yatırımlarıyla kalkınmış bir ülke haline gelecektir. Nitekim Özbekistan’ın turizm başta olmak üzere bir hayli alanda Türkiye’den ehemmiyetli temennileri var. Bu kapsamda bu tip seferlerin çoğalması gerekiyor. Özbekistan’ın tanınırlığı Türkiye’de çoğaldıkça; haftada iki günlük seferler yetmeyecektir, bir hayli tur tertip edilecektir. Ayrıca Türkiye’de İslami hassasiyeti olanların Mekke, Medine ve Kudüs’deri sonra en çok rağbet edecekleri kentlerden iki tanesi Buğuya ve Semerkand olabileceğini düşünüyorum. Özbekistan’ın da turizmdeki alt yapısını geliştirmesiyle, gelenlerin de hoşnut kalmasıyla turizmde iyi noktalara geleceğine inanıyorum. Ülkemizdeki turizmciler gelip, buralarda yatırım yapabilirler. Bu mevzuda yeterince de teşvikler var. Özbekistan’da Türkiye’nin turizm potansiyelinden istifade eder diye umut ediyorum. Maliyetler de oldukça uygun” ifadelerinde bulundu.

“Charter uçuşlarla Özbekistan turizminin büyümesi sağlanacak”
Üç Bey Turizm Seyahat Acentesi İdare Heyeti Başkanı Muhammet Gülseren, Özbekistan’ın 30 günlük vize muafiyeti ile Türkiye’den özellikle Semerkand, Buğuya ve Taşkent’e bir yönelim başladığını söyleyerek, “ İnanç ve kültür turizmi için Türkiye’den her sene 90 bine yakın birey hacca, 450-500 bine birey ise umreye gidiyor. Bunun dışında insanlar son 10 seneden beri seçenek turizm yerleri arayışı içerisindeler. Bunun başını Kudüs çekiyordu. Şimdi ise Özbekistan’a vizelerin kaldırılmasıyla özellikle Semerkand, Buğuya ve Taşkent’e bir yönelim var. Senelik Kudüs’e giden birey rakamı 30-40 bin dolaylarındadır. Özbekistan’a yapılacak olan bu charter uçuşların maliyetleri düşürmesiyle insanların buraya gelmesi ve buradaki turizmin büyümesi sağlanacak. Değişik seyahat acenteleriyle de yaptığımız değerlendirmede hem Semerkand’a hem de Buğuya’ya kültür ve inanç noktasında gelmek isteyenler için organizasyonlar tertip edeceğiz” dedi.

4 günlük Buğuya-Semerkand seyahatinin maliyeti 699 Euro
Muhammet Gülseren, tur kolilerinin sefer rakamlı uçuşlar ile 1200 Euro etrafında olduğunu ancak charter uçuşlarla birlikte üç gece, 4 günlük Özbekistan seyahatinin sabah-akşam yemeği, otobüs, kılavuz, seyahat sigortası dahil 699 Euro’ya düştüğünü belirtti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.